Miejscami na północy kraju pogoda stwarza niebezpieczeństwo. Z uwagi na wysoki stan wody w Bałtyku obowiązują alarmy hydrologiczne Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wydane zostały ostrzeżenia przed sztormem.
W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (19.02.2020 - 539 centymetrów) i prognozowaną sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną na całym Wybrzeżu spodziewane są wzrosty poziomów wody: do stanów ostrzegawczych na Wybrzeżu Zachodnim i powyżej stanów ostrzegawczych na Wybrzeżu Wschodnim. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na terenie województw zachodniopomorskiego i pomorskiego wydał ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia. Alarmy będą ważne do godziny 12 w czwartek.
Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW w Gdyni wydało ostrzeżenie drugiego stopnia przed sztormem na Bałtyku. Wiatr południowo-zachodni, skręcający na zachód, w strefie brzegowej województw pomorskiego i zachodniopomorskiego może osiągnąć w porywach od 7 do 8 stopni w skali Beauforta. Miejscami możliwe są przelotne opady deszczu.
Przy ósmym stopniu w skali Beauforta wiatr jest na tyle silny, że łamie gałęzie i utrudnia chodzenie. Sztormowa pogoda na Bałtyku utrzyma się przynajmniej do godziny 13. Synoptycy podkreślają, że ostrzeżenie może być kontynuowane, dlatego zalecają ostrożność i śledzenie komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia?
Zgodnie z definicją Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.
Czym jest prognoza zagrożeń?
Prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego
Autor: ps//aw / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Maxpixel (CC0)