Rope tornado w Nowej Południowej Walii, ulewy w Sydney. Pogoda w Australii nie dopisuje
W ostatnich dniach Australia zmaga się nie tylko z obfitymi opadami deszczu. W Nowej Południowej Walii pojawiło się tzw. rope tornado.
W poniedziałek 24 sierpnia w miejscowości Debbo w Nowej Południowej Walii zauważono tzw. rope tornado, czyli wąski lej kondensacyjny trąby powietrznej. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów zjawisko zdołało zniszczyć siedem domów i wyrwać drzewa, które stały na jego drodze.
Obfite opady
Jak informują lokalne media, w ostatnich dniach pogoda daje się we znaki mieszkańcom Australii. W Sydney odnotowano obfite opady deszczu. Woda zalała drogi i domy, a ulice zaczęły przypominać potoki. Straż miała pełne ręce roboty. Wzywali ją m.in. uwięzieni w swoich samochodach ludzie.
https://t.co/Xt9SSw8jxO #VIDEO: #Tornado in #Dubbo, New South Wales (#NSW), #Australia | 24 08 2015— Nature Reporter (@Nature_Reporter) sierpień 24, 2015
My Brother having his own #weather challenges down-under today! #tornado Mitchell Highway #Dubbo #Australia https://t.co/wWaenXgVDg— John Curtin (@johncurtinEA) sierpień 24, 2015
Autor: PW/map / Źródło: ENEX, www.disaster-report.com
Źródło zdjęcia głównego: Twitter.com
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Niż genueński, zwykle stacjonarny wir z centrum ulokowanym w rejonie północnych Włoch, wyrywa się właśnie z kolebki i rusza w kierunku Bałkanów, a później Polski. Otrzymał imię Gabriel i wszystko wskazuje na to, że będzie odpowiedzialny za przenos ogromnej ilości wilgoci znad Morza Śródziemnego. Przyniesie on ulewne opady deszczu.
"Imponujące" i "alarmujące" opady. Zagrożone są także duże miasta
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty w związku z prognozowanymi burzami z bardzo silnym wiatrem. Eksperci ostrzegają, że może dojść do przerw w dostawach prądu. W poniedziałek wieczorem RCB wysłało także SMS-owe ostrzeżenie związane z intensywnymi, nawalnymi opadami deszczu.
"Nie zbliżaj się do wezbranych rzek". Nowy alert RCB
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed ekstremalnymi ulewami oraz burzami, które w najbliższym czasie dotrą do Polski. Dla większości kraju zostały wydane ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Sprawdź szczegóły.
Aż trzeci stopień ostrzeżeń. IMGW alarmuje przed ulewami i burzami
Nad krajem przechodzą fronty burzowe. Niosą wiatr łamiący gałęzie oraz opady deszczu i gradu. W województwie małopolskim trzeba było ewakuować uczestników obozu harcerskiego. W województwie podkarpackim do wieczora służby interweniowały ponad 1100 razy. Na miejsce - by koordynować działaniami - jedzie zastępca komendanta głównego PSP.
Nawałnice w Polsce. Zniszczenia, ewakuacja obozu harcerskiego
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi wzrostami stanów wody. W części kraju wydano żółte alarmy przed podtopieniami. Z komunikatu IMGW wynika, że sytuacja hydrologiczna w kolejnych dniach będzie się stawać coraz trudniejsza.
Ryzyko podtopień. Niepokojące prognozy IMGW
Zalany terminal i zablokowane pasy startowe - to skutki burzy, jaka przeszła dziś nad największym międzynarodowym lotniskiem na Węgrzech. Przez załamanie pogody port lotniczy im. Ferenca Liszta w Budapeszcie wstrzymał prace na niecałe dwie godziny. Część lecących do stolicy Węgier samolotów została przekierowana do innych miast.
Burza sparaliżowała europejskie lotnisko
Do 91 wzrósł bilans ofiar tragicznej powodzi błyskawicznej w środkowym Teksasie. Kataklizm szczególnie dotknął hrabstwo Kerr, gdzie odbywał się chrześcijański obóz dla dzieci Camp Mystic. Skalę katastrofy i śmiertelną siłę żywiołu oddaje film pokazujący - w przyspieszonym tempie - gwałtowny wzrost stanu wody w rzece Guadalupe.
Tak rósł poziom wody w rzece Guadalupe
Praca na ISS i jej ważność dla Polski - między innymi o te kwestie pytali w poniedziałek Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego dziennikarze zgromadzenie w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Polski astronauta od ponad tygodnia przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Ax-4.
Czy Sławosz Uznański-Wiśniewski widział Polskę z kosmosu?
