Mamy jesień. Zostanie z nami przez 89 najbliższych dni. Do końca grudnia codziennie noc będzie dłuższa od dnia.
O godzinie 16.21 Słońce przeszło przez punkt Wagi. Nastąpiła równonoc jesienna i tym samym na półkuli północnej rozpoczęła się astronomiczna jesień. Punkt Wagi to jeden z dwóch punktów przecięcia się ekliptyki z równikiem niebieskim W momencie równonocy promienie słoneczne padają na równik ziemski pod kątem 90 stopni, później na półkuli północnej dni są coraz krótsze, a noce coraz dłuższe, a na półkuli południowej odwrotnie.
Warto też wspomnieć, że w momencie równonocy Słońce wschodzi dokładnie na wschodzie i zachodzi dokładnie na zachodzie.
Początek jesieni
Często mamy problem z rozróżnieniem pierwszego dnia jesieni astronomicznej i kalendarzowej. Zdarza się bowiem, że pomiędzy nimi wypada jeden dzień różnicy. Data jesieni kalendarzowej jest stała, astrologiczna zaś zmienna. W 2016 i 2017 roku jesień astronomiczna przychodzi o jeden dzień wcześniej, niż ta kalendarzowa. Natomiast w 2018 zarówno ta kalendarzowa i astronomiczna rozpoczną się tego samego dnia - 23 września.
Ta kalendarzowa jesień zaczynie się 23 września.
Astronomiczna jesień
Nadejście jesieni dla wielu z nas to synonim szarości, pluchy i brzydkiej pogody. Brakuje nam słońca, a panująca aura sprzyja depresji - szybciej czujemy się zmęczeni i senni. Dni stają się coraz krótsze. Trwa to przez 89 dni, aż do początku astronomicznej zimy, czyli w tym roku do 21 grudnia (godz. 11.44). Będzie to najkrótszy dzień w roku, po którym noc staje się coraz krótsza.
Jesień meteorologiczna
Jesień rządzi się swoimi prawami. O tej porze roku trudność sprawia nie tylko dobranie odpowiedniego do pogody ubioru. Kłopot sprawia również ustalenie, kiedy ta "prawdziwa" jesień przychodzi.
Najwcześniej, bo już 1 września witamy jesień meteorologiczną. Trwa ona do 30 listopada. Wraz z jej nadejściem coraz częściej możemy spodziewać się chłodnych, deszczowych dni. To również zapowiedź zróżnicowanych temperatur i przymrozków.
Zimna jesień
Kiedy zaczynamy odczuwać duże wahania średnich dobowych temperatur, oznacza to nadejście jesieni termicznej. Nie ma ona jednej ustalonej daty, w każdej części Polski może zaczynać się kiedy indziej. Termometry wskazują wtedy od 5 do 10 st. C.
Polska złota jesień
Jesień fenologiczna, inaczej przyrodnicza to ta, którą widzimy... na drzewach. W połowie września zauważamy zmiany koloru liści, dojrzewanie jabłoni, czy grusz. Trwa ona do drugiej połowy października.
Sprawdź jak sobie radzić z jesienną chandrą.
Autor: agr,AD/jap/rp / Źródło: TVN Meteo, Wikipedia
Źródło zdjęcia głównego: pexels,wikipedia