Szok termiczny - objawy i przyczyny

[object Object]
Bezpieczeństwo nad wodątvn24
wideo 2/35

Szok termiczny powstaje w wyniku gwałtownej zmiany temperatury organizmu, najczęściej z powodu nagłego ochłodzenia. O wstrząs termiczny najłatwiej, kiedy rozgrzany od słońca organizm nagle zanurzy się w zimnej wodzie. Może dojść do zatrzymania pracy serca. Sprawdź, jakie są objawy szoku termicznego i jak udzielić pierwszej pomocy, kiedy wystąpi.

Szok termiczny (inaczej: wstrząs termiczny) to reakcja rozgrzanego organizmu na nagły kontakt z zimną wodą.

Objawy szoku termicznego to trudności ze złapaniem oddechu, lęk, w ciężkim przypadku zatrzymanie pracy serca.

Leczenie szoku termicznego polega na udzieleniu poszkodowanemu pierwszej pomocy: stopniowym i łagodnym ogrzaniu, wykonaniu resuscytacji w przypadku zatrzymania pracy serca.

Szok termiczny - co to jest?

Szok termiczny (inaczej: wstrząs termiczny) następuje z powodu nagłej zmiany temperatury ciała. W większości przypadków wstrząs termiczny wywołuje nagły kontakt rozgrzanego organizmu z zimną wodą, np. po wskoczeniu do wody po opalaniu. Do szoku termicznego dochodzi w tej sytuacji bardzo szybko, ponieważ woda wychładza organizm szybciej niż powietrze. Co ważne, wstrząsu termicznego nie wywołuje wyłącznie lodowata woda. Wystarczy, że ma poniżej 15 st. Celsjusza. Konsekwencje wstrząsu termicznego to m.in. zaburzenia krążenia i oddychania, które mogą prowadzić do śmierci.

Z przeprowadzonych w Kanadzie badań dotyczących związku szoku termicznego z utonięciami rybaków w latach 1976-2002 wynika, że ze znanych przyczyn śmierci wskutek utonięcia (27,8 proc. wszystkich badanych śmiertelnych wypadków), najwięcej spowodowanych było wstrząsem termicznym, osłabnięciem sił podczas pływania i hipotermią. 95 proc. śmiertelnych przypadków miała miejsce w wodzie poniżej 15 st. Celsjusza. Zatrzymanie oddychania i utonięcie z powodu szoku termicznego następowały ok. pięć minut po zanurzeniu w wodzie.

Szok termiczny - przyczyny

Naczynia krwionośne rozszerzają się pod wpływem ciepła. Nagły kontakt z zimną wodą powoduje gwałtowne obkurczenie naczyń i wypchnięcie nagromadzonej w nich krwi do serca. Układ krążeniowy nie ma wówczas czasu stopniowo dostosować się do nowych warunków. W ciężkich przypadkach szoku termicznego dochodzi do zatrzymania pracy serca i śmierci.

Do szoku termicznego dochodzi najczęściej po opalaniu, spożywaniu alkoholu, intensywnym wysiłku fizycznym czy wizycie w saunie, czyli sytuacjach, w których podnosi się temperatura organizmu. O wstrząs termiczny łatwiej jest u dzieci i starszych ludzi, osób cierpiących na chory układu oddechowego i układu krążenia.

Szok termiczny - objawy

Objawy szoku termicznego:

- przyspieszone i nagłe próby zaczerpnięcia powietrza, które nie przynoszą pożądanych efektów i mogą prowadzić do hiperwentylacji i zakrztuszenia się wodą; hiperwentylacja może spowodować zawroty głowy, utratę przytomności i zaburzenia krążenia krwi, z jego zatrzymaniem włącznie,

- problemy z sercem - gwałtowne obkurczenie rozszerzonych przez wysoką temperaturę naczyń krwionośnych powoduje wypychanie krwi z powrotem do serca, które nie radzi sobie z nagłym pompowaniem większej jej ilości; w konsekwencji może dojść do zatrzymania pracy serca, niedotlenienia mózgu i utraty przytomności,

- brak oddechu - zdarza się kiedy pod wpływem szoku termicznego dochodzi do skurczu mięśni krtani,

- panika i dezorientacja.

