Tylko 15 proc. mieszkańców Madagaskaru ma dostęp do prądu. Sytuację może poprawić nowa lokalna inicjatywa: solarne kioski. Wykorzystując energię słoneczną pozwolą mieszkańcom małych wiosek doładować telefony, skorzystać z internetu, a przede wszystkim zastępować świeczki lampami elektrycznymi.
Projekt budowy na wiejskich obszarach Madagaskaru specjalnych punktów zasilania opartych na energii słonecznej nosi nazwę Kiosk Heri.
Kierownik projektu Zafitsiory Rasoloheritsimba powiedział, że chciał w ten sposób odpowiedzieć na potrzeby wiejskich społeczności, które mają bardzo utrudniony dostęp do energii elektrycznej. Niektórzy muszą pokonywać duże odległości, żeby dotrzeć do źródła zasilania.
Doładują telefon, skserują dokument
Pierwszy solarny kiosk w ramach projektu zainstalowano we wsi Mahavelona 60 km od stolicy Madagaskaru Antananarivo. Pracuje on przy użyciu paneli słonecznych i jest wykonany z materiałów odnawialnych. Umożliwia doładowanie telefonu, skorzystanie z internetu, usługi kopiowania oraz wynajem lamp zasilanych bateriami.
Mieszkańcy wioski Mahavelona są zadowoleni z tej inicjatywy. Mówią, ze kiosk zmienił ich życie, zapewniając dostęp do energii elektrycznej.
Powodzeniem cieszą się szczególnie zasilane bateriami lampy elektryczne, którymi mieszkańcy mogą zastąpić lampy olejowe i świece, jakich zwykle używali po zmroku. Akumulatory lamp wystarczają na kilka dni - potem trzeba je ponownie naładować.
Lampy potrzebne, ale kosztowne
Jednak nie wszystkich na to stać. - Lampa na baterie jest dla mnie trochę za droga, wypożyczenie kosztuje ok. 1,2 dol za dwa dni - powiedział właściciel miejscowego sklepiku Georges Rasolo, który do oświetlenia lokalu wykorzystuje głównie świece.
W ramach projektu Kiosk Heri na Madagaskarze ma powstać około 200 solarnych kiosków.
Autor: js/mj / Źródło: Reuters TV