Rzadziej zapadamy na choroby zakaźne. Wyjątkiem COVID-19

[object Object]
"Szczepienia stanowią taki mur, blokadę i zaczęliśmy to budować"tvn24
wideo 2/21

W bieżącym roku spadła w Polsce zachorowalność na choroby zakaźne inne niż COVID-19. To efekt pandemii i związanych z nią zasad reżimu sanitarnego - oceniła krajowa konsultant w dziedzinie epidemiologii profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz.

Spadek zachorowań na choroby zakaźne w 2020 roku dotyczy niemal wszystkich infekcji, głównie tych występujących najczęściej, takich jak choroby układu oddechowego (oprócz COVID-19) oraz zakażeń jelitowych, zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

- Związane jest to z wprowadzeniem restrykcji i obostrzeń w związku z pandemią, która w przeciwieństwie do innych infekcji w październiku jeszcze bardziej się nasiliła - powiedziała podczas wirtualnej konferencji prasowej profesor Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowa konsultant w dziedzinie epidemiologii, pracująca na co dzień w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego-Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie.

Mniej zachorowań na grypę

Od marca 2020 roku wraz z wprowadzeniem lockdownu jest przede wszystkim dużo mniej zachorowań z powodu grypy i zakażeń grypopodobnych w porównaniu do poprzednich sezonów grypowych. Największy spadek odnotowano w maju i czerwcu.

W kolejnych miesiącach liczba zachorowań z powodu grypy i zakażeń grypopodobnych znowu zaczęła nieco rosnąć, jednak nadal była mniejsza od tej, jaka zwykle występuje o tej porze roku. Nastąpiło to w wakacje, gdy doszło do rozluźnienia zasad profilaktyki zakażeń.

Wraz z nowym sezonem grypowym 2020/2021, jaki rozpoczął się we wrześniu, jak na razie zakażeń tych jest również mniej niż o tej porze roku w poprzednich sezonach grypowych. Jak wynika z danych NIZP-PZH, od 16 do 22 października odnotowano 66 068 zgłoszeń przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę w Polsce. W analogicznym okresie ubiegłego roku liczba ta wynosiła 112 264.

- Obecny sezon grypowy od 1 września zaczął się znacznie mniejszą dynamiką tych infekcji, trzeba jednak pamiętać, że szczyt zachorowań z powodu grypy i zakażeń grypopodobnych przypada w naszym kraju na okres od stycznia do marca - zaznaczyła prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.

Zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność (na 100 tys. ludności) wg tygodniowych meldunków w sezonie 2020/21 w porównaniu z sezonami 2016/17 - 2019/20 (NIZP-PZH)Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny

Spadek wirusowych zakażeń jelitowych

Od stycznia do końca października 2020 roku znacząco spadła liczba zakażeń jelitowych w porównaniu do tego samego okresu 2019 roku. Liczba wszystkich różnego typu bakteryjnych infekcji jelitowych w pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku przekroczyła 9,7 tysiąca, a rok wcześniej, w 2019 roku, było ich 12,8 tys. Podobnie jest z wirusowymi zakażeniami jelitowymi. Od stycznia do października 2020 roku odnotowano prawie 13,2 tys. tych infekcji, a w tym samym okresie 2019 roku - ponad 55,6 tys. Za część tych infekcji odpowiedzialne są zakażenia szpitalne. Przykładem są bakterie Clostridium difficile występujące głównie u ludzi dorosłych. Zakażeń nimi było mniej wraz ograniczeniem dostępu do opieki medycznej, szczególnie w okresie lockdownu. Obniżyła się też liczba występujących głównie u dzieci zakażeń wywoływanych przez rotawirusy (będące główną przyczyną wirusowych infekcji jelitowych). O ile w pierwszych dziesięciu miesiącach 2020 roku było jedynie 5,6 tys. tych zakażeń, to w tym samym okresie 2019 roku - 32,2 tys.

Zgony: COVID-19 a inne choroby zakaźne

Do czasu wybuchu pandemii COVID-19 liczba zgonów z powodu chorób zakaźnych od wielu lat utrzymywała się w naszym kraju na podobnym poziomie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2017 roku były one przyczyną śmierci 2227 pacjentów.

Najczęstszą przyczyną zgonów były zakażenia wywołane przez bakterie Clostridium difficile (34,1 procenta), gruźlicę i jej powikłania (22,7 proc.), wirusowe zapalenie wątroby i jej następstwa (9,8 proc.) oraz bakteryjne zapalenie opon mózgowych i mózgu (5,3 proc.). Pozostałe zgony były związane głównie z grypą (3,5 proc.) i posocznicą (2,9 proc.). Dla porównania, według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, choroba COVID-19 w Polsce uśmierciła ponad 6,1 tys. pacjentów, a zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, który wywołuje tę chorobę, potwierdzono testami u prawie 415 tys. osób. Pierwszą infekcję stwierdzono 4 marca, a pierwszy zgon - 12 marca.

