Warunki atmosferyczne panujące na północy i wschodzie kraju mogą stwarzać niebezpieczeństwo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega - w nocy drogi i chodniki na północy kraju mogą być oblodzone.
W nocy nad Polską północną utrzyma się strefa opadów deszczu ze śniegiem. Miejscami mogą one marznąć, powodując gołoledź. Dodatkowo w tym regionie temperatura powietrza spadnie przeważnie poniżej zera stopni Celsjusza. Mokre nawierzchnie dróg i chodników będą zamarzać.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega pięć województw przed oblodzeniami. Alerty będą obowiązywały przeważnie od północy do godzin porannych w piątek. Do kierowców apelujemy o ostrożność.
Gdzie obowiązują ostrzeżenia?
OPADY ŚNIEGU
WOJEWÓDZTWO PODLASKIE
Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym. Spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie 3-8 cm. Zapowiadano, że popada początkowo na zachodzie oraz południu województwa, a później strefa przesunie się na wschód i północny wschód. Porywisty wiatr może sprzyjać powstawaniu zawiei śnieżnych.
O godzinie 21 w Białymstoku leżały 3 cm śniegu, a w Suwałkach 2 cm. Na obszarze całego województwa grubość pokrywy śnieżnej mogła miejscami przekroczyć 5 cm.
Ostrzeżenie obowiązuje do 2 w nocy w piątek.
OBLODZENIE
WOJEWÓDZTWO ZACHODNIOPOMORSKIE
Na terenie województwa prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej zera stopni Celsjusza, powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna wyniesie od -2 st. C do zera, a przy gruncie od -4 do -2 st. C.
Ostrzeżenie będzie obowiązywało w piątek od północy do godziny 8 rano.
WOJEWÓDZTWO POMORSKIE
Dla tego obszaru przewidywany jest spadek temperatury powietrza poniżej zera stopni, powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Termometry wskażą minimalnie od -1 st. C do 0 st. C, a przy gruncie do -2 st. C. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska prognozuje się w powiatach południowych i centralnych.
Ostrzeżenie będzie obowiązywało w piątek od północy do godziny 8 rano.
WOJEWÓDZTWO WARMIŃSKO-MAZURSKIE
W województwie spodziewać się należy spadku temperatury powietrza poniżej zera stopni, powodującego zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura wyniesie minimalnie od -1 st. C do 0 st. C, a przy gruncie od -3 st. C do -1 st. C.
Ostrzeżenie będzie obowiązywało w piątek od godziny 2 w nocy do 8 rano.
WOJEWÓDZTWO PODLASKIE
Dla tego rejonu prognozuje się spadek temperatury powietrza poniżej zera stopni, powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura spadnie do -1-0 st. C, a przy gruncie wyniesie od -3 do -1 st. C.
Ostrzeżenie będzie obowiązywało w piątek od godziny 2 w nocy do 8 rano.
WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE
W subregionach północnym i wschodnim przewiduje się, że temperatura powietrza spadnie poniżej zera stopni, powodując zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna wyniesie od -1 do 0 st. C, przy gruncie od -2 do -1 st. C.
Ostrzeżenie będzie obowiązywało w piątek od północy do godziny 8 rano.
Prognoza ostrzeżeń
Jak prognozuje IMGW, niebezpieczna pogoda nie ustanie wraz z końcem obowiązywania aktualnych ostrzeżeń. Instytut przewiduje wydanie lub utrzymanie alertów pierwszego stopnia przed oblodzeniami dla czterech województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego oraz mazowieckiego. Na ich obszarze temperatura ma spaść poniżej zera stopni, co spowoduje zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Alerty miałyby obowiązywać w piątek oraz w nocy z piątku na sobotę.
Co oznacza ostrzeżenie?
Alert pierwszego stopnia mówi o tym, że "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."
Autor: ao/aw,rzw / Źródło: IMGW, TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock