Skrzydłokwiat – pielęgnacja, odmiany, choroby

[object Object]
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinachtvnmeteo.pl
wideo 2/27

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum Adans.) to roślina z rodziny obrazkowatych, która zwana jest również skrzydłolistem i lilią domową. Ten kwiat doniczkowy cieszy się w Polsce dużą popularnością ze względu na swój niebanalny wygląd, długowieczność oraz zdolność oczyszczania powietrza z toksycznych substancji lotnych.

Skrzydłokwiat pochodzi z lasów tropikalnych, dlatego potrzebuje ciepła i wilgoci.

Skrzydłokwiat występuje w 49 gatunkach, z których najpopularniejsze w uprawie są skrzydłokwiat Wallisa i skrzydłokwiat kwiecisty.

Jest to roślina trująca, która jednak ma wiele pożytecznych właściwości, m.in. pochłania niebezpieczne związki, takie jak: formaldehyd, trichloroeten, benzen, tlenek węgla (czad) i ksylen.

Skrzydłolist narażony jest na atak mszyc i przędziorków owocowców oraz choroby o nazwie plamistość liści.

Skrzydłokwiat – odmiany

Skrzydłokwiat to rodzaj rośliny zielnej, która w naturze występuje w tropikalnych lasach Ameryki Środkowej i Południowej, Azji Południowo-Wschodniej oraz Oceanii. Mimo że roślina ta lubi gorący, wilgotny klimat, to świetnie czuje się na parapetach w polskich domach, gdzie nawet zimą jest w stanie rozwinąć efektowne kwiaty. Skrzydłokwiat przez botaników nazywany jest Spathiphyllum i występuje aż w 49 gatunkach, z których do najchętniej uprawianych należą:

Skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisii) to gatunek hodowlany dzielący się na takie odmiany, jak:

skrzydłokwiat Mauna Loa – posiada szerokie liście, lekko pachnące kwiaty i osiąga około 35 cm wysokości,

skrzydłokwiat Clevelandii – ma wąskie blaszki liściowe o długości do 45 cm, a jej wysokość może wynosić nawet pół metra,

skrzydłokwiat Sensation – to wyjątkowo wysoka odmiana, która osiąga 130-180 cm wysokości; posiada duże i szerokie liście,

skrzydłokwiat Euro Giant – ta odmiana posiada duże liście i dorasta do jednego metra wysokości,

skrzydłokwiat Yess – to odmiana stosunkowo niska, gdyż osiąga 20-45 cm wysokości, ma drobne liście,

skrzydłokwiat Sweet Silvio – osiąga 60-80 cm wysokości, posiada szerokie liście średniej wielkości

Skrzydłokwiat kwiecisty (Spathiphyllum floribundum) zwany też bukietowym to gatunek wykształcający lancetowate, ciemnozielone, wzniesione liście i efektowne kwiatostany. Do najczęściej spotykanych odmian tego gatunku należą:skrzydłokwiat Alfa – osiąga od 30 do 60 cm wysokości, posiada białe kwiaty,

skrzydłokwiat Chopin – jego budowa jest krzaczasta, osiąga wysokość 30-60 cm i szerokość 30-50 cm,

skrzydłokwiat Cupido Opal – dorasta do 60 cm wysokości, kwiaty skrzydłokwiatu Cupido Opal układają się w kolby,

skrzydłokwiat Pearl Cupido – jest to odmiana miniaturowa, która dorasta do 30 cm.

Skrzydłokwiat – pielęgnacja

Skrzydłokwiat to roślina, która będzie najlepiej rosła w półcieniu lub rozproszonym świetle, nie należy jej stawiać na południowych parapetach i narażać na pełne nasłonecznienie. Lubi wilgotne powietrze i temperaturę wynoszącą latem 18-22, a zimą 16-20 st. Celsjusza. Podlewanie skrzydłokwiatu należy wykonywać miękką wodą o temperaturze pokojowej. Roślina ma duże zapotrzebowanie na wodę, jednak ziemia powinna być stale wilgotna, a nie mokra. Niedostatek wody kwiat zasygnalizuje wiotczeniem i zwieszaniem liści.

