Koniec roku w Europie Zachodniej nie będzie spokojny. Po Hergenie i Joachimie, na północy daje o sobie znać kolejny ośrodek niżowy. Służby meteorologiczne Wielkiej Brytanii, Szwecji i Finlandii wydały już ostrzeżenia przed silnym wiatrem.
Ostrzeżenia II stopnia wydały służby meteorologiczne w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Finlandii. Zgodnie z nimi, wiatr może osiągać prędkość 120 km/h.
Wiatr o sile huraganu
Takie podmuchy stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz mogą prowadzić do licznych uszkodzeń, zniszczeń i problemów w transporcie. Synoptycy dodają, że wiatr powieje niemal z siłą huraganu.
Brytyjski Met Office ostrzeżenie o silnym wietrze w Boże Narodzenie wydał dla północnej Szkocji. Tam jeszcze w ciągu najbliższej doby spodziewana jest siła wiatru dochodząca w porywach do 160 km/h.
Zagrożone są również północna Norwegia i Szwecja. Potem niż ma się przemieścić na wschód, nad Finlandię i Rosję.
Północ Szwecji paraliżują wichury
W obawie przed orkanem Szwedzki Zarząd Transportu podjął decyzję o wstrzymaniu całego ruchu kolejowego w północnej części kraju. Władze zaapelowały także do kierowców aut osobowych, o odłożenie podróży na później.
Szwedzki Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia już w czwartek. Dzień przed Wigilią w całym kraju nastąpiło załamanie pogody. Gwałtowne i silne porywy wiatru, mgły i gołoledź spowodowały paraliż komunikacyjny.
Na wybrzeżu Norwegii odwołano planowe rejsy promów pomiędzy miastami Bergen i Tromsø. Na Morzu Północnym spodziewany jest sztorm o sile 12 stopni w skali Beauforta.
Skutki wichury odczuli także mieszkańcy Islandii. Burza, która nazywana jest już orkanem, zanosi się na jedną z najpotężniejszych jakie przez ostatnie 30 lat pojawiły się w Skandynawii.
Na południu rosną truskawki
Zupełnie inną pogodę mają mieszkańcy południowej Szwecji. W Sztokholmie i okolicach trwa zaskakująca wszystkich łagodna zima. Zaobserwowano nawet reakcję dzikich truskawek, które pod wpływem wysokiej, jak na tę porę roku, temperatury zaczęły rosnąć. Blisko rekordu
Niże wędrujące po północno-zachodniej części Europy przynoszą niespotykaną jak dotąd o tej porze roku wysoką temperaturę. W Wielkiej Brytanii są one bliskie pobicia rekordu z 25 grudnia 1896 roku, kiedy na Wyspach zanotowano 15,6 st. C.
Autor: ls/usa / Źródło: thelocal.se, SMHI, scotsman.com,