Skutki, których nie powinien powodować dobry oczyszczacz powietrza

Philips

Pył zawieszony PM10 i PM2.5, trujący formaldehyd, benzen… Zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu nie znikają magicznie, gdy zamykamy szczelnie okna. Dlatego zwłaszcza teraz, w sezonie grzewczym warto rozważyć zakup oczyszczacza powietrza. Czego wystrzegać się przy jego wyborze?

Długotrwałe wdychanie zanieczyszczonego powietrza może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Organizm jest nie tylko bardziej podatny na infekcje. Zwiększa się także obciążenie układu sercowo-naczyniowego. Oczyszczacz powietrza jest więc inwestycją, która z pewnością korzystnie odbije się na stanie naszego zdrowia. Rynek oferuje szeroki wybór tego typu urządzeń. Jakich skutków nie powinien powodować dobry oczyszczacz?

Wysokie rachunki

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym najintensywniej używamy oczyszczacza powietrza. Wysokie rachunki za prąd? Może to oznaczać, że urządzenie wybrane przez ciebie nie jest najwyższej klasy. Dobrej jakości sprzęt nie spowoduje znacznego wzrostu rachunków.

Zwracaj baczną uwagę na specyfikacje produktu, który kupujesz. Ważny jest nie tylko jak najmniejszy pobór mocy przy jak największej wydajności dostarczania czystego powietrza (CADR), czyli jak najmniejszy wynik z dzielenia mocy znamionowej do deklarowanej wartości CADR, ale także opcja dostosowywania prędkości do stanu powietrza. Takie rozwiązanie zapobiega zbędnej pracy na wysokich prędkościach, a tym samym – znacząco zmniejsza koszt pobieranej energii.

Cicha noc?

Przebywanie w pomieszczeniu, w którym słychać nieustający głośny szum może być uciążliwe. Ciężko o koncentracje czy skupienie, oglądanie telewizji czy zwykłą rozmowę. Sen w takich warunkach można określić jednym słowem: koszmar. Tak wygląda twoje życie po zakupie oczyszczacza? Wybrałeś więc zły model. Walka o czyste powietrze nie może się odbywać kosztem zdrowia i jakości snu.

Skutki długotrwałego życia w hałasie mogą być bardzo poważne: wymienia się wśród nich bezsenność, zaburzenia rytmu serca czy nawet schorzenia o podłożu nerwicowym. Decydując się na zakup urządzenia poprawiającego jakość powietrza w mieszkaniu, sprawdź uważnie jaki hałas generuje. Ponieważ podawanie poziomu hałasu w oczyszczaczach powietrza nie zostało znormalizowane tak jak w przypadku np. okapów nadkuchennych czy wentylatorów, producenci do określenia poziomu hałasu wykorzystują dwa różne parametry, to jest ciśnienie akustyczne lub moc akustyczną. Podstawowa różnica pomiędzy nimi jest taka, iż poziom ciśnienia akustycznego jest wartością mierzalną podczas pomiaru (np. sonometrem), natomiast poziom mocy akustycznej nie daje się bezpośrednio zmierzyć, jest to wartość wyliczona i zależna od wielkości urządzenia. Dlatego w przypadku wyżej wymienionych urządzeń, czyli okapów czy wentylatorów, producenci, zgodnie z obowiązującym prawem muszą podawać poziom mocy akustycznej odniesiony do krzywej A – czułości ucha ludzkiego (dBA). Jest to najbardziej wiarygodny parametr charakteryzujący poziom hałasu. Może się bowiem okazać, że dbając o układ oddechowy, nabawisz się innych chorób.

Toksyny wewnątrz mieszkań

Urządzenie działa pełną parą a domownicy wciąż kichają, mają zaczerwienione oczy i problemy z oddychaniem? Prawdopodobnie urządzenie, które znajduje się w domu oczyszcza powietrze tylko z pyłów zawieszonych, nie filtrując innych szkodliwych cząsteczek. Co szkodliwego może znajdować się wewnątrz mieszkania? Kurz, wirusy, szkodliwy formaldehyd (na przykład zawarty w meblach). Jesteś właścicielem zwierząt? Twoje świnki morskie, koty czy psy powodują, że w powietrzu unosi się duża ilość ich sierści. Nie trzeba być alergikiem, żeby źle reagować na tak zanieczyszczone powietrze.

