Skrzydłokwiat – pielęgnacja, odmiany, choroby

[object Object]
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinachtvnmeteo.pl
wideo 2/27

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum Adans.) to roślina z rodziny obrazkowatych, która zwana jest również skrzydłolistem i lilią domową. Ten kwiat doniczkowy cieszy się w Polsce dużą popularnością ze względu na swój niebanalny wygląd, długowieczność oraz zdolność oczyszczania powietrza z toksycznych substancji lotnych.

Skrzydłokwiat pochodzi z lasów tropikalnych, dlatego potrzebuje ciepła i wilgoci.

Skrzydłokwiat występuje w 49 gatunkach, z których najpopularniejsze w uprawie są skrzydłokwiat Wallisa i skrzydłokwiat kwiecisty.

Jest to roślina trująca, która jednak ma wiele pożytecznych właściwości, m.in. pochłania niebezpieczne związki, takie jak: formaldehyd, trichloroeten, benzen, tlenek węgla (czad) i ksylen.

Skrzydłolist narażony jest na atak mszyc i przędziorków owocowców oraz choroby o nazwie plamistość liści.

Skrzydłokwiat – odmiany

Skrzydłokwiat to rodzaj rośliny zielnej, która w naturze występuje w tropikalnych lasach Ameryki Środkowej i Południowej, Azji Południowo-Wschodniej oraz Oceanii. Mimo że roślina ta lubi gorący, wilgotny klimat, to świetnie czuje się na parapetach w polskich domach, gdzie nawet zimą jest w stanie rozwinąć efektowne kwiaty. Skrzydłokwiat przez botaników nazywany jest Spathiphyllum i występuje aż w 49 gatunkach, z których do najchętniej uprawianych należą:

Skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisii) to gatunek hodowlany dzielący się na takie odmiany, jak:

skrzydłokwiat Mauna Loa – posiada szerokie liście, lekko pachnące kwiaty i osiąga około 35 cm wysokości,

skrzydłokwiat Clevelandii – ma wąskie blaszki liściowe o długości do 45 cm, a jej wysokość może wynosić nawet pół metra,

skrzydłokwiat Sensation – to wyjątkowo wysoka odmiana, która osiąga 130-180 cm wysokości; posiada duże i szerokie liście,

skrzydłokwiat Euro Giant – ta odmiana posiada duże liście i dorasta do jednego metra wysokości,

skrzydłokwiat Yess – to odmiana stosunkowo niska, gdyż osiąga 20-45 cm wysokości, ma drobne liście,

skrzydłokwiat Sweet Silvio – osiąga 60-80 cm wysokości, posiada szerokie liście średniej wielkości

Skrzydłokwiat kwiecisty (Spathiphyllum floribundum) zwany też bukietowym to gatunek wykształcający lancetowate, ciemnozielone, wzniesione liście i efektowne kwiatostany. Do najczęściej spotykanych odmian tego gatunku należą:skrzydłokwiat Alfa – osiąga od 30 do 60 cm wysokości, posiada białe kwiaty,

skrzydłokwiat Chopin – jego budowa jest krzaczasta, osiąga wysokość 30-60 cm i szerokość 30-50 cm,

skrzydłokwiat Cupido Opal – dorasta do 60 cm wysokości, kwiaty skrzydłokwiatu Cupido Opal układają się w kolby,

skrzydłokwiat Pearl Cupido – jest to odmiana miniaturowa, która dorasta do 30 cm.

Skrzydłokwiat – pielęgnacja

Skrzydłokwiat to roślina, która będzie najlepiej rosła w półcieniu lub rozproszonym świetle, nie należy jej stawiać na południowych parapetach i narażać na pełne nasłonecznienie. Lubi wilgotne powietrze i temperaturę wynoszącą latem 18-22, a zimą 16-20 st. Celsjusza. Podlewanie skrzydłokwiatu należy wykonywać miękką wodą o temperaturze pokojowej. Roślina ma duże zapotrzebowanie na wodę, jednak ziemia powinna być stale wilgotna, a nie mokra. Niedostatek wody kwiat zasygnalizuje wiotczeniem i zwieszaniem liści.

