Rekordowo niskie ciśnienie na Morzu Beringa. Nuri zagraża Alasce

Nacierający przez Morze Beringa w stronę Alaski potężny sztormEarth Observatory

U wybrzeży Alaski szaleje niezwykle silny sztorm, wywołany "pozostałościami" po tajfunie Nuri. W sobotę ciśnienie w centrum niżu spadło do 924 hPa, co oznacza, że było najniższe od czasu rozpoczęcia pomiarów meteorologicznych.

Na Morzu Beringa niejednokrotnie odnotowywano potężne sztormy, wywoływane przez ośrodki niskiego ciśnienia.

Burzliwa historia

Eksperci zauważają, że najniższe ciśnienie, jakie kiedykolwiek zanotowano w tej części świata oscylowało na poziomie 925-927 hPa (pomiary z roku 1977 wykonane na przystani Dutch Harbor, miasto Unalaska na archipelagu Aleuty).

Jeden z najgwałtowniejszych sztormów, jakie rozpętały się na Morzu Beringa szalał na początku listopada (8. i 9. dnia miesiąca) w 2011 roku, nacierając na portowe miasto Nome (Alaska, USA). Zarejestrowana wówczas prędkość wiatru przekraczała 136 km/h.

Dokładnie trzy lata później, na początku listopada 2014 roku mieszkańcy wybrzeża Alaski stawiają czoło kolejnemu natarciu sił natury. Eksperci obserwujący uformowany nad Morzem Beringa ośrodek niskiego ciśnienia szacują, że jest on najsilniejszym sztormem w historii pomiarów meteorologicznych.

Myląca słabość

Tajfun Nuri, zakwalifikowany pierwotnie jako tajfun 5. kategorii, zdegradowano wraz z osłabnięciem prędkości wiatru i uznano za "zwykły" tropikalny sztorm którego wiatr w porywach ledwo sięgał 100 km/h.

Lekkie zelżenie prędkości nie było w żadnym stopniu równoznaczne z ewentualnym rozproszeniem się żywiołu. Meteorolodzy obserwujący pozostałości Nuri 7 listopada ogłosili, że zaobserwowano nagłe nasilenie się żywiołu.

W sobotę rano czasu lokalnego odnotowano rekordowo niskie ciśnienie w centrum niżu, które spadło do 924 hPa. Ten zapis pobił rekord z 1970 roku, kiedy barometry wskazywały 925 hPa. "Pozostałość" po tajfunie Nuri najprawdopodobniej zapisze się w historii, jako system z najniższym ciśnieniem atmosferycznym na poziomie morza, które zostało odnotowane poza huraganami i tornadami.

Oświetlone niebezpieczeństwo

Ośrodek został zarejestrowany 6 listopada o godz. 15.55 czasu uniwersalnego przez znajdujący się na orbicie satelita Visible Infrared Imaging Radiometer Suite (VIIRS). Sfotografowany tropikalny sztorm Nuri zmierzał na północny wschód od wybrzeża Japonii prosto w stronę Morza Beringa i znajdujących się na nim Wysp Aleuckich.

Zdjęcie zostało wykonane przy wykorzystaniu zainstalowanych na pokładzie VIIRS instrumentów, emitujących impulsy świetlne w zakresie od zielonego po podczerwień. Dzięki przenikaniu fal, wykonywane fotografie rejestrują obraz do 10 tys. razy jaśniejszy niż konwencjonalne obiektywy.

Podwójnie przewidziane

- Dwa różne modele meteorologiczne prognozowały podobny rozwój sytuacji - zauważa w opublikowanym na blogu Weather Underground Jeff Masters. Zgodnie z prognozą 8 listopada uformuje się wyraźny ośrodek niskiego ciśnienia oddalony o około 480 km od najdalej na zachód wysuniętej Wyspy Aleuckiej, Attu.

Oba modele prognozują, że w ośrodku sztormowym ciśnienie wyniesie 918 hPa, co odpowiada zwykle huraganom 5. kategorii. Dla porównania - ciśnienie w uznanym za najsilniejszy sztorm, jaki w 2011 roku uderzył w Alaskę, spadło do 945 hPa, analogiczne do notowanego w huraganach 3. kategorii.

