Nie przypominam sobie, żebym widział coś takiego gdzieś indziej - oznajmił John Sonntag, jeden z badaczy NASA, po tym, jak zobaczył zdjęcia tajemniczych dziur w lodzie. Zauważono je we wschodniej części Morza Beauforta. Jak powstały? Hipotez jest kilka.
Tajemnicze dziury w arktycznym lodzie zauważono około 80 kilometrów na północny zachód od delty kanadyjskiej rzeki Mackenzie. Zdjęcie zostało zrobione 14 kwietnia z okna samolotu badawczego, który leciał nad wschodnią częścią Morza Beauforta.
- Nie przypominam sobie, żebym widział coś takiego gdzieś indziej - mówi John Sonntag, naukowiec zajmujący się misją NASA’s Operation IceBridge. Na podstawie samego zdjęcia trudno jest jednak stwierdzić, jak powstały otwory w lodzie.
Ruch lodu, a może działanie fok?
- Lód jest tu prawdopodobnie cienki, miękki, brejowaty i nieco giętki - tłumaczy Don Perovich, geofizyk lodu morskiego, pracujący w Dartmouth College. Według Perovicha dziury mogły powstać podczas ruchu lodu. W wyniku zderzenia dwóch brył bloki przesuwają się nad i pod siebie, tworząc tym samym wzór przypominający zamek błyskawiczny lub zazębiające się palce.
Widać to doskonale na zdjęciu wykonanym w listopadzie 2017 roku:
- Nie jestem pewien, jaki rodzaj dynamiki może prowadzić do tworzenia półkolistych kształtów otaczających dziury. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałem - zastanawia się Nathan Kurtz, naukowiec projektu IceBridge.
Geneza tych ciekawych kształtów jest więc trudna do wytłumaczenia. Istnieje hipoteza mówiąca o tym, że lód mógł zostać przegryziony przez foki. Ssaki morskie mogły przebić go, aby stworzyć sobie kanał, przez który będą mogły zaczerpnąć powietrza.
Nie ma jasnego wytłumaczenia
Chris Polashenski, naukowiec zajmujący się badaniami lodu morskiego, podkreśla, że nie można jasno określić, jak powstały dziury. Po części zgadza się z teorią przekucia lodu przez foki. Ale zauważa też, że dziury mogły powstać przez konwekcję.
Według glacjologa Chrisa Shumana, z Uniwersytetu Maryland w Baltimore, "ciepłe źródła" lub wody gruntowe wypływające z gór położonych w głębi lądu wyżłobiły dziury w pokrywie lodowej. Zwłaszcza że ich obecność znana jest na tym obszarze.
Misja badawcza
Głównym celem misji NASA’s Operation IceBridge jest lepsze poznanie i eksploracja obszarów okołobiegunowych. Naukowcy chcą bardziej zrozumieć związki między regionami polarnymi a globalnym systemem klimatycznym. Co roku IceBridge bada zmiany grubości lodu morskiego, lodowców i pokrywy lodowej.
Autor: anw/aw / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA