Po tym, jak huragan Irene opuścił spustoszoną Amerykę, pojawiły się problemy ze sfinansowaniem pomocy federalnej przeznaczonej na usuwanie zniszczeń spowodowanych kataklizmem i rekompensaty dla jego ofiar. Źródłem problemów są spory o budżet, które toczą się między rządem a Republikanami w Kongresie.
Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA), która zajmuje się przydzielaniem poszczególnym stanom i miastom funduszy na pomoc, alarmuje, że potrzebuje dofinansowania z budżetu państwa. Straty wywołane przez huragan i powodzie sięgają miliardów dolarów, choć nie zostały jeszcze dokładnie oszacowane. Republikanie (GOP) domagają się natomiast, żeby dodatkowe wydatki na pomoc dla ofiar huraganu zrekompensować cięciami budżetowymi w innych sektorach.
Cięcia w programach społecznych Dzięki temu, że Partia Republikańska ma większość w Izbie Reprezentantów, udało jej się wyegzekwować na administracji prezydenta Baracka Obamy spore redukcje wydatków przeznaczonych na programy społeczne, uzależniając od tego zgodę na podniesienie limitu zadłużenia kraju. FEMA ostrzegła, że środki zgromadzone na specjalnym funduszu przeznaczonym na pomoc dla ofiar klęsk żywiołowych powoli się kończą.
130 mld w 20 lat Na pomoc federalną po kataklizmach, w ciągu ostatnich 20 lat, przydzielono z budżetu w sumie 130 miliardów dolarów. Aż 110 mld z tej kwoty przyznano jednak jako dodatkowe wydatki nadzwyczajne.
Autor: map/ms / Źródło: PAP