Decydując się na tego typu urządzenie warto zadbać o to, aby filtrowało ono jak największą ilość zanieczyszczeń. Oczyszczacze wysokiej jakości maja możliwość usuwania cząsteczek znacznie razy mniejszych od szkodliwego PM2.5! Przykładowo, oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3858 usuwa do 99,97% cząsteczek wielkości nawet 0,003 μm (800 razy mniejszych niż smog), czyli o wielkości mniejszej niż najmniejszy znany wirus[1]. Dodatkowo usuwa wspomnianą sierść zwierząt, kurz, szkodliwe lotne związki organiczne czy nieprzyjemne zapachy.

Tylko dla zaawansowanych

Każdorazowe włączenie nowego sprzętu wymaga od ciebie nie tylko wyciągnięcia instrukcji, ale także poszukiwań w internecie i dramatycznych telefonów do najbliższych? Ciężko posługiwać się urządzeniem, które sprawia problemy już przy procesie uruchamiania. Jeżeli każde użycie zaczyna się od takich problemów, możesz mieć pewność, że twój wybór nie był najlepszy.

Oczyszcza powietrza powinien być na tyle intuicyjny, aby z włączeniem go mógł sobie poradzić każdy z domowników. Przed zakupem warto sprawdzić czy możliwa jest zdalna obsługa za pomocą aplikacji w smartfonie. Taka funkcja znacznie ułatwi zmianę parametrów w razie potrzeby – nie musisz nawet wstawać z kanapy, aby zadbać o wysoką jakość powietrza w mieszkaniu.

Co kupić?

W domu spędzamy najwięcej czasu i to tu mamy największy wpływ na jakość wdychanego powietrza. Oczyszczacz, którego używamy powinien być prosty w obsłudze. Warto także mieć pewność, że jest wyposażony w system filtrujący, który pozwoli usuwać nie tylko smog i cząsteczki drobniejsze niż pyły PM2,5 czy PM10. Dla rodziny ważne jest także, aby urządzenie miało możliwość usuwania z powietrza bakterii, gazów, wirusów, pyłków, kurzu i sierści zwierząt domowych.

Mając na uwadze dbałość o zdrowie swoje i domowników postaw na uznaną markę. Nowy oczyszczacz powietrza Philips nie tylko posiada wszystkie wymienione wyżej cechy. Jest także wyposażony w technologię Dual Scan, która pozwala na analizę powietrze i automatyczne usuwanie nawet najmniejszych zanieczyszczeń. Philipa ma 40-letnie doświadczenie w produkcji oczyszczaczy powietrza. Urządzenie posiada także rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego oraz certyfikat Quietmark. Oznacza to cichą pracę zarówno w dzień, jak i w nocy.

Źródło: PhilipsPhilips

Artykuł powstał przy współpracy z partnerem.

[1] Badanie przeprowadzone w maju 2019 r. przez IUTA zgodnie z normą DIN71460-1 przy zastosowaniu aerozolu NaCl.

Źródło: Philips

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silne porywy wiatru. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia w 13 województwach. Burze będą gwałtowne

Ostrzeżenia w 13 województwach. Burze będą gwałtowne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś, czyli środę 24.07. W wielu miejscach będzie pochmurno i deszczowo. Lokalnie mogą pojawić się burze z silnym wiatrem. Temperatura maksymalna wyniesie 28 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 24.07. Niespokojna aura w wielu regionach

Pogoda na dziś - środa, 24.07. Niespokojna aura w wielu regionach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Upały odpuściły, ale nie na długo. W weekend temperatura w cieniu znów będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. W prognozie pogody na ten tydzień widać też burze, które najsilniejsze mają być w środę.

Odpoczynek od upału będzie krótki

Odpoczynek od upału będzie krótki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Liczba ofiar śmiertelnych dwóch osuwisk, do których doszło w poniedziałek w Etiopii, przekroczyła 200 - przekazały lokalne władze. Trwają poszukiwania zaginionych.

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

"Nie wiem, kiedy to się skończy. Wciąż odnajdujemy ciała"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Z powodu trwającej od kilku tygodni suszy władze Wiednia wprowadziły zakaz grillowania. Miasto ostrzega przed wysokim ryzykiem pożarów lasów i apeluje o ostrożność.

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Zakaz grillowania w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Temperatura na Ziemi bije kolejne rekordy. W niedzielę, 21 lipca, odnotowano najcieplejszy dzień na świecie, odkąd prowadzone są pomiary - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S).

