Naukowcy z Kalifornii zbadali chorobę powodującą zmiany skórne u delfinów w różnych częściach świata. Teraz udało się ustalić przyczynę schorzenia. Zdaniem naukowców, odpowiadają za nie coraz częściej występujące huragany i cyklony, spowodowane zmianami klimatycznymi.
Po raz pierwszy śmiertelną chorobę skóry u delfinów zaobserwowano w 2005 roku w okolicach Nowego Orleanu po przejściu huraganu Katrina. Biolodzy z Marine Mammal Center (MMC) w Sausalito w Kalifornii badali tę chorobę u delfinów butlonosych, u których wystąpiły niejednolite i wypukłe zmiany skórne na całym ciele, czasami zajmując nawet 70 procent jego powierzchni. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Scientific Reports".
Słodkowodna choroba skóry (po ang. freshwater skin disease), jak nazwali ją naukowcy, dotknęła delfiny występujące w wielu częściach świata powodując poważne zmiany skóry. Według biologów związana jest z częstszym występowaniem huraganów i cyklonów. Podczas takich gwałtownych zjawisk spada ogromna ilość deszczu, czyli słodkiej wody, która rzekami dostaje się do akwenów i obniża ich zasolenie.
Za dużo słodkiej wody
Jak tłumaczą naukowcy, delfiny tylko przez krótki czas mogą tolerować warunki obniżonego zasolenia. Dłuższa ekspozycja na słodką wodę powoduje u nich szereg zmian w składzie chemicznym krwi, co w konsekwencji powoduje patologiczne zmiany skórne, a nawet śmierć.
- Ta wyniszczająca choroba skóry zabija delfiny od czasu huraganu Katrina. Cieszymy się, że ostatecznie zdefiniowaliśmy problem - powiedział Pádraig Duignan z MMC. - Biorąc pod uwagę rekordowy sezon huraganów w Zatoce Meksykańskiej w tym roku, i coraz intensywniejsze sztormy na całym świecie, spowodowane zmianami klimatycznymi, z całą pewnością możemy spodziewać się większej liczby epidemii zabijających delfiny - dodał.
Zmiany skórne
Nowe schorzenie dotknęło również delfiny zamieszkujące u wybrzeży Australii. W 2007 i 2009 roku cierpiały na nie zagrożone butlonosy południowe oraz butlonosy indyjskie w stanach Wiktoria oraz Australia Zachodnia.
- Chociaż wydarzenia te mają charakter historyczny, umożliwiły nam przeprowadzenie sekcji zwłok na zwłokach delfinów, aby zidentyfikować przyczynę ich śmierci, scharakteryzować poważne zmiany skórne typowe dla tej choroby i sprawdzić, czy istnieje związek między tymi wydarzeniami, a innymi na całym świecie - wyjaśnił patolog weterynaryjny Nahiid Stephens z Uniwersytetu Murdoch w Australii. - Zgodnie z analizą, istnieje między nimi korelacja - uzupełnił.
Autor: anw/dd / Źródło: Science Alert
Źródło zdjęcia głównego: Tim Morgan, Mississippi State University