Szok termiczny - leczenie i pierwsza pomoc

Jeśli w pobliżu znajduje się ratownik, koniecznie należy go wezwać do udzielenia poszkodowanemu pierwszej pomocy przy wstrząsie termicznym. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić w przypadku szoku termicznego, jest wyciągnięcie poszkodowanego z wody i sprawdzenie, czy nie doszło do zatrzymania pracy serca. Dalsze postępowanie zależy od stanu osoby, która doznała szoku termicznego.

Jeśli doszło do zatrzymania pracy serca, należy zadzwonić po pogotowie, a w czasie oczekiwania na przyjazd karetki, przeprowadzić resuscytację. Układamy poszkodowanego na twardym podłożu, udrażniamy drogi oddechowe i sprawdzamy, czy oddycha. Następnie wykonujemy na przemian 30 uciśnięć klatki piersiowej i dwa wdechy - powtarzamy do odzyskania oddechu lub przyjazdu pogotowia, gdy ratownicy medyczni przejmą akcję ratunkową.

Wyciągniętego z wody człowieka, który doznał szoku termicznego, ale oddycha samodzielnie, należy osuszyć i ogrzać poprzez stopniowe podniesienie temperatury jego ciała:

- umieścić poszkodowanego w ciepłym i suchym miejscu,

- zdjąć mokrą odzież,

- przykryć folią termiczną (kocem ratunkowym, powinien znajdować się w apteczce samochodowej) lub zwykłym kocem, ręcznikiem, suchymi ubraniami.

Jak zapobiegać szokowi termicznemu?

Aby uniknąć wstrząsu termicznego, nie powinno nigdy wchodzić się do chłodnej wody po intensywnym wysiłku czy długotrwałym opalaniu. Absolutnie nie wolno w tej sytuacji wbiegać lub wskakiwać do wody. Wchodząc do niej, trzeba to robić powoli i stopniowo, przyzwyczajając organizm do niższej temperatury. Można na przykład najpierw zrobić sobie spacer wzdłuż brzegu morza czy jeziora, chłodząc stopy po kostki albo usiąść na brzegu basenu i zanurzyć w wodzie stopy. Potem należy zwilżyć ramiona, kark, twarz, klatkę piersiową w okolicach sercach. Po takim schłodzeniu organizmu można powoli wejść już głębiej do wody.

Inne rzeczy, o których należy pamiętać, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia szoku termicznego:

- nie wchodzić do wody po spożywaniu alkoholu,

- na łódce, kajaku, pontonie itp. należy nosić kamizelkę ratunkową - uratuje nas w przypadku wstrząsu termicznego po nagłym wpadnięciu do wody,

- do pływania na desce wkładać piankę neoprenową, która chroni przed zimnem.

Autor: ks/mro

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni upłyną pod znakiem łagodnej, słonecznej aury przyniesionej do Polski przez wyż Noemi. Pod koniec tygodnia czeka nas jednak ogromna zmiana - zamiast blisko 20 stopni Celsjusza, na termometrach zobaczymy jedynie kilka stopni. W połączeniu z silnymi, porywistymi podmuchami wiatru poczujemy, jakby zima wróciła na dobre. Pojawią się opady śniegu.

To będzie szok. W pogodzie zanosi się na "małą epokę lodowcową"

To będzie szok. W pogodzie zanosi się na "małą epokę lodowcową"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

IMGW opublikował prognozę zagrożeń. Jak przewidują synoptycy, w kolejnych dniach czeka nas powrót zimowych zagrożeń - poza nocnymi spadkami temperatury przy gruncie, które mogą objąć całą Polskę, lokalnie spodziewane są opady śniegu.

Prognoza zagrożeń IMGW. "Zima sobie o nas przypomni na poważnie"

Prognoza zagrożeń IMGW. "Zima sobie o nas przypomni na poważnie"

Źródło:
IMGW

Ogromne fale nawiedziły we wtorek wschodnie wybrzeże Australii. Na popularnej wśród surferów plaży Bondi ocean poważnie uszkodził klub surfingowy. Trudna sytuacja panowała także na południe od Sydney, gdzie przypływ podmył promenadę.