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Ponad 180 osób zmarło w Hiszpanii od początku wakacji z powodu panujących wysokich temperatur - wynika z danych madryckiego Instytutu Zdrowia imienia Karola III. Około połowę z tych zgonów odnotowano w ostatnich kilkunastu dniach.

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Źródło:
PAP, thelocal.es, eltiempo.es

Norweski region Telemark, który jest położony około 100 kilometrów na zachód od Oslo, nawiedziły ulewne deszcze. Doszło tam do powodzi, w wyniku której zawalił się most. Służby ewakuowały około 350 mieszkańców i turystów z terenów zagrożonych osunięciami ziemi.

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Źródło:
PAP, nrk.no

W Kolumbii Brytyjskiej i Albercie szaleją pożary, ewakuowano tysiące osób. Dym generowany przez płomienie przekracza północny Atlantyk - poinformowało europejskie centrum monitorowania atmosfery Copernicus (CAMS).

Od piorunów wybuchają pożary, tysiące ewakuowanych

Od piorunów wybuchają pożary, tysiące ewakuowanych

Źródło:
Reuters, PAP, cbc.ca, nytimes.com

Erupcja Etny spowodowała tymczasowe zawieszenie przylotów i odlotów na lotnisku w Katanii. To nie pierwsza erupcja w tym miesiącu.

Wybuch Etny. Ośmiokilometrowa chmura pyłu nad Sycylią, zawieszono loty

Wybuch Etny. Ośmiokilometrowa chmura pyłu nad Sycylią, zawieszono loty

Źródło:
PAP, Quotidiano Nazionale, tvnmeteo.pl

Stres ludzi wpływa na samopoczucie psów. Przeprowadzone przez brytyjskich naukowców badanie wykazało, że zapachy wydzielane przez zdenerwowane osoby sprawiały, że zwierzaki wykazywały się pesymizmem.

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Źródło:
University of Bristol

Tajfun Gaemi zbliża się do wybrzeży Tajwanu. Towarzyszą mu podmuchy wiatru sięgające 155 kilometrów na godzinę. W przygotowaniu na nadejście żywiołu odwołana została część dorocznych ćwiczeń wojskowych, wstrzymano połączenia promowe. Po przejściu nad Tajwanem Gaemi ma uderzyć w Chiny.

Gaemi wstrzymał część dorocznych ćwiczeń wojskowych

Gaemi wstrzymał część dorocznych ćwiczeń wojskowych

Źródło:
Reuters, Taiwan News, Focus Taiwan

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służby ratunkowe, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

Lecąca w kierunku Jowisza sonda JUICE, aby nabrać prędkości, przeleci w przyszłym miesiącu pomiędzy Ziemią a Księżycem - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). To pierwszy tego typu manewr w historii lotów kosmicznych.

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Źródło:
PAP, ESA

Ogień pojawił się na przedmieściach Lizbony. Pożar wybuchł w niedzielę wczesnym popołudniem, a walkę z nim utrudniał upał i silny wiatr. 14 osób, w tym 11 strażaków, odniosło obrażenia. Niebezpieczeństwo pożarowe nie mija.

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Źródło:
SIC Noticias, observador.pt

Cypryjski departament meteorologii (DOM) ostrzega przed spiekotą. Trzy osoby zmarły, a co najmniej kilka trafiło do szpitali w trakcie trwającej właśnie fali upałów na wyspie. Miejscami temperatura może przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Źródło:
PAP, DOM, Cyprus Mail

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wypadek w Tatrach. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z akcji ratunkowej przeprowadzonej w sobotę przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotyczyła ona mężczyzny, który upadł na szlaku i rozbił sobie głowę.

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Położone w środkowym Chile jezioro Laguna del Maule wydaje z siebie dźwięki brzmiące jak piosenki z kosmosu. - Są one spowodowane ruchem lub pękaniem cienkich warstw lodu - powiedział glacjolog Andres Rivera.

To chilijskie jezioro śpiewa

To chilijskie jezioro śpiewa

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi odnotowano u wybrzeży Krety w niedzielny poranek. Wstrząsy miały magnitudę 5,3. Od soboty aktywność sejsmiczna w regionie wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Źródło:
ERT News, naftemporiki.gr

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Temperaturę w miastach można kształtować poprzez zmianę użytkowania terenów dookoła nich. Zespół naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii odkrył, że szeroki pas terenów zielonych naokoło metropolii może przyczyniać się do znaczącego obniżenia temperatury w centrum.

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

Źródło:
University of Surrey

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl