Ponad 100 odcisków dłoni dzieci odkryto w jaskini na meksykańskim półwyspie Jukatan. Znalezisko rzuca nowe światło na rytuały Majów - podkreśla Reuters. Według jednego z archeologów kolory śladów są wskazówką do ich znaczenia.
Jaskinia, gdzie dokonano odkrycia, znajduje się w północnej części półwyspu Jukatan, w pobliżu wykopaliska archeologicznego Chichén Itzá, około dziewięć metrów pod drzewem uważanym przez Majów za święte.
Archeolodzy naliczyli 137 odcisków dłoni wykonanych przez dzieci. Ślady pochodzą sprzed ponad 1200 lat.
Symbolika kolorów
Według archeologa Sergio Grosjeana odciski są związane z rytuałem dojrzewania, a ich barwa nie pozostaje bez znaczenia. Niektóre mają czarny kolor, co ma symbolizować śmierć, jednak nie w dosłownym sensie, a z perspektywy rytuału.
Inne ślady są z kolei czerwone, co może oznaczać nawiązanie do wojny lub życia. Jak wyjaśnia archeolog, rytuał ten miał zapewniać dzieciom bezpieczny kontakt z resztą społeczeństwa od razu po wyjściu z jaskini.
Znaleziono też wyrzeźbioną twarz i sześć rzeźb reliefowych z lat 800-1000 naszej ery. To okres, kiedy region ten nawiedziła dotkliwa susza. Mogła się przyczynić do tego, że Majowie opuścili duże miasta.
Autor: ps/dd / Źródło: Reuters