Szczecin – co zobaczyć. Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

Aktualizacja:
[object Object]
Lodołamacze w Szczecinietvn24
wideo 2/4

Niezwykłe Jezioro Szmaragdowe, majestatyczny Zamek Książąt Pomorskich i Ogniste Ptaki – to tylko część atrakcji turystycznych, jakie znajdziesz w Szczecinie. Miasto to pełne jest ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.

W Szczecinie znajdziesz wiele terenów zielonych, w których możesz odpocząć po zwiedzaniu miasta – m.in. Puszczę Bukową czy Lasek Arkoński.

Jezioro Szmaragdowe nie jest naturalnym zbiornikiem wodnym, powstało po katastrofie w kopalni kredy.

Z Wałów Chrobrego rozciąga się piękny widok na Odrę i port.

Zamek Książąt Pomorskich

Na wzgórzu, w pobliżu Odry, znajdziesz jeden z najważniejszych zabytków Pomorza Zachodniego – renesansowy Zamek Książąt Pomorskich. Dawniej była to siedziba rodu Gryfitów - dynastii książąt pomorskich panujących na Pomorzu Zachodnim. W miejscu dzisiejszego zamku już przed 1124 rokiem znajdował się słowiański gród. Zamek, który obecnie możesz oglądać, sięga historią do 1346 roku.

Ciekawym elementem zamku jest jego wieża zegarowa, a przede wszystkim sam zegar. Powstał on w 1693 roku z okazji zwycięstwa Szwedów w wojnie z Brandenburgią. Widać na nim zielonego maszkarona, który gałkami ocznymi podąża za wskazówką. W jego ustach jest licznik pokazujący numer dnia miesiąca. Nad tarczą zegara wystaje błazen, który lewą ręką wybija godziny, a prawą kwadranse. Kłapie przy tym ustami i przewraca oczami.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza

Budynkiem, obok którego trudno jest w Szczecinie przejść obojętnie, jest siedziba Filharmonii. Powstała ona w miejscu, w którym znajdował się Dom Koncertowy. Jej zewnętrzny wygląd wpasował się w neogotyckie otoczenie. Fasada natomiast przyjmuje różne barwy w zależności od sytuacji.

Szczecin/Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza Shutterstock

Szczecin – atrakcje turystyczne: Jezioro Szmaragdowe

Na szczecińskim osiedlu Zdroje, z dala od miasta, możesz zanurzyć się w lesie i dotrzeć do Jeziora Szmaragdowego. Jest to sztuczny zbiornik wodny. Powstał po katastrofie w kopalni kredy w 1925 roku. Kolor wody zawdzięcza właśnie dużej zawartości węglanu wapnia oraz światłu odbijającemu się od kredowego dna. Jezioro w najgłębszym miejscu ma 18 metrów.

Puszcza Bukowa

Będąc przy Jeziorku Szmaragdowym warto wybrać się na pieszą wycieczkę po Puszczy Bukowej. To dobre miejsce do odpoczynku od głośnego miasta. Zobaczyć tam można wiele gatunków roślin i zwierząt. Jeżeli dopisze ci szczęście, spotkasz bociana czarnego, orła białego, a może nawet orlika krzykliwego.

Jednym z ciekawszych elementów puszczy są tak zwane Morawce, które leżą wzdłuż czerwonego szlaku. To kamienie ozdobione krzyżem loretańskim z datą 1773 r. Według legendy miały chronić mieszkańców przed epidemią dżumy.

Wały Chrobrego

Jeżeli chcesz obejrzeć panoramę Odry i portu, udaj się na Wały Chrobrego. Mają 500 metrów długości i znajdują się na wysokości 19 metrów nad poziomem brzegu Odry. Dawniej znane były jako Taras Hakena (od imienia nadburmistrza Hermanna Hakena, z którego inicjatywy powstały).

Wały wzniesiono w latach 1902-1921. U ich stóp zobaczyć można fontannę z figurami Jana z Kolna i Wyszaka, a także dwie kolumny, które stylizowane są na latarnie morskie.

