Synoptycy z całego świata spekulują nad aktywnością nadchodzącego sezonu huraganów. Amerykańscy meteorolodzy sądzą, że będzie on słabszy, a brytyjscy wręcz przeciwnie. Wspólnie jednak zaznaczają, że cyklony, które się pojawią, będą wyjątkowo silne.
Amerykańscy synoptycy z Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery (NOAA) prognozują, że sezon atlantyckich huraganów w 2016 roku będzie przeciętny. Oceniają, że powstanie od 10 do 16 burz tropikalnych, z których 4-8 przekształci się w huragany. Synoptycy NOAA w publikowanej co roku prognozie przewidują, że w tym roku wystąpi 1-4 dużych huraganów, czyli takich, które należą przynajmniej do trzeciej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona, a towarzyszący im wiatr osiąga prędkość ponad 177 km/h. Choć ma to być typowy sezon, prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia z silniejszymi huraganami niż w ciągu ostatnich trzech lat - twierdzą synoptycy. Według oficjalnych danych w 2015 r. sezon huraganów był łagodniejszy niż przeciętny. Odnotowano 11 burz tropikalnych, w tym cztery huragany, z których dwa były duże. Przeciętnie w sezonie huraganów, w basenie Atlantyku, powstaje 12 burz tropikalnych, sześć huraganów, w tym trzy duże.
Różne prognozy
Siłę sezonu huraganów przewidują meteorolodzy na całym świecie. Brytyjscy synoptycy z Met Office 12 maja poinformowali, że według nich sezon huraganów na Atlantyku będzie silniejszy niż zazwyczaj. Twierdzą, że od czerwca do listopada utworzy się 14 burz tropikalnych. Z 70 procentowym prawdopodobieństwem narodzi się ponad 10 cyklonów tropikalnych. Jest to wyższa liczba takich zjawisk od średniej z lat 1980-2010, która wynosi 12. Synoptycy szacują, że osiem cyklonów osiągnie status huraganu, a przeciętnie w okresie porównawczym jest takich zjawisko średnio sześć w sezonie.
El Nino i "chłodny obszar"
Specjaliści z Accuweather sądzą, że tegoroczny sezon huraganów będzie mniej aktywny niż zazwyczaj. Twierdzą, że pewien "chłodny obszar" na Atlantyku spowoduje, że nad tym zbiornikiem narodzi się mniej huraganów.
Meteorolodzy podkreślają, że za silniejszy niż zazwyczaj sezon huraganów na Atlantyku odpowie wyjątkowo silne zjawisko El Nino i następujące po nim La Nina. El Nino namieszało w pogodzie na całym świecie. Choć sezon huraganów na Atlantyku rozpoczyna się dopiero w czerwcu, to już w połowie stycznia nad wodami tego Oceanu narodził się huragan Alex.
Autor: AD/jap / Źródło: Met Office, NOAA, PAP
Źródło zdjęcia głównego: NASA Earth Observatory