Gruba warstwa śniegu zalega w górach, jednak także w wielu innych regionach w sobotę rano sypnęło. Dzięki Reporterom 24 możemy cieszyć się zimowymi zdjęciami.
Z samego rana w sobotę mieszkańcom wielu regionów Polski ukazała się piękna warstwa śniegu. Biel pokryła dachy domów, gałęzie drzew i - ku radości narciarzy - stoki. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają przed lawinami - w górach panuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.
Dzięki Reporterom 24 możemy podziwiać zachwycające zimowe widoki z Gorlic, Beskidów, Jasła, Przemyśla, Krosna i Konieczkowej.
Dwie strefy opadów w Polsce
W Polsce przed południem występowały dwie strefy opadów. Jedna - silniejsza - na południowym wschodzie kraju. Tam właśnie sypie śnieg i jest mocno ograniczona widzialność. Druga - mniejsza - wchodzi do Polski od Pomorza. W tych rejonach możliwe są opady deszczu ze śniegiem. Pomiędzy strefami jest bezchmurny pas, który doskonale widać na poniższym zdjęciu satelitarnym. W tym pasie centralnym nie występują żadne opady.
Deszczowe i śniegowe chmury przesuwają się na wschód. Te z południowego wschodu w ciągu dnia odejdą za naszą wschodnią granicę, a te z Pomorza nasuną się na centrum kraju.
Ostrożnie, lawiny
Według pomiarów pokrywy śnieżnej udostępnionym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, najgrubsza warstwa śniegu zalega, jak można się domyślić, w górach. Na Kasprowym Wierchu grubość pokrywy śnieżnej wynosi do 164 centymetrów, w pobliżu Morskiego Oka - 112 centymetrów, a w Dolinie Pięciu Stawów - 102 centymetry.
Sporo śniegu zalega również w pobliżu Hali Gąsienicowej (87 cm), Śnieżki (49 cm), Żubraczego (38 cm), Zieleńca (30 cm), Cisnej oraz Soblówki (18 cm), Polany Chochołowskiej (41 cm), Poronina oraz Rycerki Górnej (25 cm) i Tyliczu (24 cm).
W związku z tym dla Tatr wydano ostrzeżenie przed lawinami drugiego stopnia, które obowiązuje do godziny 20 w sobotę. Oznacza to, że zagrożenie poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.
Niebezpiecznie w Beskidach
W Beskidach panują trudne warunki. GOPR ostrzega turystów. Na szlakach miejscami znajduje się 50-60 cm śniegu, trasy mogą być oblodzone. Wysoko w górach może być nawet -10 stopni Celsjusza, a temperatura odczuwalna może być jeszcze niższa.
Autor: sj/aw,AP / Źródło: Kontakt 24, TVN Meteo, źródło zdjęcia: GrzesNS/Kontakt 24
Źródło zdjęcia głównego: GrzesNS/Kontakt 24