Sukces zasady DDM

W ocenie prof. Iwony Paradowskiej-Stankiewicz spadek zachorowań na choroby zakaźne to skutek dystansowania się, dezynfekcji i noszenia maseczek. - Widać, że to działa i że profilaktyka zakażeń ma ogromne znaczenie - podkreśliła. Eksperci są przekonani, że przestrzeganie zasad chroniących przez zakażeniem sprawdza się także w odniesieniu do obecnej pandemii. Liczba zakażeń i zgonów z powodu COVID-19 wzrasta, gdy rzadziej używamy maseczek ochronnych, nie dystansujemy się odpowiednio (co najmniej 1,5-2 metry) i nie przestrzegamy higieny rąk. Ostatnio liczba zakażeń SARS-CoV-2 po okresie gwałtownego wzrostu w październiku nieco spadła, z blisko potwierdzonych w ciągu doby blisko 22 tysięcy przypadków do poniżej 20 tysięcy. Jednak jak ostrzega prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, dopiero w kolejnych dniach się przekonamy, czy nowe obostrzenia skutkują i czy jest to trwała tendencja.

Autor: ps / Źródło: PAP, tvn24.pl, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Zorza polarna może pojawić się nad Polską w nocy z piątku na sobotę. Zjawisko związane jest z koronalnym wyrzutem masy w stronę Ziemi. Sprawdź, czy aura sprzyjać będzie obserwacjom.

Zorza polarna może rozświetlić niebo nad Polską. Czy pogoda dopisze

Zorza polarna może rozświetlić niebo nad Polską. Czy pogoda dopisze

Aktualizacja:
Źródło:
Karol Wójcicki - blog "Z głową w gwiazdach", ventusky.com

Przed nami deszczowy weekend. Nowy tydzień przyniesie chwilową poprawę aury, ale nie na długo. W połowie tygodnia przez kraj przejdzie kolejna strefa frontowa z opadami deszczu. Temperatura wzrośnie miejscami do 20 stopni Celsjusza.

Już wkrótce będzie nawet 20 stopni. Pogoda na pięć dni

Już wkrótce będzie nawet 20 stopni. Pogoda na pięć dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły Bośnię i Hercegowinę. Na skutek żywiołu zginęło co najmniej 16 osób - podały w piątek władze BiH. Wiele domów, dróg i mostów zostało zniszczonych.

Zniszczone drogi, mosty, domy zrównane z ziemią. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Zniszczone drogi, mosty, domy zrównane z ziemią. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Źródło:
Reuters

W weekend w wyższych partiach Tatr należy spodziewać się opadów śniegu i deszczu. Warunki do uprawiania turystyki są trudne - na szlakach jest mokro, ślisko i błotniście. Tatrzański Park Narodowy zaleca rezygnację z wycieczek w wyższe partie gór.

W Tatrach może spaść śnieg. "Zachowajmy rozsądek"

W Tatrach może spaść śnieg. "Zachowajmy rozsądek"

Źródło:
PAP, TPN

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 5.10. W nocy w wielu regionach kraju pojawią się opady deszczu, spodziewane są też zamglenia i mgły. W dzień również będzie padać. W całym kraju odczujemy chłód.

Pogoda na jutro - sobota, 5.10. Nocą spodziewane zamglenia, w dzień do 15 stopni

Pogoda na jutro - sobota, 5.10. Nocą spodziewane zamglenia, w dzień do 15 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czerwone, pomarańczowe i żółte alerty przed burzami i intensywnymi opadami deszczu obowiązują dziś na terenie północnych i południowych terenów Włoch. Najtrudniejsza sytuacja może wystąpić w regionie Emilia-Romania, gdzie niedawno ekstremalne ulewy doprowadziły do dewastującej powodzi.

Włosi drżą przed kolejną powodzią

Włosi drżą przed kolejną powodzią

Źródło:
ANSA, ENEX, Meteo.it, affariitaliani.it

Schronisko dla słoni, które położone jest w pobliżu miasta Chiang Mai w północnej Tajlandii, zostało całkowicie zalane przez wody powodziowe. Pracownikom rezerwatu udało się uratować większość zwierząt, ale niektóre z nich zostały porwane przez żywioł. Według władz Elephant Nature Park, to najgorsza powódź w historii tego regionu.