Huraganowe natarcie

Narodowa Służba Meteorologiczna USA wystosowała ostrzeżenia dla całego regionu przed niezwykle silnymi huraganowymi porywami wiatru na południowo-zachodnim wybrzeżu Alaski, w zatoce Bristol Bay i na całym półwyspie wraz z pobliskimi Wyspami Aleuckich.

Meteorolodzy prognozują, że w wyspiarskie wybrzeże uderzać będą fale wysokie nawet na 14 metrów, spiętrzane przez silny wiatr osiągający prędkość rzędu 130 km/h.

Nacierający przez Morze Beringa w stronę Alaski potężny sztormEarth Observatory
Nacierający przez Morze Beringa w stronę Alaski potężny sztormEarth Observatory

Autor: mb,mab/kt / Źródło: Earth Obserwatory

Źródło zdjęcia głównego: Earth Observatory

Pozostałe wiadomości

Pod koniec miesiąca czeka nas aura zimniejsza niż zwykle o tej porze roku. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą kolejne dni? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 20.07 w części kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Burzom towarzyszą przelotne opady deszczu. Śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Kłębią się chmury, mocno wieje

Gdzie jest burza? Kłębią się chmury, mocno wieje

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy pierwszego i drugiego stopnia. Obowiązują ostrzeżenia przed spiekotą i burzami. Sprawdź, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Skwar i burze. Prawie cała Polska objęta ostrzeżeniami

Skwar i burze. Prawie cała Polska objęta ostrzeżeniami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Do serii trzęsień ziemi doszło w pobliżu rosyjskiej Kamczatki. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 7,4 i 6,6. W regionie od Kamczatki po Hawaje obowiązywało ostrzeżenie przed tsunami.

Ziemia zatrzęsła się w Rosji, w Stanach wydano alarm przed tsunami

Ziemia zatrzęsła się w Rosji, w Stanach wydano alarm przed tsunami

Źródło:
PAP, USGS

Tajfun Wipha sparaliżował w niedzielę Hongkong. Potężne podmuchy i intensywne opady deszczu zmusiły władze do wydania ostrzeżeń meteorologicznych najwyższego stopnia. Ulice opustoszały, ponad 200 lotów zostało odwołanych, a mieszkańców wezwano do schronienia się w domach.

Tajfun wstrzymał loty i transport publiczny. Najwyższy stopień ostrzeżeń

Tajfun wstrzymał loty i transport publiczny. Najwyższy stopień ostrzeżeń

Źródło:
Reuters, South China Morning Post

Ekstremalne upały nawiedziły północno-zachodnie Chiny. W Turfanie temperatura powierzchni ziemi wzrosła aż do 63 stopni Celsjusza. Skwar dotyka nie tylko tego regionu - w całym kraju fala gorąca utrudnia codzienne życie i zagraża funkcjonowaniu kluczowych sektorów gospodarki.

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

Źródło:
Reuters, The Independent

Radżastan w Indiach nawiedziły gwałtowne ulewy, które doprowadziły do podtopień. W sobotę szczególnie trudna sytuacja panowała w mieście Adźmer, gdzie woda zamieniła ulice w rwące strumienie, a pobliskie jezioro się przelało. W okolicach miasta doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęły trzy kobiety.

Ulice jak rwące strumienie. Utonęły trzy młode kobiety

Ulice jak rwące strumienie. Utonęły trzy młode kobiety

Źródło:
Reuters, Times of India, economictimes.indiatimes.com

Co najmniej 14 osób zginęło w Korei Południowej na skutek powodzi i osuwisk, do których doszło po intensywnych opadach deszczu. Do kilku poważnych wypadków doszło w prowincji Gyeonggi na północy kraju. W niedzielę służby ratownicze nadal poszukiwały 12 zaginionych.

Woda po szyję, osuwiska porywały domy. Nie żyje 14 osób

Woda po szyję, osuwiska porywały domy. Nie żyje 14 osób

Źródło:
Reuters, PAP, Yonhap, KBS News

W sobotę w wietnamskiej zatoce Ha Long wiał porywisty wiatr, który wywrócił łódź turystyczną. W wyniku tego zdarzenia zginęło 37 osób - podały państwowe media. Trwają poszukiwania zaginionych.