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

Źródło:
Reuters, ABC News

Stany Zjednoczone przygotowują się na przejście kolejnego intensywnego systemu burzowego. Miejscami od środy do soboty ma spaść więcej deszczu niż zazwyczaj pada przez całą wiosnę. Meteorolodzy ostrzegają przed katastrofalnymi powodziami, szczególnie na obszarach, które zmagają się ze skutkami poprzednich burz.

Ostrzeżenie przed "pokoleniowymi" powodziami

Ostrzeżenie przed "pokoleniowymi" powodziami

Źródło:
CNN, PAP, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Środa 2.04 przyniesie sporo słońca w wielu regionach kraju. Miejscami mogą pojawić się jednak niewielkie opady deszczu. Na termometrach zobaczymy nawet 17 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 2.04. Termometry pokażą nawet 17 stopni

Pogoda na dziś - środa, 2.04. Termometry pokażą nawet 17 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Potężne ulewy nawiedziły w ubiegłym tygodniu australijski Queensland. Według szacunków władz, pod wodą znalazło się około 500 tysięcy kilometrów kwadratowych terenu. Ponad 100 tysięcy sztuk bydła zatonęło. Meteorolodzy nie mają dobrych wieści, bo prognozowane są kolejne opady.

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Źródło:
AFP, PAP

W okolicach Grindaviku na Islandii trwa erupcja wulkaniczna. Prewencyjnie ewakuowano mieszkańców miasta i turystów przebywających w słynnej Błękitnej Lagunie. Od samego rana w regionie trwa wzmożona aktywność sejsmiczna. Wstrząsy były odczuwalne w wielu regionach kraju.

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, RUV

W ostatnich dniach wiele regionów Stanów Zjednoczonych nawiedziły niszczycielskie burze, którym towarzyszyły tornada. Zginęło co najmniej siedem osób. Wiatr niszczył domy, drzewa i zrywał linie energetyczne. Meteorolodzy ostrzegają, że to jeszcze nie koniec gwałtownych zjawisk.

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Źródło:
PAP, NBC News, CNN

Strażacy z Kalifornii od kilku dni walczą z pożarem przy granicy z Nevadą. Udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się żywiołu, jednak to nie koniec zmagań służb. Jak podała gazeta "Los Angeles Times", płomienie nadal są potencjalnym zagrożeniem dla znajdujących się w pobliżu drzew, których wiek szacowany jest na ponad 4000 lat.

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Źródło:
PAP, Los Angeles Times, AP, tvnmeteo.pl

W Birmie trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło kraj w zeszłym tygodniu. Bilans ofiar wzrósł do ponad 2,7 tysięcy. Jak opowiadali na antenie TVN24 wolontariusze z organizacji Humanosh Emergency Medical Team, koordynację pomocy utrudnia brak usług komunikacyjnych, a przez zniszczone drogi służby mają problemy z dotarciem do potrzebujących.

"Droga, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

"Droga, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Ulewny deszcz utrzymuje się we wtorek na Cykladach. Wystarczyły niecałe dwie godziny, by na popularnej wśród turystów wyspie Paros ulice zmieniły się w jeziora błota, w których dryfowały auta. Równie błyskawiczne ulewy zaprowadziły chaos na Mykonos. Na wyspach zamknięto szkoły, obowiązuje również zakaz ruchu pojazdów cywilnych.

Grecki kurort pod wodą. Wystarczyły dwie godziny

Grecki kurort pod wodą. Wystarczyły dwie godziny

Aktualizacja:
Źródło:
ekathimerini.com, Reuters, protothema.gr, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły w poniedziałek południową Brazylię. Najtrudniejsza sytuacja panowała w rejonie Sao Paulo, gdzie woda zalała kilka ważnych arterii komunikacyjnych. Transport miejski został wstrzymany, a tysiące domów pozostało bez dostępu do prądu.

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Źródło:
PAP, G1 Globo

Wystartowała misja Fram2. Załoga kapsuły Crew Dragon "Resilience" spędzi cztery dni na orbicie polarnej - to pierwsza załogowa misja, której trasa przebiega nad obszarami okołobiegunowymi. Cywilni astronauci mają w planach przeprowadzenie ponad 20 eksperymentów.

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Źródło:
Reuters, SpaceX, CNN, "Z głową w gwiazdach", "O kosmosie i astronautyce"

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Z analiz Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w USA wynika, że może być więcej gatunków kleszczy, które powodują u ludzi rzadką alergię na czerwone mięso. Głównym jej sprawcą pozostaje jednak niesławny Amblyomma americanum.

