Szop pracz to tylko pozornie miłe, kudłate zwierzę. Ten drapieżnik może być niezwykle niebezpieczny, nie tylko dla innych zwierząt, ale i dla człowieka. Według badań naukowców z Uniwersytetu Kastylii La-Manchy, szopy bardzo szybko rozmnażają się na terenie Europy, a wraz ze wzrostem liczebności zwiększa się ryzyko pojawienia się wielu groźnych chorób, w tym wścieklizny.
Szop pochodzi z Ameryki Północnej i Środkowej, gdzie zasiedla tereny od Kanady po Panamę. Do Europy dotarł na początku XX wieku.
Jeszcze przed drugą wojną światową zwierzęta sprowadzili do siebie Niemcy, który chcieli je hodować dla ładnych futer na czapki. Szopom udawało się uciekać do lasów. Zwierzęta doskonale sobie radziły w naszych warunkach klimatycznych i szybko rozmnażały na wolności. Nie uznawały też granic państwowych i w ten sposób znalazły się Polsce. W naszym kraju zaczęły się szybko rozprzestrzeniać.
W Europie największe skupiska szopów można zaobserować w Niemczech czy Hiszpanii. Badania dowodzą, że na Półwyspie Iberyjskim populacja tych zwierząt stała się powszechna. Szopy nie są niecodziennym widokiem w Madrycie, Gualadajarze. Zwierzęta można spotkać również w innych miejscach, w tym na Majorce.
Zdolność do adaptacji
Szopy bardzo szybko przystosowały się do warunków panujących w Europie. Według badań, hiszpańskich naukowców, gęstość występowania szopa może wynieść w niektórych obszarach ok. 100 zwierząt na kilometr kwadratowy.
Zwierzęta te stanowią jednak zagrożenie dla człowieka. Jednym z najbardziej znanych pasożytów szopa, uważanym za szczególnie niebezpieczny ze względu na możliwośź zakażenia człowieka, jest nicień Baylisascaris procyonis.
Może on wywołać u człowieka poważną chorobę oczu, a nawet prowadzić do śmierci. Larwy glisty, które szop może zostawić z odchodami np. na krzakach jagód, rozwijają się w rdzeniu kręgowym lub w mózgu.
Drapieżny szop
W Polsce jest coraz więcej dziko żyjących szopów praczy. Zwierzęta występują głównie na zachodzie kraju, gdzie sieją spustoszenie wśród ptaków, polując na nie, na ich pisklęta i wyjadając jajka z gniazd. Ofiarą drapieżnika padają ginące u nas cietrzewie i głuszce. Szopy zabijają także łasice i zające.
Autor: adsz/ŁUD / Źródło: Science Daily, PAN