Raz na dwa tygodnie można stosować nawóz do skrzydłokwiatu, w okresie od marca do sierpnia. Najlepiej sprawdzi się nawóz wieloskładnikowy do kwitnących roślin doniczkowych. Nawożenie nie będzie konieczne jeżeli zapewni się skrzydłokwiatowi specjalne podłoże dla roślin wilgociolubnych na bazie ziemi kompostowej, które można nabyć w dobrych sklepach ogrodniczych.

Bardzo ważne jest przesadzanie lilii domowej, które powinno odbywać się co roku, wczesną wiosną. Podczas przesadzania rośliny warto oczyścić jej korzenie ze starej gleby i umieścić ją w całkowicie nowym, świeżym podłożu. W razie potrzeby (gdy skrzydłolist mocno się rozrośnie), należy wymienić doniczkę na większą. Co kilka lat powinno się odmłodzić skrzydłokwiat przy okazji przesadzania, czyli po prostu go rozmnożyć. W tym celu należy oddzielić od rośliny mniejsze kępy, po trzy lub cztery liście i umieścić je w nowych doniczkach.

Skrzydłokwiatu nie powinno się przycinać, ani nabłyszczać jego liści – wystarczy je przecierać z kurzu wilgotną ściereczką i co jakiś czas spryskiwać miękka wodą.

Skrzydłokwiat – choroby

Skrzydłokwiat, taj każda roślina, jest narażony na ataki rozmaitych szkodników i chorób. Nie dzieje się to wprawdzie zbyt często, jednak warto wiedzieć, jak sobie poradzić z niechcianymi pasożytami. Jedynymi szkodnikami występującymi na lilii domowej są mszyce i przędziorki owocowce – roztocza z rodziny przędziorkowatych, które odwiedzają rośliny, gdy wilgotność powietrza jest za niska. W celu uniknięcia ataku tych pasożytów, należy często spryskiwać liście skrzydłokwiatu wodą lub postawić roślinę w pobliżu źródła nawilżenia powietrza (np. elektrycznego nawilżacza powietrza). W razie wystąpienia szkodników konieczne będzie opryskanie rośliny odpowiednim środkiem chemicznym.

Do chorób, na które narażone są skrzydłokwiaty, zaliczają się:

plamistość liści – ta choroba spowodowana jest najczęściej rozwojem chorobotwórczych grzybów; w przypadku pojawienia się niepokojących plam na powierzchni liści skrzydłokwiatu, konieczne będzie zastosowanie preparatów grzybobójczych; w celu uniknięcia tej choroby należy wystrzegać się nadmiernego podlewania, a także pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń, zwłaszcza gdy temperatura wewnątrz jest wyższa od optymalnej temperatury pokojowej,

żółte lub brązowe liście – brązowiejące liście nie są wprawdzie objawem chorobowym, a jedynie zwiastunem „niezadowolenia” skrzydłolistu; zła kondycja liści może być spowodowana zbyt suchym powietrzem we wnętrzu, w którym jest hodowany, a także nadmiernym nasłonecznienie; kolejną przyczyną żółknących liści może być nieprawidłowo dobrany nawóz, czy też nadmiar nawozu. Roślina nie lubi również przeciągów i twardej wody,

brązowiejące kwiaty lub brak kwitnienia – brązowiejące kwiaty to oznaka oparzenia słonecznego bądź zbyt małej wilgotności powietrza.

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Brak kwitnienia natomiast może być spowodowany zbyt małą ilością składników odżywczych w glebie. W takim przypadku należy zasilić roślinę płynnym nawozem wieloskładnikowym. Skrzydłokwiat nie kwitnie także, gdy jej podłoże jest zbyt suche lub jeśli korzenia mają za mało miejsca. Odpowiednie nawilżanie podłoża rozwiąże pierwszą przyczynę braku kwiatów. Na drugi problem również istnieje banalne rozwiązanie – wystarczy przesadzić kwiat do większej doniczki.

Czy skrzydłokwiat jest trujący?

Dla osób rozważających uprawę skrzydłokwiatu ważną informacją jest fakt, że jest to roślina trująca, która w sokach zawiera szczawiany wapnia i alkaloidy, które mogą mieć działanie drażniące błon śluzowych i skóry. Hodowla lilii domowej nie jest zatem wskazana dla osób posiadających małe dzieci i zwierzęta.

Autor: msk//mro / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę. Już w środę rozpoczyna się maj, a wraz z nim długi weekend. Jaka pogoda będzie nam towarzyszyć w wolne dni? Jak wynika z prognozy synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego, po ciepłym i słonecznym okresie czeka nas powrót do pochmurnej i burzowej rzeczywistości.

Pogoda na majówkę 2024. Jaka będzie pogoda na długi weekend?

Pogoda na majówkę 2024. Jaka będzie pogoda na długi weekend?

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. Noc w całym kraju będzie pogodna. Środa 1.05 zapowiada się słonecznie, termometry pokażą maksymalnie 26 stopni Celsjusza. Warunki biometeo okażą się korzystne.

Pogoda na jutro - środa, 1.05. Pogodna noc, w dzień temperatura sięgnie 26 stopni

Pogoda na jutro - środa, 1.05. Pogodna noc, w dzień temperatura sięgnie 26 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ciepła i słoneczna pogoda sprawiają, że w lasach wzrasta zagrożenie pożarowe. Uważajmy, aby podczas spacerów nie zaprószyć przypadkowo ognia. Sprawdź, gdzie ryzyko pożaru jest największe.

Mapa Polski pełna czerwieni i brązu

Mapa Polski pełna czerwieni i brązu

Źródło:
tvnmeteo.pl, IBL, IMGW, PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed roztopami. Obowiązuje też prognoza zagrożeń, z której wynika, że w części kraju zagrzmi. Burze mogą pojawić się w jeden dzień majówki.

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie powrót burz

Prognoza zagrożeń IMGW. Na horyzoncie powrót burz

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Na indonezyjskiej wyspie Ruang wybuchł we wtorek wulkan. Kolumna erupcyjna osiągnęła wysokość pięciu kilometrów. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób - podała agencja Reuters. Służby ostrzegają przed możliwym wystąpieniem tsunami.

Fontanna lawy i pyłu. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób

Fontanna lawy i pyłu. Ewakuowano ponad 12 tysięcy osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, BNPB, PAP

Obserwacje naukowe prowadzone przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zostały wstrzymane. Jak podała NASA, powodem jest usterka żyroskopu.

Teleskop Hubble’a ma problem. Wstrzymano obserwacje

Teleskop Hubble’a ma problem. Wstrzymano obserwacje

Źródło:
NASA, PAP

W środę, 1 maja, rozpoczyna się długi weekend majowy. Warto w wolne dni pamiętać o kilku zagrożeniach, które na nas czyhają na łonie natury. W lasach i parkach roi się od kleszczy, które mogą przenosić miedzy innymi groźną dla człowieka boreliozę. W bieszczadzkich lasach można natknąć się zaś na niedźwiedzie, a w Tatrach - na żmije.

Spędzasz majówkę na łonie natury? Sprawdź, na co należy uważać

Spędzasz majówkę na łonie natury? Sprawdź, na co należy uważać

Źródło:
tvnmeteo.pl, GIS

Bilans ofiar śmiertelnych powodzi i lawin błotnych, które nawiedziły w poniedziałek miasto Mai Mahiu w środkowej Kenii, wzrósł do 48. Trwają poszukiwania kilkudziesięciu zaginionych.

Powodzie w Kenii. "To jakiś zły sen, najczarniejszy moment"

Powodzie w Kenii. "To jakiś zły sen, najczarniejszy moment"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trzech tajkonautów wróciło we wtorek na Ziemię. Tym samym zakończyła się ich sześciomiesięczna misja na chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. - Jestem dumny z mojej ojczyzny - powiedział Tang Hongbo, jeden z tajkonautów.

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Półroczna misja dobiegła końca. Tajkonauci wrócili na Ziemię

Źródło:
Reuters, PAP, AP

We wtorek na termometrach pojawiają się coraz wyższe wartości. Jak przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, w niektórych miastach wystarczyły trzy godziny, żeby temperatura wzrosła o prawie 10 stopni Celsjusza. W ciągu dnia w prawie całym kraju termometry pokażą ponad 20 stopni.