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Źródło:
Live Science, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w weekend przez środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Towarzyszył im porywisty wiatr, który powalał drzewa. Narodowa Służba Pogodowa ostrzega przed tornadami, które mogą się pojawić w poniedziałek w centralnej części Missisipi i w dolinie rzeki Ohio.

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Źródło:
CNN, USA Today

W środkowej części Słowacji odnaleziono ciało poszukiwanego od niedzielnego popołudnia 59-letniego mężczyzny. Najprawdopodobniej został zaatakowany przez niedźwiedzia - poinformowały w poniedziałek policja i państwowa Straż Ochrony Przyrody. Okoliczności tragedii ma potwierdzić sekcja zwłok.

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Źródło:
PAP, mynovohrad.sme.sk

Biały daniel został uchwycony na zdjęciach i nagraniu przez Reportera24. Zwierzę pojawiło się w miejscowości Rudziniec (województwo śląskie). Towarzyszył mu osobnik o ciemniejszym umaszczeniu.

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Bilans ofiar śmiertelnych piątkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Birmę, przekroczył 1700 osób - poinformował w poniedziałek rzecznik rządzącej krajem junty generał Zaw Min Tun. Państwowe media w Chinach przekazały, że ekipy ratunkowe wyciągnęły żywą kobietę, która pod gruzami hotelu spędziła 60 godzin.

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Źródło:
PAP, Reuters

Marznące opady deszczu uszkodziły w weekend linie energetyczne w kanadyjskiej prowincji Ontario. Spowodowały, że ponad 350 tysięcy osób było pozbawionych prądu. Gwałtowana aura nawiedziła również amerykańskie stany Michigan i Wisconsin.

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Źródło:
Reuters, PAP, globalnews.ca

Kilka godzin akcji gaśniczej pozwoliło na opanowanie pożaru trzcinowisk na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. W akcji brało udział ponad 100 strażaków, a ogień objął obszar o łącznej powierzchni prawie 90 hektarów.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Kontakt24

W Mjanmie trwa dramatyczna akcja ratunkowa po trzęsieniu ziemi. W niedzielę służby poinformowały o uratowaniu ciężarnej kobiety, która spędziła ponad 50 godzin pod gruzami. Niestety, niedługo po tym zmarła w szpitalu.

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, Reuters

Na początku tygodnia nad Polską pojawi się więcej chmur, z których ma padać deszcz. W niektórych regionach będzie szansa na opady, tak potrzebne o tej porze roku. Zmiana pod tym względem nastąpi w drugiej połowie tygodnia.

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silne trzęsienie ziemi w Mjanmie było odczuwalne także w Chinach. Na własnej skórze mogły doświadczyć tego pielęgniarki z ośrodka położniczego w prowincji Junnan. Kobiety próbowały ochronić noworodki przed skutkami zjawiska. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Źródło:
CNN, Xinhua, The Hindustian Times, Reuters

Niedzielny test rakiety Spectrum, wyprodukowanej przez niemiecką firmę Isar Aerospace, zakończył się niepowodzeniem. Maszyna eksplodowała kilkadziesiąt sekund po starcie. Początek misji przekładany był wielokrotnie. Przedsiębiorstwo zapowiada kolejne starty.

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Źródło:
PAP, Reuters, The Guardian

Piątkowe trzęsienie ziemi niemal zrównało z ziemią niektóre regiony Mjanmy (Birmy). Najbardziej zniszczone zostało miasto Mandalaj. To, jak ogromne są uszkodzenia, widać na zdjęciach satelitarnych.

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Źródło:
Reuters

Na Pacyfiku w rejonie archipelagu Tonga doszło do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7 - podała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Wydano ostrzeżenie przed możliwością pojawienia się tsunami, ale po kilkudziesięciu minutach je odwołano.

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Źródło:
USGS, tvnmeteo.pl, Reuters

Południowokoreańska policja poinformowała w niedzielę, że zatrzymała mężczyznę podejrzanego o wzniecenie największych pożarów w historii kraju. Wykonywał on rytuał przy grobie krewnych.

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Źródło:
PAP, Reuters