Amerykanie muszą przygotować się na kilka typowo zimowych tygodni. Dlaczego? Bo właśnie taką aurę wróży świszcz Phil, który w poniedziałek 2 lutego, w Dzień Świstaka, zobaczył swój cień. Tymczasem dla Polski synoptycy mają dobre wieści - w nadchodzących tygodniach temperatura będzie "powyżej normy".
W Stanach Zjednoczonych 2 lutego obchodzi się Dzień Świstaka (inaczej Dzień Świszcza, ang. Groundhog Day). To szczególna data, ponieważ, zgodnie z przyjętym przeświadczeniem, wychodzący ze swojej norki świszcz Phil, mieszkający w miejscowości Punxsutawney (stan Pensylwania), może przewidzieć aurę dla całej Ameryki na kilka tygodni naprzód.
Futerkowi synoptycy z nor
Od pierwszej prognozy autorstwa gryzonia, która pojawiła się w 1887 roku, świszcze ujrzały swój cień w sumie aż 101 razy i tylko 17 razy go nie zobaczyły.
Jednak nie tylko pensylwański świszcz pełni rolę synoptyka, choć trzeba mu oddać, że to właśnie on jest tym najbardziej znanym i lubianym. W Atlancie (Georgia) aurę przewiduje generał Beau Lee, w Ontario (Kanada) - Wiarton Willie, a w Północnej Karolinie - sir Walter Wally. W Sun Prarie (Wisconsin) pogodę przepowiada Jimmy, w Nowym Jorku - Staten Island Chuck, zaś w Birmingham (Alabama) - Birmingham Bill. Prognozujący aurę świszcz mieszkający w Waszyngtonie, imieniem Potomac Phil, jest przyuczony do przedstawienia swoich przewidywań do godz. 7.30 miejscowego czasu.
Wiarygodne źródło złych nowin
Czego Amerykanie mogą się spodziewać, stało się wiadome około godz. 7.25 rano (czasu miejscowego w Pensylwanii). Opuszczając swoją norkę Phil zobaczył swój cień, co oznacza, że Stany Zjednoczone z zimą nie rozstaną się przez kolejnych 6 tygodni.
W zeszłym roku wychylający się z norki gryzoń również zobaczył swój cień, prognozując tym samym kontynuację zimowej pogody. Niedługo później okazało się, że zwierzę "trafiło" - jeszcze w marcu 2014 roku USA nękały zamiecie, a w Waszyngtonie zalegała gruba na prawie 80 cm warstwa śniegu.
Prognozowana polska pogoda
Co nas czeka w Polsce w kolejnych tygodniach? Zdaniem synoptyków TVN Meteo - raczej nie ma co liczyć na śnieżyce i lodowatą aurę. W lutym średnia temperatura będzie o 1-2 st. C powyżej normy, a aura jako taka będzie na ogół sucha. Z kolei w marcu, choć wartości również będą o stopień, dwa wyższe, pogoda będzie zdecydowanie bardziej "mokra". Synoptycy zapowiadają, że nie ominą nas opady.
Autor: mb/kt / Źródło: TVN Meteo, Washington Post