Duży skok temperatury zaledwie w kilka godzin

Duży skok temperatury zaledwie w kilka godzin

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Ulewny deszcz nawiedził południową Francję. Opady wynoszące ponad 60 litrów na metr kwadratowy są powodem do radości - tak dużo wody nie spadło tam od dwóch lat. Nawet kilkudniowe ulewy mogą jednak nie wystarczyć, by naprawić szkody, jakie w regionie wyrządziła długotrwała susza.

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Od lat w Pirenejach nie spadło tyle deszczu. Ziemia błaga o więcej

Źródło:
Le Parisien, Meteo France

Mgławica Koński Łeb została zaobserwowana okiem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Po raz pierwszy udało się uchwycić fragment mgławicy w tak wysokiej rozdzielczości. Jak tłumaczą badacze, jest to idealny obiekt do badań ewolucji międzygwiezdnej materii.

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Naukowcy zobaczyli kultowy kosmiczny krajobraz z bliska

Źródło:
PAP, ESA, NASA JPL

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) podsumował jakość powietrza w Polsce za rok 2023. Z raportu wynika między innymi, że stężenie pyłu zawieszonego PM10 zmniejszyło się w ubiegłym roku o około 13 procent w porównaniu do roku 2022. Sprawdź, co jeszcze pokazuje analiza ekspertów.

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Jakim powietrzem oddychaliśmy? GIOŚ podsumował 2023 rok

Źródło:
PAP

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów nawiedziła Tajlandię. We wtorek termometry pokażą ponad 40 stopni Celsjusza. Władze apelują, aby unikać przebywania na świeżym powietrzu, bo może to grozić udarem cieplnym.

Temperatura przekroczy 40 stopni. "Nigdy w życiu nie doświadczyłem takiego upału"

Temperatura przekroczy 40 stopni. "Nigdy w życiu nie doświadczyłem takiego upału"

Źródło:
Reuters, scmp.com, accuweather.com, bangkokpost.com

Weekend przyniósł Katalonii opady deszczu. Zdaniem ekspertów ze służby meteorologicznej AEMET, deszcz może załagodzić trwającą od dłuższego czasu w tym regionie Hiszpanii suszę.

Załamanie pogody w Barcelonie

Załamanie pogody w Barcelonie

Źródło:
ENEX, lavanguardia.com,elperiodico.com

Cztery zebry uciekły z przyczepy i zakłóciły ruch na drodze stanowej numer 90 w mieście North Bend w stanie Waszyngton. Część została złapana na jednej z posesji.

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

"Miałam tu mnóstwo niedźwiedzi, ale jak dotąd żadnych zeber"

Źródło:
ENEX, independent.co.uk, fox13seattle.com

Zwierzęta morskie zamieszkujące wybrzeża stanu Sao Paulo są zatrute kokainą. Brazylijscy naukowcy przekazali, że narkotyk może zaburzać prawidłowy rozwój oraz rozmnażanie małży i węgorzy. Walka z tym zanieczyszczeniem jest bardzo trudna z uwagi na nielegalny charakter jego dystrybucji.

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Owoce morza z tej części Brazylii "są zatrute kokainą"

Źródło:
FAPESP

Wiatr porywający fragmenty budynków, wybuchające linie energetyczne, gigantyczne kule gradowe - tak wyglądała trąba powietrzna, która w sobotę spustoszyła Kanton w Chinach. Jak przekazali synoptycy, kolejne dni przyniosą południowej części kraju dalsze pogodowe zagrożenia.

Budynki rozrywane na strzępy i kule ognia. Trąba powietrzna na przerażających nagraniach

Budynki rozrywane na strzępy i kule ognia. Trąba powietrzna na przerażających nagraniach

Źródło:
Reuters, globaltimes.cn, tvnmeteo.pl

Cztery osoby zginęły na skutek tornad, które w weekend przeszły nad amerykańskim stanem Oklahoma. Szczególnie silny wiatr uderzył w miejscowości Sulphur i Marietta - tam potwierdzono porywy o prędkości co najmniej 218 kilometrów na godzinę. Jedną ofiarę śmiertelną odnotowano także w stanie Iowa.

"To, co zobaczyłem w centrum, jest niewyobrażalne"

"To, co zobaczyłem w centrum, jest niewyobrażalne"

Źródło:
PAP, The Oklahoman, CNN

Fala upałów utrzymuje się nad Filipinami. W tygodniu temperatura odczuwalna ma sięgnąć rekordowej jak na tę porę roku wartości 45 stopni Celsjusza. Z uwagi na gorąco stacjonarne lekcje zostały tymczasowo zawieszone. Meteorolodzy prognozują, że w maju będzie jeszcze gorzej.

Od gorąca uczniowie mdleli podczas zajęć

Od gorąca uczniowie mdleli podczas zajęć

Źródło:
Reuters, philstar.com

Mieszkańcy Indii zmagają się z upałami. Są miejsca z temperaturą sięgającą 45 stopni. Władze ostrzegają przed wychodzeniem na zewnątrz wtedy, kiedy jest najgoręcej, i otwierają specjalne centra, w których można się schronić przed spiekotą.

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy  swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Źródło:
Reuters, NDTV, The New Indian Express

Czy Planeta 9 - hipotetyczne ciało niebieskie znajdujące się na krańcach Układu Słonecznego - istnieje? Naukowcy śledzili nieregularnie poruszające się poza orbitą Neptuna obiekty i na podstawie obserwacji opracowali modele pokazujące, że obecność dodatkowej planety jest ich najdokładniejszym wyjaśnieniem.

Czy Planeta 9 istnieje? To może być nowy dowód

Czy Planeta 9 istnieje? To może być nowy dowód

Źródło:
ScienceAlert, Newsweek, phys.org

Hałas uliczny wpływa na rozwój ptaków, nawet jeśli znajdują się one w jajach - dowiódł zespół naukowców. Badacze wystawiali nienarodzone pisklęta zeberek australijskich na odgłosy ruchu miejskiego. Okazało się, że miało to długofalowy wpływ na ich zdrowie, wzrost, a nawet zdolność rozmnażania.

Wystawiali jaja ptaków na hałas uliczny. To, co ustalili, "było naprawdę uderzające"

Wystawiali jaja ptaków na hałas uliczny. To, co ustalili, "było naprawdę uderzające"

Źródło:
The Guardian, sciencenews.org, tvnmeteo.pl

Polak był świadkiem jednego z tornad, które w sobotnią noc uderzyły w stan Nebraska. Pogoda zaskoczyła mężczyznę w drodze, co zmusiło go do poszukiwania schronienia na stacji benzynowej. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

Źródło:
Kontakt 24

Widok na górę Fudżi zostanie zasłonięty. Taką decyzję podjęły władze miasta Fujikawaguchiko w odpowiedzi na zachowanie turystów, którzy utrudniają życie mieszkańcom.

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Źródło:
The Japan Times, Business Insider

Niedźwiedzie mogą stanowić zagrożenie dla turystów, którzy planują wypoczynek w Bieszczadach. W kilku podkarpackich miejscowościach w tym roku dochodziło już do incydentów z udziałem tych ssaków. Jak tłumaczyli eksperci, wybudzone ze snu zimowego zwierzęta mogą być rozdrażnione.

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

Trąba powietrzna przeszła nad chińskim Kantonem, przyczyniając się do śmierci co najmniej pięciu osób. Jak podały lokalne media, żywioł uszkodził ponad 140 budynków. Prowincja Guangzhou, w której leży miasto, jest od ponad tygodnia nawiedzana przez burze z ulewami.

Uderzył wiatr, zaczęły sypać się iskry

Uderzył wiatr, zaczęły sypać się iskry

Źródło:
PAP, CNN, Xinhua

Trwa akcja poszukiwawcza ludzi, którzy próbowali przekroczyć ciężarówką wezbraną rzekę Kwa Muswii na południu Kenii. Do tej pory znaleziono 11 żywych osób i siedem martwych.

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl