Sztuka władania białą bronią, czyli szermierka, zwana niegdyś fechtunkiem, to sport, który "ćwiczy refleks, koordynację ruchową i tak naprawdę wszystkie partie ciała", jak podkreśliła Katarzyna Sadowy, trener szermierki w klubie Warszawianka. - Wymaga nie tylko wysiłku fizycznego, lecz także koncentracji i sprawnego umysłu - tłumaczyła.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Szermierka to sport dla każdego. Jako metoda rozwiązywania konfliktów znana była od wieków, jednak dopiero w XIX wieku zaczęto organizować turnieje - początkowo wewnątrz klubów szermierczych, a następnie w skali zawodów miejskich, krajowych i w końcu międzynarodowych.
Historia białego sportu
W 1896 roku z inicjatywy francuskiego działacza barona Pierre'a de Coubertina, zapalonego szermierza i jeźdźca, zorganizowano dużą międzynarodową imprezę, nawiązującą do starożytnych igrzysk olimpijskich – odtąd imprezy te stały się powszechnie znane jako nowożytne igrzyska olimpijskie.
W ramach pierwszych igrzysk w Atenach rozegrano też konkursy w szermierce. Powstała w owym czasie szermierka sportowa borykała się z niejednolitością przepisów. Duży wpływ na ich uporządkowanie miało powstanie w 1914 roku FIE (Międzynarodowa Federacja Szermiercza, oficjalna nazwa to Fédération Internationale d’Escrime).
Bez ograniczeń
- Ćwiczy refleks, koordynację ruchową i tak naprawdę wszystkie partie ciała. Oprócz tego wymaga nie tylko wysiłku fizycznego, lecz także koncentracji i sprawnego umysłu - zachwalała Sadowy. - Szermierkę może trenować każdy, bez względu na wiek, płeć czy warunki fizyczne - podkreśliła.
Broń kategoryzująca
W szermierce wyróżnia się trzy typy broni, którą posługują się zawodnicy i która definiuje kategorię, w której walczą o miejsce. To szabla, szpada i floret, które podłączone są do prądu. Ich końce wieńczą czujniki, ułatwiające sędziom określenie, który zawodnik trafił przeciwnika pierwszy oraz czy owo trafienie było ważne. Pojedynki rozgrywane są zarówno indywidualnie, jak i w trzyosobowych drużynach.
Wieloczęściowa "zbroja"
Stój szermierczy zwykle jest biały - czarne kolory zarezerwowane są dla sędziów. Składa się z dopasowanej do sylwetki bluzy z trójkątem u dołu (fr. cuissard), zakrywającej podbrzusze, obowiązkowego na zawodach plastronu, stanowiącego dodatkowy ochraniacz na klatkę piersiową i ramię, który zakłada się pod bluzę oraz rękawicy na uzbrojoną rękę, z wydłużonym mankietem. Na dół szermierz zakłada kończące się tuż za kolanem spodnie typu bryczesy, skarpety do kolan o buty szermiercze. Natomiast twarz ochrania mu specjalna maska. Ponadto floreciści i szabliści zakładają kamizelkę elektryczną (fr. lamé), która wyznacza ważne pole trafienia.
Autor: stella/map / Źródło: TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo Active