Przed nami nie tylko spektakularne ochłodzenie, ale także ulewy. Co jeszcze przyniosą nadchodzące dni? Kiedy może wrócić upał? Sprawdź najnowszą prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.
Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą
Wulkan Lewotobi Laki-Laki na wschodzie Indonezji ponownie dał o sobie znać - jego erupcja w poniedziałek wyrzuciła popiół na wysokość aż 18 kilometrów, zmuszając władze do ogłoszenia najwyższego stopnia alarmowego. W związku z zagrożeniem wstrzymano także część lotów.
Odwołano loty do turystycznego raju. Gigantyczna erupcja
Jeszcze do niedawna w ciepłe, letnie wieczory łąki, parki i ogrody były rozświetlone przez świetliki. Przyrodnicy alarmują jednak, że populacja tych owadów drastycznie maleje, a nawet pojawia się ryzyko ich wyginięcia. Są jednak sposoby na to, aby zatrzymać ten negatywny trend.
Europa nie była przygotowana na takie lato. Skwar zaczął się w czerwcu, w południowej i zachodniej części kontynentu, by do sierpnia rozlać się właściwie we wszystkich regionach. Dni były o sześć-siedem stopni cieplejsze niż zazwyczaj o tej porze roku. Ludzie, nienawykli do takiego gorąca, mdleli na ulicach. Często było już za późno, by ich uratować - według wstępnych szacunków na skutek upału zmarło ponad 30 tysięcy ludzi, ale późniejsze analizy podniosły ten tragiczny bilans do nawet 70 tysięcy. W Paryżu zakłady pogrzebowe nie nadążały z przyjmowaniem ciał, a władze podjęły decyzję o przekształceniu magazynu przemysłowego w miejscowości Rungis w tymczasową kostnicę.
Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe
Centralną część Teksasu nawiedziły katastrofalne powodzie. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 50 osób, w tym kilkanaścioro dzieci. Pogoda wyrządziła ogromne szkody na terenie katolickiego obozu Mystic Camp, na którym byli także Polacy, nic im się nie stało. Opowiadali o tym, jak wyglądała ewakuacja i załamanie aury.
"Nie wierzyłyśmy w to, co tam się wydarzyło. To było jak zły sen"
Stan wykonania polskiej misji wykonywanej przez Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego wynosi 72,9 procenta. Polski astronauta w sobotę połączył się z młodzieżą w Rzeszowie, kontynuował prace nad polskimi eksperymentami oraz nagrał materiały edukacyjne i promocyjne.
Kolejny pracowity dzień polskiego astronauty
Potężna fala powodziowa przeszła przez hrabstwo Kerr w Teksasie, gdzie odbywał się chrześcijański obóz Camp Mystic. Wśród uczestników wymiany byli Polacy. Wszyscy są cali i zdrowi - poinformował w sobotę przedstawiciel programu Camp America.
Na obozie Camp Mystic w Teksasie byli Polacy. "Są cali i zdrowi"
Po ponad tygodniu walki z pożarami lasów w tureckiej prowincji Izmir, władze poinformowały o opanowaniu żywiołu. Ogień strawił tysiące hektarów lasów, zniszczył też trzy miejscowości i zabił tysiące zwierząt. W innych częściach kraju nadal trwa walka z żywiołem.
W pożarach zginęły trzy osoby. Walka z ogniem wciąż trwa
Turcję czeka dziewięciodniowa fala upałów. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć nawet 50 stopni Celsjusza. Eksperci ostrzegają przed ryzykiem udaru cieplnego i pożarów lasów, a władze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.
"Kopuła ciepła" nad Turcją. Temperatura może sięgnąć 50 stopni
Pożar Madre, który od kilku dni pustoszy południową Kalifornię, rozprzestrzenił się już na obszarze o powierzchni przekraczającej 28 tysięcy hektarów, zmuszając setki osób do ewakuacji. To największy tegoroczny pożar w stanie - jego dym dotarł do sąsiednich hrabstw, a ogień wymknął się spod kontroli na trudnym, górzystym terenie.
Największy pożar w tym roku. Ewakuacje, ogień w pobliżu autostrady
Po raz pierwszy od ponad stu lat paryżanie i turyści mogą ponownie pływać w Sekwanie. W sobotni poranek otwarto trzy miejskie kąpieliska na rzece, kończąc symbolicznie proces oczyszczania wód zapoczątkowany przed igrzyskami olimpijskimi w 2024 roku.
Paryż wraca do tradycji sprzed rewolucji francuskiej
W części Krety i w okolicach Aten od kilku dni trwa walka z pożarami, które zmusiły mieszkańców i turystów do ewakuacji. Setki strażaków z pomocą śmigłowców walczą z żywiołem. Sytuację pogarsza silny wiatr. Ogień pochłania lasy, gaje oliwne i zagraża domom.