"To największa ewakuacja, jaką kiedykolwiek przeprowadziliśmy"

"To największa ewakuacja, jaką kiedykolwiek przeprowadziliśmy"

Źródło:
Reuters, Elephant Nature Park, CNN

Nowe dane dostarczone przez naukowców sugerują, że ekstremalne zjawiska typu El Nino będą w przyszłości dwa razy częstsze. Ostatnie badania nad starożytnym plantkonem potwierdziły to, co wcześniej pokazywały już modele klimatyczne.

Starożytny plankton ma nam coś do powiedzenia o przyszłości El Nino

Starożytny plankton ma nam coś do powiedzenia o przyszłości El Nino

Źródło:
PAP, WWF

Do 213 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych huraganu Helene w Stanach Zjednoczonych. W kraju nadal ponad 700 tysięcy osób nie ma dostępu do prądu.

Zginęło ponad 200 osób, a naprawa szkód "potrwa lata"

Zginęło ponad 200 osób, a naprawa szkód "potrwa lata"

Źródło:
BBC, CNN, PoweOutage.us

Po gwałtownej pogodzie, jaką przyniósł nam wrzesień, nadeszła chwila spokoju. Czy październik pokaże nam bardziej przyjazne oblicze jesieni? O tym, jak w różnych modelach meteorologicznych rysują się kolejne tygodnie, opowiada synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Czy czeka nas złota polska jesień? Synoptyk o najnowszych wyliczeniach modeli

Czy czeka nas złota polska jesień? Synoptyk o najnowszych wyliczeniach modeli

Źródło:
tvnmeteo.pl

Naukowcy odkryli nowy gatunek motyla z rodziny przeziernikowatych. Owad pochodzi z Ameryki Południowej, ale po raz pierwszy zaobserwowano go prawie 7000 kilometrów od miejsca pochodzenia, w Walii. Aby ustalić jego pochodzenie, badacze musieli przeprowadzić szeroko zakrojone śledztwo.

Ten motyl pochodzi z dżungli. Odkryto go w... walijskim salonie

Ten motyl pochodzi z dżungli. Odkryto go w... walijskim salonie

Źródło:
Natural History Museum

Voyager 2 stracił ważny instrument pomiarowy, jednak nie doszło do tego w wyniku kosmicznej katastrofy. NASA zdecydowała się na wyłączenie systemu badania plazmy z powodu kurczących się zapasów paliwa. Inżynierowie mają nadzieję, że dzięki temu misja Voyagera 2 się wydłuży.

Voyager 2 leci dalej, ale bez ważnego systemu

Voyager 2 leci dalej, ale bez ważnego systemu

Źródło:
NASA

W czwartek doszło do największego w tym cyklu rozbłysku słonecznego. Zjawisko zaliczone zostało do klasy X9.05 i, co istotne, doszło do niego w centralnej względem Ziemi części tarczy słonecznej. Oznacza to, że może on doprowadzić do powstania sporej burzy geomagnetycznej, a co za tym idzie, także zorzy polarnej.

Najsilniejszy rozbłysk na Słońcu w tym cyklu. Skierowany "prawie centralnie w stronę Ziemi"

Najsilniejszy rozbłysk na Słońcu w tym cyklu. Skierowany "prawie centralnie w stronę Ziemi"

Źródło:
Space Weather Live, "Z głową w gwiazdach", space.com

W środę Katalonię, region na północnym wschodzie Hiszpanii, nawiedziła fala intensywnych opadów deszczu, które miejscami przekroczyły 60 l/mkw. Nagła zmiana pogody była spowodowana przejściem zimnego frontu atmosferycznego.

Nawałnica przeszła przez Katalonię, mocno się ochłodziło

Nawałnica przeszła przez Katalonię, mocno się ochłodziło

Źródło:
Meteocat, ENEX

Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się zmapować mózg dorosłego zwierzęcia, a konkretnie muszki owocowej. Kompletny skan organu mniejszego od główki szpilki zawiera dokładne połączenia blisko 140 000 neuronów. Świat nauki okrzyknął te badania przełomem w neuronauce, który pomoże nam zrozumieć działanie ludzkiego mózgu.

Dzięki tej mapie doświadczymy "lawiny odkryć w ciągu najbliższych kilku lat"

Dzięki tej mapie doświadczymy "lawiny odkryć w ciągu najbliższych kilku lat"

Źródło:
BBC, Science Daily, FlyWire, Nature

Tegoroczny początek Tygodnia Grubego Niedźwiedzia na Alasce został przyćmiony przez starcie, do którego doszło między dwoma niedźwiedziami uczestniczącymi w konkursie. Niedźwiedź z numerem 469 zaatakował niedźwiedzia z numerem 402, doprowadzając do jego śmierci. Start zawodów został opóźniony, a niedźwiedź-agresor wykluczony z konkursu.

Uczestnik konkursu na najgrubszego niedźwiedzia wykluczony z zawodów

Uczestnik konkursu na najgrubszego niedźwiedzia wykluczony z zawodów

Źródło:
NBC News, CNN, BBC, tvn24.pl

Ten spektakl mogli podziwiać tylko nieliczni. W środę na wąskim skrawku lądu naszej planety, między innymi na Wyspie Wielkanocnej, widoczne było obrączkowe zaćmienie Słońca. Widok "pierścienia ognia" przyciągnął wielu obserwatorów.

Na niebie pojawił się "pierścień ognia"

Na niebie pojawił się "pierścień ognia"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, timeanddate.com

Tajfun Krathon uderzył w południowo-zachodni Tajwan w czwartek. Żywioł zabił do tej pory dwie osoby, ponad 100 jest rannych. Drugi dzień z rzędu setki lotów było uziemionych, a szkoły i budynki przedsiębiorstw były zamknięte. Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie z miasta Kaohsiung, pokazujące siłę żywiołu.

Krathon uderzył. Ponad 100 rannych, są ofiary śmiertelne

Krathon uderzył. Ponad 100 rannych, są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Opady związane z huraganem Helene zdewastowały miasteczko Chimney Rock i jego okolice. Nakręcono tam takie filmy jak "Dirty Dancing" i "Ostatni Mohikanin".

Kręcono tam "Dirty Dancing". Helene zmieniła okolicę nie do poznania

Kręcono tam "Dirty Dancing". Helene zmieniła okolicę nie do poznania

Źródło:
USA Today, CNN, Asheville Citizen Times, tvnmeteo.pl

Stres związany ze schwytaniem w celach naukowych dotyka zarówno najmniejszych roślinożerców, jak i ogromne drapieżniki. Międzynarodowy zespół badawczy przeanalizował aktywność 42 gatunków po założeniu obroży GPS. Co ciekawe, ze stresem szczególnie dobrze radziły sobie zwierzaki, które na co dzień napotykały ślady ludzi..

Dzikie zwierzęta potrafią przyzwyczajać się do śladów ludzkiej obecności

Dzikie zwierzęta potrafią przyzwyczajać się do śladów ludzkiej obecności

Źródło:
phys.org

Ptasia grypa spowodowała śmierć 47 tygrysów w wietnamskich ogrodach zoologicznych. Jak podały lokalne media, to niejedyne drapieżniki, które zmarły na skutek zarażenia wirusem H5N1. Według danych WHO przypadki ptasiej grypy u ssaków są coraz częstsze.

Padło prawie 50 tygrysów. Przyczyną była ptasia grypa

Padło prawie 50 tygrysów. Przyczyną była ptasia grypa

Źródło:
Channel News Asia, CDC

Paragwaj od początku tygodnia mierzy się z falą ekstremalnego upału. W poniedziałek termometry pokazywały powyżej 40 stopni Celsjusza. W krytycznym stanie znajduje się jedna z głównych rzek kraju - Paragwaj.

Wysycha główna rzeka, bo kraj zalewa fala gorąca

Wysycha główna rzeka, bo kraj zalewa fala gorąca

Źródło:
ENEX, NPY, DMH, ABC

Orki utknęły na płytkich wodach nieopodal Półwyspu Kamczatka. Dwa dorosłe i dwa młode osobniki zagrzebały się w zamulonym ujściu rzeki. Ratownikom udało się utrzymać zwierzęta przy życiu aż do podniesienia się poziomu wody i bezpiecznie odeskortować je na pełne morze.

Orki ugrzęzły na mieliźnie. Ratowało je 30 wolontariuszy

Orki ugrzęzły na mieliźnie. Ratowało je 30 wolontariuszy

Źródło:
Reuters, TASS, Whale and Dolphin Conservation

Na Kaszubach w środę o poranku pojawiła się biała tęcza. Zdjęcie zjawiska, które przy odrobinie szczęścia można zaobserwować w jesienny lub wiosenny dzień, otrzymaliśmy od pani Estery.

Biała tęcza pojawiła się nad Kaszubami

Biała tęcza pojawiła się nad Kaszubami

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do niewielkiego miasta pod niemiecką Kolonią w ostatnich tygodniach zaczęły się zjeżdżać setki ornitologów. Powód? Pojawił się tam przedrzeźniacz północny - ptak, który naturalnie w Europie nie występuje.

Ornitologiczna sensacja w Niemczech

Ornitologiczna sensacja w Niemczech

Źródło:
ENEX, RTL, ksta.de

Fala gorąca zalewa południowo-zachodnie tereny Stanów Zjednoczonych. Rekordy temperatury odnotowywane są między innymi w San Francisco i Phoenix.

Ekstremalny upał w części USA. Rekord goni rekord

Ekstremalny upał w części USA. Rekord goni rekord

Źródło:
The Guardian