Raz na dwa tygodnie można stosować nawóz do skrzydłokwiatu, w okresie od marca do sierpnia. Najlepiej sprawdzi się nawóz wieloskładnikowy do kwitnących roślin doniczkowych. Nawożenie nie będzie konieczne jeżeli zapewni się skrzydłokwiatowi specjalne podłoże dla roślin wilgociolubnych na bazie ziemi kompostowej, które można nabyć w dobrych sklepach ogrodniczych.

Bardzo ważne jest przesadzanie lilii domowej, które powinno odbywać się co roku, wczesną wiosną. Podczas przesadzania rośliny warto oczyścić jej korzenie ze starej gleby i umieścić ją w całkowicie nowym, świeżym podłożu. W razie potrzeby (gdy skrzydłolist mocno się rozrośnie), należy wymienić doniczkę na większą. Co kilka lat powinno się odmłodzić skrzydłokwiat przy okazji przesadzania, czyli po prostu go rozmnożyć. W tym celu należy oddzielić od rośliny mniejsze kępy, po trzy lub cztery liście i umieścić je w nowych doniczkach.

Skrzydłokwiatu nie powinno się przycinać, ani nabłyszczać jego liści – wystarczy je przecierać z kurzu wilgotną ściereczką i co jakiś czas spryskiwać miękka wodą.

Skrzydłokwiat – choroby

Skrzydłokwiat, taj każda roślina, jest narażony na ataki rozmaitych szkodników i chorób. Nie dzieje się to wprawdzie zbyt często, jednak warto wiedzieć, jak sobie poradzić z niechcianymi pasożytami. Jedynymi szkodnikami występującymi na lilii domowej są mszyce i przędziorki owocowce – roztocza z rodziny przędziorkowatych, które odwiedzają rośliny, gdy wilgotność powietrza jest za niska. W celu uniknięcia ataku tych pasożytów, należy często spryskiwać liście skrzydłokwiatu wodą lub postawić roślinę w pobliżu źródła nawilżenia powietrza (np. elektrycznego nawilżacza powietrza). W razie wystąpienia szkodników konieczne będzie opryskanie rośliny odpowiednim środkiem chemicznym.

Do chorób, na które narażone są skrzydłokwiaty, zaliczają się:

plamistość liści – ta choroba spowodowana jest najczęściej rozwojem chorobotwórczych grzybów; w przypadku pojawienia się niepokojących plam na powierzchni liści skrzydłokwiatu, konieczne będzie zastosowanie preparatów grzybobójczych; w celu uniknięcia tej choroby należy wystrzegać się nadmiernego podlewania, a także pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń, zwłaszcza gdy temperatura wewnątrz jest wyższa od optymalnej temperatury pokojowej,

żółte lub brązowe liście – brązowiejące liście nie są wprawdzie objawem chorobowym, a jedynie zwiastunem „niezadowolenia” skrzydłolistu; zła kondycja liści może być spowodowana zbyt suchym powietrzem we wnętrzu, w którym jest hodowany, a także nadmiernym nasłonecznienie; kolejną przyczyną żółknących liści może być nieprawidłowo dobrany nawóz, czy też nadmiar nawozu. Roślina nie lubi również przeciągów i twardej wody,

brązowiejące kwiaty lub brak kwitnienia – brązowiejące kwiaty to oznaka oparzenia słonecznego bądź zbyt małej wilgotności powietrza.

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Brak kwitnienia natomiast może być spowodowany zbyt małą ilością składników odżywczych w glebie. W takim przypadku należy zasilić roślinę płynnym nawozem wieloskładnikowym. Skrzydłokwiat nie kwitnie także, gdy jej podłoże jest zbyt suche lub jeśli korzenia mają za mało miejsca. Odpowiednie nawilżanie podłoża rozwiąże pierwszą przyczynę braku kwiatów. Na drugi problem również istnieje banalne rozwiązanie – wystarczy przesadzić kwiat do większej doniczki.

Czy skrzydłokwiat jest trujący?

Dla osób rozważających uprawę skrzydłokwiatu ważną informacją jest fakt, że jest to roślina trująca, która w sokach zawiera szczawiany wapnia i alkaloidy, które mogą mieć działanie drażniące błon śluzowych i skóry. Hodowla lilii domowej nie jest zatem wskazana dla osób posiadających małe dzieci i zwierzęta.

Autor: msk//mro / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Co czeka nas w najbliższym czasie w pogodzie? Z każdym dniem będzie coraz cieplej, a w drugiej połowie tygodnia temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza. Spodziewamy się również gwałtownych zjawisk. Podczas burz w niektórych regionach będzie ulewnie padać.

Upał wleje się do Polski. Wraz z nim przyjdą gwałtowne burze

Upał wleje się do Polski. Wraz z nim przyjdą gwałtowne burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda we wtorek 25.06 w całym kraju będzie dopisywać. Synoptycy nie przewidują opadów. Na termometrach będzie od 23 do 27 stopni Celsjusza. Aura korzystnie wpłynie na samopoczucie.

Pogoda na jutro - wtorek 25.06. Dużo słońca i ciepło

Pogoda na jutro - wtorek 25.06. Dużo słońca i ciepło

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zespół archeologów odkrył w Egipcie 33 grobowce rodzinne zawierające szczątki mumii oraz narzędzia pogrzebowe - podało w poniedziałek egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa.

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Źródło:
PAP

Europejska Agencja Kosmiczna przeprowadziła tak zwany mokry test nowej rakiety nośnej Ariane 6. Ma ona zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej. - Jesteśmy w końcu blisko startu - powiedział Pier Domenico Resta, główny inżynier odpowiedzialny za system Ariane.

Ariane 6 przeszła "mokry" test. "Jesteśmy blisko startu"

Ariane 6 przeszła "mokry" test. "Jesteśmy blisko startu"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Ogromny, płonący obiekt spada w pobliżu miasteczka, zmuszając przerażonych ludzi do ucieczki - takie nagranie pojawiło się w ostatnim czasie w chińskim internecie. Jak zauważają media, nagranie najprawdopodobniej przedstawia spadanie na wioskę Xianqiao w południowo-zachodnich Chinach fragmentu rakiety kosmicznej, którą w sobotę wystrzelił Pekin.  

Media: fragment chińskiej rakiety kosmicznej spadł na wioskę, ludzie uciekali z domów

Media: fragment chińskiej rakiety kosmicznej spadł na wioskę, ludzie uciekali z domów

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Tegoroczna pielgrzymka wyznawców islamu do Mekki pochłonęła ponad 1300 ofiar śmiertelnych. Przyczyną tych tragedii były skrajne upały, sięgające nawet około 50 stopni Celsjusza. Córka starszego mężczyzny, który zmarł w namiocie nieopodal Mekki, przyznała jednak, że jego rodzina jest "szczęśliwa, że został pochowany w Mekce". Według islamu śmierć i bycie tam pochowanym jest błogosławieństwem.

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Źródło:
CNN, Reuters

W weekend w stanach Dakota Południowa, Iowa i Minnesota po ulewach wylały rzeki. Doszło do powodzi, w wyniku której zginęła co najmniej jedna osoba. Zalanych zostało wiele domów.

"Katastrofalna" powódź. Na nagraniach z dronów widać tylko dachy i korony drzew

"Katastrofalna" powódź. Na nagraniach z dronów widać tylko dachy i korony drzew

Źródło:
AP, BBC, tvnmeteo.pl

Naukowcy odkryli nieznany im dotąd sposób, w jaki bakterie emitują gazy cieplarniane. Niektóre grupy mikroorganizmów, gdy nie mają wystarczającego dostępu do tlenu, potrafią zasilać swój metabolizm za pomocą azotanów. W procesie tym wytwarzane są znaczące ilości gazu o silnym działaniu cieplarnianym. Naukowcy uspokajają, że emisjom tym możemy przeciwdziałać w jeden prosty sposób.

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Źródło:
Caltech

Odnaleziono ciało turysty, który w niedzielę zaginął na Krecie. Mężczyzna wybrał się na samotną wycieczkę bez zapasu wody. To szósta osoba, która w ciągu ostatnich tygodni zmarła w Grecji prawdopodobnie na skutek przegrzania.

Ciało niemieckiego turysty znalezione na Krecie

Ciało niemieckiego turysty znalezione na Krecie

Źródło:
eKathimerini, Reuters

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

W południowej Europie panują upały. W Hiszpanii termometry w niedzielę pokazywały nawet 40 stopni Celsjusza. Niezwykle gorąco jak na czerwiec jest również w innych krajach, w tym Grecji, Bułgarii czy nawet Wielkiej Brytanii.

Europa w uścisku gorąca. "Przed nami wyjątkowo trudne lato"

Europa w uścisku gorąca. "Przed nami wyjątkowo trudne lato"

Źródło:
Reuters, PAP, AEMET, 20minutos.es, greekreporter. fakti.bg

Rodzina z Florydy domaga się od NASA odszkodowania w wysokości 80 tysięcy dolarów po tym, jak metalowy obiekt z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uderzył w ich dom, robiąc dziurę w dachu i podłodze.

Pozywają NASA, bo część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrobiła im dziurę w dachu

Pozywają NASA, bo część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrobiła im dziurę w dachu

Źródło:
CBC News, Click Orlando

Ataki węży wywołały panikę wśród mieszkańców Bangladeszu. Za wiele z nich odpowiedzialne są żmije łańcuszkowe - jedne z najniebezpieczniejszych gadów Azji. Zwierzęta te zniknęły z kraju na początku XXI wieku, ale od niedawna zaczynają być zauważane w niektórych regionach.

Ataki węży wywołały panikę. W masowych polowaniach giną też niegroźne gatunki

Ataki węży wywołały panikę. W masowych polowaniach giną też niegroźne gatunki

Źródło:
BBC, TBS News

Fala upałów od tygodnia utrzymuje się nad ogromną częścią Stanów Zjednoczonych. W niektórych miastach w sobotę pobite zostały rekordy temperatury. Gorąco ma utrzymać się jeszcze przez kilka dni - służby publiczne ostrzegały, że tak długa ekspozycja na upał może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

"To najgroźniejsza pogoda, z jaką mamy do czynienia"

"To najgroźniejsza pogoda, z jaką mamy do czynienia"

Źródło:
PAP, New York Times, NWS

Obłoki srebrzyste były widoczne w poniedziałkową noc nad Polską. Chociaż w części kraju w obserwacjach przeszkadzały chmury, niektórym Reporterom 24 udało się uchwycić to piękne zjawisko. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Srebrna łuna zalała niebo nad Polską

Srebrna łuna zalała niebo nad Polską

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

Służby ratunkowe znalazły ciało mężczyzny w kantonie Gryzonia na południu Szwajcarii, gdzie zeszła dużych rozmiarów lawina skalna. Trwają poszukiwania dwóch osób. Z powodu ulew i gwałtownych powodzi w sąsiednim Valais jedna miejscowość została odcięta od świata, kilak wsi nie ma dostępu do prądu i wody.

Potężne osuwisko zniszczyło domy i autostradę. "Znaleźliśmy ciało"

Potężne osuwisko zniszczyło domy i autostradę. "Znaleźliśmy ciało"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SRF, Reuters

Włoska straż przybrzeżna przeprowadziła serię akcji ratunkowych na jeziorze Como w Lombardii w północnych Włoszech. Dziesiątkom żeglarzy groziło niebezpieczeństwo z powodu silnego wiatru i wysokich fal.

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Źródło:
ANSA, Reuters

Makaki z Portoryko przebudowały swoją społeczność po katastrofie naturalnej. Huragan Maria, który w 2017 roku spustoszył wyspę, zniszczył roślinność i poważnie ograniczył dostęp do cennego cienia. Naukowcy zauważyli, że taka sytuacja faworyzowała małpy zachowujące się w określony sposób.

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Źródło:
University of Exeter, BBC, NWS, Smithsonian Magazine

Jaka pogoda czeka nas w lipcu? Czy upały dadzą się we znaki? Z prognozy długoterminowej na ten miesiąc opracowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że temperatura na południu, zachodzie i w centrum kraju ma być powyżej normy.

Jaka pogoda na lipiec? W tych regionach może być cieplej niż zwykle

Jaka pogoda na lipiec? W tych regionach może być cieplej niż zwykle

Źródło:
PAP

Morze dookoła Balearów staje się coraz cieplejsze. Naukowcy wyliczyli, że w ciągu ostatnich czterech dekad temperatura wód powierzchniowych w regionie archipelagu wzrosła o 1,6 stopnia Celsjusza. Jest to powiązane z podnoszącym się poziomem mórz, który nie pozostanie bez wpływu na kultowe plaże Majorki czy Ibizy.

Kultowym plażom zagraża niebezpieczeństwo

Kultowym plażom zagraża niebezpieczeństwo

Źródło:
PAP, La Voz de Ibiza, Tourism Review

W górzystym regionie w prowincji Hunan w środkowych Chinach doszło do osunięcia się ziemi. Zginęło osiem osób - podały państwowe media. Wcześniej w niedzielę informowano o śmierci jednej osoby w innej wiosce leżącej w tej prefekturze.

Osunęła się ziemia, ośmioro zabitych

Osunęła się ziemia, ośmioro zabitych

Źródło:
PAP, Xinhua

W historii Jowisza prawdopodobnie istniało kilka Wielkich Czerwonych Plam. Najnowsze badania wykazały, że burza, którą możemy obserwować obecnie, nie jest tą odnotowaną w XVII wieku. Badaczom udało się także określić jej prawdopodobny wiek i genezę.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę największej burzy Układu Słonecznego

Naukowcy rozwiązali tajemnicę największej burzy Układu Słonecznego

Źródło:
PAP, NASA

Ośmioletni pekińczyk Wild Thang zdobył tytuł najbrzydszego psa na świecie. Konkurs, który od 53 lat odbywa się w kalifornijskim mieście Petaluma, ma na celu "świętowanie niedoskonałości, które sprawiają, że wszystkie psy są wyjątkowe i niepowtarzalne" - podkreślają organizatorzy.

Oto najbrzydszy pies świata

Oto najbrzydszy pies świata

Źródło:
Reuters, PAP

Śnieżna lawina przysypała samochód w centralnej części Chile. Na pomoc uwięzionemu kierowcy ruszyli policjanci, którzy zlokalizowali pojazd dzięki sygnałowi z jego komórki. Część kraju zmaga się natomiast z powodziami.

Lawina śnieżna zasypała samochód. Kierowcę uratował telefon

Lawina śnieżna zasypała samochód. Kierowcę uratował telefon

Źródło:
Reuters, Atlas Agencia, meteored.cl

Deszcz zalewa południowo-wschodnie Chiny. Najtrudniejsza sytuacja panuje w prowincjach Guangdong i Anhui, gdzie doszło do gwałtownych powodzi i osunięć ziemi. Na nagraniu uchwycono moment, w którym zawalił się dom naruszony przez lawinę błotną.

Dom runął na ich oczach. Nagranie

Dom runął na ich oczach. Nagranie

Źródło:
Reuters

Indie zmagają się z falami upałów. Temperatura na północy kraju wzrosła prawie do 50 stopni Celsjusza. Jest tak gorąco, że z drzew spadają martwe nietoperze.

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Źródło:
Reuters