Zanim zobaczymy węża, już się go boimy - twierdzą japońscy i brazylijscy naukowcy. Już sam falisty ruch gada wywołuje u nas pierwotną reakcję paniki, nawet zanim jeszcze uświadomimy sobie, że widzieliśmy węża. Jak twierdzą naukowcy, strach przed nim tkwi w podświadomości od pokoleń.
Uczeni z japońskiego Uniwersytetu w Toyamie i Uniwersytetu Brazylijskiego przeprowadzili doświadczenia na małpach. Okazuje się, że ich mózg rozpoznaje cechy zewnętrzne węży i reaguje w ułamku sekundy.
Spotkanie przodków naczelnych z wężem bardzo często prowadziło do śmierci, stąd prawdopodobnie mechanizm obronny.
Specyficzny ruch węża
Już w 2006 roku ekolog behawioralna Lynne Isabell z Uniwersytetu Kalifornijskiego stwierdziła, że zagrożenie ze strony gadów doprowadziło na drodze ewolucji do rozwinięcia specjalnego obszaru w mózgu, odpowiedzialnego za przechwytywanie specyficznych cech, np. falistego ruchu węża. Jej tezę uznano za ciekawą, ale nie było żadnych neurobiologicznych dowodów na potwierdzenie tej tezy.
Naczelne reagują najszybciej
Badania japońskich i brazylijskich dowiodły, że w mózgu znajduje się grupa neuronów, zwana poduszką (największe, tylne jądro wzgórza), której głównym zadaniem jest przetwarzanie informacji wzrokowej, słuchowej i czuciowej.
Badania wykazały, że u naczelnych ten obszar jest silniej rozwinięty niż u innych zwierząt. Naukowcy umieścili elektrody w mózgach dwóch makaków, które nigdy wcześniej nie miały styczności z wężami i zmierzyli impulsy elektryczne. W tym czasie małpom przedstawiono cztery różne obrazki, na jednym z nich był wąż.
Okazało się, że obrazek tego gada wywołał silny efekt w poduszce. Neurony zareagowały o 25 milisekund szybciej niż w przypadku innych obrazków.
Autor: pk/mj / Źródło: Daily Mail
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock