W okolicy Meksyku pojawiły się wyjątkowe formacje z chmur. Zjawisko zwane ścieżką wirową von Karmana powstaje, gdy strumień powietrza napotyka przeszkodę w postaci wyspy lub góry.
Satelity Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) uchwyciły w niedzielę, 8 maja piękne zjawisko zwane ścieżką wirową von Karmana. Wystąpiło ono nad wybrzeżem Meksyku.
- Wiry von Karmana tworzą się, gdy przepływ substancji, w tym przypadku powietrza, jest zakłócony przez jakiś obiekt, zwykle górę lub wyspę – wyjaśnił meteorolog serwisu AccuWeather Jason Nicholls.
Tajemnicze zjawisko zostało nazwane na cześć Theodore'a von Karmana – węgiersko-amerykańskiego fizyka i jednego z pierwszych naukowców, którzy je opisali.
Gdy coś "przeszkadza" powietrzu
Kiedy mamy do czynienia z wirami von Karmana, chmury zaczynają przybierać kształt spirali. Wielkość formacji zależy od siły wiatru.
- Kiedy napędzane wiatrem chmury napotykają wyspę lub wzniesienie, opływają je zgodnie z ruchem wskazówek zegara i przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, tworząc spektakularne wiry – powiedział Nicholls. - Są tak charakterystyczne, że można je łatwo zauważyć na zdjęciach satelitarnych – dodał.
Spotykane w wielu regionach świata
W przypadku zdjęć satelitarnych znad wybrzeża Meksyku, przeszkodą dla powietrza okazała się wyspa Guadalupe. Gdy wiatr z zachodu przemieszczał nad wyspą, powietrze i chmury były zmuszone do poruszania się wokół niej i w końcu zaczęły wirować.
- Rotacja powietrza jest lepiej widoczna, jeśli w strumieniu powietrza znajduje się niewiele chmur. Wtedy wyjątkowo dobrze widać szczegóły zaburzonego przepływu, wyglądają prawie jak odciski palców – stwierdził Nicholls.
Jak dodał, wiry są najczęściej spotykane tam, gdzie dominują pasaty – stałe i ciepłe porywy wiatru o umiarkowanej sile. Pojawiają się na obszarze pomiędzy 30 stopniami na północ i 30 stopniami na południe od równika.
Nie oznacza to jednak, że tylko tam mogą się pojawiać. Satelity NASA wykrywały wiry na całym świecie – w pobliżu wybrzeża Chile, na Morzu Grenlandzkim, w Arktyce, a nawet obok burzy tropikalnej.
Autor: kw/map / Źródło: accuweather.com, nesdis.noaa.gov
Źródło zdjęcia głównego: NOAA, NASA Goddard Space Flight Center, CIRA