Bazylika Archikatedralna św. Jakuba

Kościół ufundowany został w 1187 roku. Na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany. Jednym z ciekawszych elementów bazyliki są imponujące organy. Na wieży kościelnej, która po odbudowie ma ponad 110 metrów wysokości, znajduje się taras widokowy.

Co ciekawe, jest druga pod względem wysokości świątynia w Polsce. Pierwsza jest bazylika w Licheniu.

Podzamcze

Po obejrzeniu bazyliki warto przespacerować się na Podzamcze, które nazywane jest “nowym starym miastem”. Szczecińskie Stare Miasto podczas II wojny światowej zostało niemal doszczętnie zrównane z ziemią. Po latach, w 1994 roku, rozpoczęła się ponowa zabudowa tego miejsca. W większości zobaczyć tam można obecnie nowoczesną architekturę, jednak na części budynków odtworzono dawne elewacje.

Cmentarz Centralny

Niezwykłym miejscem do spacerowania może być również Cmentarz Centralny, czyli największa nekropolia w Polsce. Miejsce to otwarte zostało 6 grudnia 1901 roku i zajmuje powierzchnię ponad 172 hektarów.

Obecnie jest to jeden z piękniejszych parków w mieście. Wytyczono nawet ścieżkę przyrodniczą i trasy turystyczne z najciekawszymi obiektami. Spacerować tam można pośród często egzotycznej roślinności, żywopłotów, fontann, kamiennych studni i awangardowych nagrobków wtopionych w połacie zieleni.

Szczecin – ciekawe miejsca: Park Leśny Arkoński

Na północy i północnym zachodnie Szczecina rozciąga się na Wzgórzach Warszawskich fragment Puszczy Wkrzańskiej - nazywany przez mieszkańców Laskiem Arkońskim. Jego najwyższy punkt to wzgórze Sobótki (70 metrów n.p.m.) i Arkony (70,3 metra n.p.m.).

Zobaczysz w tym miejscu wiele ciekawych obiektów:

- Ruiny wieży Quistorpa – dawniej była to wieża widokowa, obecnie – od czasów II wojny światowej - są to już tylko niezwykle malownicze ruiny,

- Ruiny leśniczówki Arkońska,

- Jeziorko Goplana.

Szczecin – co zwiedzić: Park im. Jana Kasprowicza

Największym parkiem miejskim Szczecina jest Park im. Jana Kasprowicza. Zajmuje powierzchnię około 27 hektarów, a założony został w 1900 roku. Zobaczyć tam można wiele bardzo interesujących obiektów.

Pomnik Czynu Polaków - odsłonięty został w 1979 roku w 40. rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej. Miał być sposobem na podziękowanie społeczeństwu za odbudowanie i rozbudowanie miasta po wojnie.

Różanka - Ogród Różany. Znajduje się w nim również “Ptasia Fontanna”, czyli cztery betonowe gęsi na cokole.

Ogniste Ptaki Hasiora - rzeźba przedstawia stado kolorowych ptaków z postrzępionymi skrzydłami i zbudowana jest z prętów, łańcuchów, blach i kształtowników.

Most miłości nad Rusałką - na jego balustradzie pojawiają się kłódki z imionami lub inicjałami zakochanych.

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi burzami na znacznym obszarze Polski. W niektórych miejscach w nocy z wtorku na środę wiatr w porywach będzie rozpędzać się aż do 100 kilometrów na godzinę. Zostały wydane również ostrzeżenia związane z upałem. Według synoptyków IMGW temperatura w środę sięgnie nawet 33 stopni Celsjusza.

Niebezpieczna noc. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Niebezpieczna noc. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro. W środę 19.06 w większości kraju wystąpią opady deszczu, a część Polski nawiedzą również burze z obfitymi opadami deszczu i bardzo silnymi porywami wiatru. Będzie duża różnica temperatury między Pomorzem a południowymi regionami.

Pogoda na jutro - środa 19.06. Gwałtowne burze i nawet 31 stopni

Pogoda na jutro - środa 19.06. Gwałtowne burze i nawet 31 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed zapowiadanymi na wtorkowy wieczór i najbliższą noc gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Alert został wysłany do osób przebywających na terenie sześciu województw.

Alert RCB dla sześciu województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Alert RCB dla sześciu województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Do końca tygodnia czeka nas pogoda w kratkę. Ponieważ chłód z północy będzie ścierał się z gorącem znad Afryki, spodziewamy się dużych różnic w temperaturze oraz gwałtownych burz.

U jednych upał, u innych 19 stopni. Przepychanka mas powietrza może mieć poważne skutki

U jednych upał, u innych 19 stopni. Przepychanka mas powietrza może mieć poważne skutki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pięć lat temu pewna galaktyka zaczęła świecić jaśniej niż kiedykolwiek i nie przestała. Teraz naukowcy mają prawdopodobne wyjaśnienie tego zjawiska. Ich zdaniem po razy pierwszy udało się zaobserwować aktywację czarnej dziury w czasie rzeczywistym.

"Być może obserwujemy aktywację masywnej czarnej dziury w czasie rzeczywistym"

"Być może obserwujemy aktywację masywnej czarnej dziury w czasie rzeczywistym"

Źródło:
ESO

Rekin podpłynął bardzo blisko plaż na Wyspach Kanaryjskich, wymuszając ich zamknięcie. Drapieżnik jest na bieżąco monitorowany przez służby morskie.

W panice uciekali przed głowomłotem. Zamknięto plaże na Gran Canarii

W panice uciekali przed głowomłotem. Zamknięto plaże na Gran Canarii

Źródło:
Onda Cero, El Norte de Castilla

Upały nadciągają na Stany Zjednoczone. Tereny zamieszkałe przez 70 milionów ludzi zostały objęte ostrzeżeniami przed gorącem, a niektóre regiony czeka potencjalnie najdłuższa fala gorąca od dekad. Co ciekawe, w części kraju spodziewana jest niemal zimowa aura.

Na horyzoncie "najdłuższa od dziesięcioleci" fala upałów

Na horyzoncie "najdłuższa od dziesięcioleci" fala upałów

Źródło:
PAP, NWS, NHC

Ulewy nawiedziły Salwador. Intensywne opady utrzymują się od soboty nad całym krajem, powodując podtopienia i śmiertelnie groźne osuwiska. Gwałtowna aura przyczyniła się do śmierci 11 osób, a meteorolodzy ostrzegają, że pogoda może się pogorszyć.

W ulewach zginęło 11 osób. Deszcz ma padać jeszcze mocniej

W ulewach zginęło 11 osób. Deszcz ma padać jeszcze mocniej

Źródło:
PAP, Reuters, Prensa Latina

Na Babiej Górze odkryto dwa nieznane dotąd naukowcom gatunki jastrzębców, roślin należących do rodziny astrowatych. Zostały uznane za gatunki endemiczne, a więc występujące tylko tam. Łacińskie określenie jednego z nich pochodzi od nazwy Babiogórskiego Parku Narodowego, który w tym roku obchodzi swoje 70-lecie.

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Źródło:
PAP

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chiny zmagają się ze skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, które przynoszą poważne powodzie na południowych obszarach i osunięcia ziemi, w których w ostatnich dniach zginęło co najmniej dziewięć osób. W północnych regionach rolniczych panuje z kolei susza, co może odbić się negatywnie na zbiorach.

40-stopniowe upały na północy, powodzie na południu. Zabici i zaginieni

40-stopniowe upały na północy, powodzie na południu. Zabici i zaginieni

Źródło:
PAP

Stan Michigan nawiedziły gwałtowne burze. W miejscowości Bloomingdale wiatr zdmuchnął stojącą w ogrodzie trampolinę. Mieszkaniec domu uchwycił ten moment na nagraniu.