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, BBC

Na początku tygodnia napłynie do Polski gorące powietrze znad Afryki. Sprawi, że temperatura przekroczy miejscami 30 stopni. Przed nami kilka deszczowych fal związanych z przechodzącymi nad krajem frontami, które mogą przynieść opady rzędu 80-100 litrów na metr kwadratowy.

Nadciągają ulewy. Jak dużo deszczu spadnie

Nadciągają ulewy. Jak dużo deszczu spadnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W niedzielę 20.07 będzie pochmurno, poza tym w wielu regionach kraju przelotnie popada deszcz. Miejscami mogą pojawić się też burze. Termometry wskażą od 23 do 29 stopni.

Pogoda na dziś - niedziela, 20.07. Niebo spowiją chmury, może się błyskać

Pogoda na dziś - niedziela, 20.07. Niebo spowiją chmury, może się błyskać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sobota przyniosła części kraju burze. Na Podlasiu pojawił się lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej na Podlasiu

Zalążek trąby powietrznej na Podlasiu

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Po 24 godzinach walki strażacy opanowali pożar lasu na południu Francji w okolicy Marsylii. W piątek wieczorem władze poinformowały, że ogień już się nie rozprzestrzenia.

Pogoda pomogła opanować duży pożar lasu

Pogoda pomogła opanować duży pożar lasu

Źródło:
PAP, Reuters

Psy coraz częściej mają do czynienia z telewizją i nie pozostają wobec niej obojętne, co więcej - w zależności od charakteru reagują na nią inaczej. Naukowcy z USA zbadali zwyczaje psów oglądających telewizję i opublikowali swoje obserwacje w czasopiśmie "Scientific Reports".

Zbadano to, jak psy oglądają telewizję

Zbadano to, jak psy oglądają telewizję

Źródło:
phys.org

W drugiej połowie lipca zanosi się w Polsce na więcej pochmurnych i deszczowych dni niż upalnych i słonecznych. Klin gorąca wsuwający się w najbliższych dniach w nasz rejon Europy przyniesie wzrosty temperatury powyżej 30 stopni, ale daleko im będzie do szalonych 38-40 stopni wyliczanych jeszcze przez modele pogodowe tydzień temu.

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Źródło:
TVN24+

"Dobrze, że już koniec tej żenady i mistyfikacji nakręconej gdzieś w studiu" - wbrew pozorom nie jest to recenzja kiepskiego filmu klasy B, a jeden z wielu komentarzy dotyczących misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W sieci nie brakuje zwolenników teorii spiskowych zakładających, że lot Polaka w kosmos był jednym wielkim oszustwem. Filmy ukazujące rzekome oszustwo cieszą się dużą popularnością w serwisach społecznościowych.

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Źródło:
TVN24+

Zanieczyszczenie powietrza związane z gotowaniem zagraża około miliardowi mieszkańców Afryki. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, przygotowywanie posiłków na otwartym ogniu lub w prymitywnych piecach rokrocznie może przyczyniać się do ponad 800 tysięcy przedwczesnych zgonów.

Gotowanie, które truje miliard ludzi. "Jedna z największych niesprawiedliwości"

Gotowanie, które truje miliard ludzi. "Jedna z największych niesprawiedliwości"

Źródło:
AFP, phys.org

Największy marsjański meteoryt znaleziony na Ziemi trafił na aukcję i znalazł nowego właściciela za ponad 5 milionów dolarów. Tak wysoka cena wynika z kilku czynników.

Ponad pięć milionów dolarów za kawałek Marsa na Ziemi

Ponad pięć milionów dolarów za kawałek Marsa na Ziemi

Źródło:
PAP

W południowych i środkowych częściach USA mają pojawić się ulewy. Prognozowane sumy opadów są tak duże, że grożą całkowitym nasyceniem gleby i powodziami błyskawicznymi. Niebezpieczeństwo dotyczy zwłaszcza stanów nad Zatoką Meksykańską.

Wielkie ulewy nadciągają. Ryzyko powodzi błyskawicznych

Wielkie ulewy nadciągają. Ryzyko powodzi błyskawicznych

Źródło:
PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski jest już na Ziemi. Powrót załogi misji Axiom 4 na Błękitną Planetę nagrał dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Takuya Onishi.

"To jedne z najbardziej niesamowitych scen, jakie kiedykolwiek widziałem"

"To jedne z najbardziej niesamowitych scen, jakie kiedykolwiek widziałem"

Źródło:
x.com/Astro_Onishi

W czwartek po południu w centralnej Hiszpanii wybuchł pożar lasu. Ogień szybko się rozprzestrzenił i strawił ponad 3000 hektarów roślinności. W piątek rano wciąż był aktywny, ale pozostawał pod kontrolą strażaków.

Dym dotarł nad Madryt. W Hiszpanii wybuchł duży pożar

Dym dotarł nad Madryt. W Hiszpanii wybuchł duży pożar

Źródło:
apnews.com, El Pais

Czy drożdże mogą nam pomóc w podboju Marsa? Polscy naukowcy będą to sprawdzać, korzystając z próbek, które wróciły razem ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Czy drożdże z genem z niesporczaka pomogą nam w podboju Marsa?

Czy drożdże z genem z niesporczaka pomogą nam w podboju Marsa?

Źródło:
PAP

Kamera zainstalowana przy wejściu do domu uchwyciła przerażające nagranie. Widać na nim, jak piorun uderza tuż obok kuriera doręczającego paczkę.

"Myślałem, że piorun uderzył we mnie". Przerażające nagranie

"Myślałem, że piorun uderzył we mnie". Przerażające nagranie

Źródło:
CNN, live5news.com

Co najmniej 63 osoby zginęły w ciągu minionej doby w pakistańskiej prowincji Pendżab w powodzi - poinformowała w czwartek agencja Reuters. Dodała, że w tym samym czasie prawie 300 osób zostało rannych. Powódź wywołały obfite opady związane z monsunem.

Stan wyjątkowy. W ciągu doby zginęło ponad 60 osób

Stan wyjątkowy. W ciągu doby zginęło ponad 60 osób

Źródło:
Reuters, PAP

Czwartek to kolejny burzowy dzień. Na Górnym Śląsku pojawił się lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej. Ponadto na terenie województwa doszło do obfitych opadów deszczu, w wyniku których została zablokowana droga ekspresowa.

Lej kondensacyjny wirował nad Śląskiem

Lej kondensacyjny wirował nad Śląskiem

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, TVN24

Intensywne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznej w mieście Kansas City położonym w stanie Missouri. Pod wodą znalazły się auta, ulice i domy.

Brodzili w wodzie sięgającej pasa, aby pomóc ludziom

Brodzili w wodzie sięgającej pasa, aby pomóc ludziom

Źródło:
Reuters, foxweather.com

Lokalne podtopienia i setki interwencji służb - to niektóre skutki wielogodzinnych ulew, jakie od środy nawiedziły Warmię i Mazury. Opady deszczu doprowadziły także zalania kilku pomieszczeń szpitalnego oddziału ratunkowego w szpitalu powiatowym w Giżycku.

Silny deszcz na Warmii i Mazurach. Podtopienia na ulicach, zalany SOR

Silny deszcz na Warmii i Mazurach. Podtopienia na ulicach, zalany SOR

Źródło:
TVN24

Amerykańscy policjanci otrzymali nietypowe wezwanie - zostali poproszeni o pomoc w złapaniu owcy. Funkcjonariusze udali się w pogoń za zwierzęciem, a po drodze znaleźli nawet jego właściciela.

Pogoń za owcą. "Nazwiemy ją sierżant"

Pogoń za owcą. "Nazwiemy ją sierżant"

Źródło:
CNN, CBS News

Jedna osoba nie żyje, a 13 zostało rannych po tym, jak piorun uderzył w grupę osób przebywających na strzelnicy łuczniczej w stanie New Jersey. Wśród poszkodowanych są także dzieci. Od kilku dni nad wschodnimi i środkowymi regionami Stanów Zjednoczonych występują ulewy oraz groźne burze.

Piorun uderzył w grupę osób. Jeden zabity, wielu rannych

Piorun uderzył w grupę osób. Jeden zabity, wielu rannych

Źródło:
PAP, ABC News, CNN