Silnie wieje, nagle trampolina zaczyna fruwać. Nagranie

Silnie wieje, nagle trampolina zaczyna fruwać. Nagranie

Źródło:
Reuters, fox17online.com

Antycyklon afrykański nadciąga nad Włochy. Nadano mu imię sędziego z Piekła z "Boskiej komedii" Dantego, wyznaczającego miejsce grzesznym duszom. W szczycie upałów temperatura ma przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Źródło:
PAP, ilmeteo.it

Susza daje się we znaki rolnikom i spowodowała straty w plonach. W okresie od 11 kwietnia do 10 czerwca występowała na terenie 15 województw - podał w raporcie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Według ekspertów największe zagrożenie występowało wśród upraw zbóż jarych.

Susza rolnicza w 15 województwach. Gdzie wystąpiły największe niedobory wody

Susza rolnicza w 15 województwach. Gdzie wystąpiły największe niedobory wody

Źródło:
PAP, susza.iung.pulawy.pl

Corades yanacocha - tak nazwany został nowy gatunek motyla odkryty m.in. przez polskich naukowców pod Quito, stolicą Ekwadoru. Na ślad nowego owada badacze natknęli się podczas przeglądania zdjęć na portalu internetowym. "Trudno jest zrozumieć, jak przez tak długi czas okazały, jaskrawo ubarwiony gatunek motyla uchował się przed okiem badaczy" - czytamy na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wpadli na trop nowego gatunku motyla dzięki zdjęciu w internecie

Wpadli na trop nowego gatunku motyla dzięki zdjęciu w internecie

Źródło:
uj.edu.pl

Pożar szaleje na terenie hrabstwa Los Angeles w stanie Kalifornia. Zmusił do ewakuacji 1200 osób, głównie urlopowiczów - poinformowały lokalne władze. Z ogniem walczy ponad 400 strażaków, wspomaganych przez ciężki sprzęt i samoloty.

Pożar w hrabstwie Los Angeles. Ewakuacja ponad 1000 osób

Pożar w hrabstwie Los Angeles. Ewakuacja ponad 1000 osób

Źródło:
Reuters, CNN, PAP,eu.usatoday.com

W czasie wyprawy na Marsa nerki astronautów mogą zostać niemal całkowicie zniszczone - wynika z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców. Winne temu ma być głównie promieniowanie kosmiczne. Artykuł na ten temat został opublikowany na łamach "Nature Communications".

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Źródło:
PAP, nature.com

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Tegoroczne lato w Chorwacji ma być wyjątkowo gorące, co zwiększy ryzyko suszy i pożarów. Do walki z zapowiadanym "piekielnym" latem zaangażowano kilku tysięcy strażaków, a nawet wojsko.

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Burze słoneczne na Marsie mogą mieć wpływ na członków misji załogowych, którzy w przyszłości tam wyruszą. Badania przeprowadzone po dotarciu silnego rozbłysku słonecznego do Czerwonej Planety pokazały, że ludzie powinni być przygotowani na poważne dawki promieniowania. Naukowcy zaobserwowali także marsjańskie zorze.

Zorze na Marsie mogą być piękne, ale i niebezpieczne

Zorze na Marsie mogą być piękne, ale i niebezpieczne

Źródło:
JPL NASA, tvnmeteo.pl

El Nino oficjalnie dobiegło końca, a to, co po nim nastąpi, może wstrząsnąć pogodą na całym świecie - donosi CNN. Stany Zjednoczone mogą doświadczyć wyjątkowo gorącego lata, obfitującego w huragany.

El Nino oficjalnie dobiegło końca. Amerykanie drżą

El Nino oficjalnie dobiegło końca. Amerykanie drżą

Źródło:
Reuters, cpc.ncep.noaa.gov

1344 metry - na taką głębokość zanurkował pewien żółw skórzasty z rejonu Wysp Salomona. Jeśli wynik ten zostanie potwierdzony badaniami naukowymi, zostanie uznany za rekord Guinnessa.

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl

Powrót kapsuły Starliner z dwojgiem astronautów na pokładzie został po raz kolejny przesunięty. Amerykanie mają wrócić na Ziemię nie wcześniej niż 22 czerwca - podała w piątek NASA.

Pechowa misja. Powrót astronautów znów przełożony

Pechowa misja. Powrót astronautów znów przełożony

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl