Rekonesans wojska nad Wisłą w powiecie płockim. Utrzymuje się alarm przeciwpowodziowy

[object Object]
Sytuacja na Wiśle w Wyszogrodzietvn24
wideo 2/20

Czwartek jest kolejnym dniem pracy lodołamaczy na odcinku Wisły w Płocku. Wody Polskie przekazały dzień wcześniej, że powyżej miasta, gdzie zalega pokrywa lodowa, "jedną z rozważanych opcji jest wkroczenie do akcji saperów", jednak Piotr Jakubowski ze starostwa płockiego podkreśla, że to nie czas na tak radykalne kroki. W związku z rosnącym poziomem rzeki część budynków w pobliskim Wyszogrodzie zabezpieczono workami z piaskiem.

Jak przekazał w czwartek młodszy brygadier Karol Kierzkowski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, na Mazowszu "najtrudniejsza sytuacja utrzymuje się na terenie powiatu płockiego, gdzie od 9 lutego poziom wody w Wiśle przekracza stan alarmu przeciwpowodziowego".

W Komunikacie Kierzkowski podkreślił, że w związku z wystąpieniem fali wezbraniowej na rzekach strażacy utrzymują w gotowości sprzęt ratowniczy oraz logistyczny taki jak łodzie, pompy wysokiej wydajności, agregaty prądotwórcze i zapory przeciwpowodziowe. Ponadto monitorują też poziom wody w rzekach oraz stan wałów przeciwpowodziowych na terenie województwa mazowieckiego.

"Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie oraz komendy powiatowe i miejskie PSP woj. mazowieckiego są w stałym kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego szczebla wojewódzkiego i powiatowego, analizują raporty meteorologiczne oraz współpracują z ekspertami z instytucji Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które prowadzi akcję lodołamania na Wiśle między Włocławkiem a Płockiem" - podał Kierzkowski.

W związku ze wzrostem poziomu Wisły prezydent Warszawy zwołał w środę sztab kryzysowy.

Zabezpieczone domy w Wyszogrodzie

W środę po południu, po rozbiciu zatoru na wiślanym Zbiorniku Włocławskim, lodołamacze dotarły do Płocka. "Będą kontynuowały prace udrożnieniowe na Wiśle - w tym akcję na wysokości Płocka. Jednostki będą usuwały krę. Pokruszony lód może mieć tendencje do zatrzymywania się, mogą się pojawiać lokalne wahania stanu wody" - podały w czwartek Wody Polskie. Jak przekazano w komunikacie, "lodołamacze będą pracowały powyżej Płocka i na Zbiorniku Wodnym Włocławek", gdzie nieco zwiększył się przepływ wody, który wynosi obecnie 1300 metrów sześciennych na sekundę.

Poziom Wisły w Wyszogrodzie w czwartek przed południem wynosił 644 centymetry, czyli 94 cm ponad stan alarmu, a w Kępie Polskiej 564 cm, czyli 64 cm powyżej stanu alarmowego.

W samym Płocku w czwartek przed południem poziom Wisły wynosił na poszczególnych wodowskazach: Grabówka 353 cm (stan alarmowy 340 cm), Borowiczki - 375 cm (stan alarmowy 345 cm), brama przeciwpowodziowa w porcie Radziwie, w lewobrzeżnej części miasta - 320 cm (stan alarmowy 237 cm), a na nabrzeżu PKN Orlen - 723 cm (stan alarmowy 700 cm). Oznacza to, że od środy wieczorem ubyło tam o trzy do 13 cm wody.

Stan wody w Wiśle na stacji Wyszogród w czwartek przed południem (IMGW)IMGW
Stan wody w Wiśle na stacji Kępa Polska w czwartek przed południem (IMGW)IMGW

- Mamy wahania poziomu Wisły. Stan rzeki od środy wieczorem zasadniczo nie zmienił się - powiedział w czwartek przed południem kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim Piotr Jakubowski. Jak podkreślił, wały przeciwpowodziowe wzdłuż Wisły na terenie powiatu płockiego są stale patrolowane. - Pojawiają się kolejne nory po bobrach. Są one na bieżąco łatane workami z piaskiem - zaznaczył Jakubowski. W czwartek przed południem obradował w Płocku powiatowy sztab kryzysowy. Kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim dodał, że działania samorządów i straży pożarnej wspiera tam aktualnie 30 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy jeszcze w środę przybyli do Wyszogrodu. Wtedy też, z uwagi na rosnący poziom Wisły, zabezpieczono workami z piaskiem część budynków.

"Jedną z rozważanych opcji jest wkroczenie do akcji saperów"

Jakubowski przekazał, że w czwartek na terenie gminy Bodzanów wojsko dokonuje wraz z przedstawicielami Wód Polskich rekonesansu. - Chodzi o ocenę sytuacji pod kątem użycia Sił Zbrojnych. Chciałbym podkreślić, że jest to rekonesans. Na razie nikt nie chce wysadzać niczego na Wiśle - oświadczył kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim. Jeszcze w środę Wody Polskie, informując iż konieczne jest dalsze udrażnianie Wisły, gdzie powyżej Płocka zalega wciąż pokrywa lodowa, podały między innymi, że "jedną z rozważanych opcji jest wkroczenie do akcji saperów". - Na dzisiejszym sztabie zarządzania kryzysowego padła rekomendacja, żeby saperzy zrobili rekonesans, natomiast na chwilę obecną nie zgadzamy się, żeby takie działania, jak ewentualne wysadzanie lodu na Wiśle, były podejmowane - podkreślił Jakubowski. - To, w naszej opinii, mogłoby wyrządzić w chwili obecnej więcej szkody niż pożytku. Nie ma obecnie takiej sytuacji, żeby podejmować tak radykalne kroki - wyjaśnił kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim.

W Płocku wciąż obowiązuje ogłoszony 8 lutego alarm przeciwpowodziowy. Został wówczas wprowadzony z uwagi na zator lodowy na Wiśle poniżej miasta - w miejscowości Popłacin - blokujący swobodny przepływ wody i powodujący przybór rzeki. Utrzymany jest też alarm przeciwpowodziowy ogłoszony 10 lutego w siedmiu położonych nad Wisłą gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Słupno, Bodzanów, Nowy Duninów i Słubice.

Na odcinku Wisły od ujścia Narwi do zbiornika Włocławek obowiązuje alerty hydrologiczny trzeciego stopnia wydany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W wielu wschodnich regionach obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia.

Sytuacja hydrologiczna na Podkarpaciu

Wysoki stan wód utrzymuje się między innymi na Podkarpaciu. Jednak, jak poinformował w czwartek dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie Jan Czech, stan ostrzegawczy przekroczony jest jedynie na rzece Mleczka w Gorliczynie. Dodał, że stan ostrzegawczy jest przekroczony o pięć cm, a woda systematycznie spada. - Jeszcze dziś rano stan ostrzegawczy był przekroczony o 10 cm - podkreślił.

Na pozostałych rzekach w regionie stan wód utrzymuje się w strefach średnich i wysokich co, zdaniem Czecha, jest normalne w przypadku roztopów.

W ciągu kolejnych dni w części kraju ma zacząć padać deszcz. Dyżurny WCZK w Rzeszowie wskazał, że opady na Podkarpaciu spowodują "więcej przekroczonych stanów ostrzegawczych w regionie". Przypomniał jednak, że stan ostrzegawczy oznacza, że rzeka płynie wciąż w swoim korycie i nie ma zagrożenia dla ludzi.

Stan wody w rzekach 25 lutego o godzinie 6 (IMGW)IMGW

Autor: ps / Źródło: PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Po dużo chłodniejszym niż zwykle maju w końcu na dłużej zrobi się ciepło. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą nam nadchodzące dni? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Początek czerwca przyniesie zmianę

Pogoda na 16 dni. Początek czerwca przyniesie zmianę

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed nocnymi przymrozkami. Kolejne godziny mogą przynieść spadek temperatury przy gruncie do -2 stopni Celsjusza. Obowiązuje także prognoza zagrożeń meteorologicznych.

Alarmy IMGW. Będą obowiązywać przez całą noc

Alarmy IMGW. Będą obowiązywać przez całą noc

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na 26-30.05. Nadchodzące dni upłyną nam pod znakiem zachmurzenia, nawet całkowitego. Miejscami popada, a poza tym chwilami będzie nasilał się wiatr.

Pogoda nie będzie nam sprzyjać. Uwaga na wiatr!

Pogoda nie będzie nam sprzyjać. Uwaga na wiatr!

Źródło:
tvnmeteo.pl

Majowy rekord temperatury padł w niedzielę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W Sweihan w centrum kraju termometry pokazały 51,6 stopnia Celsjusza. Skwarnie było w stolicy kraju, Abu Zabi, gdzie w piątek temperatura także wzrosła powyżej 50 stopni.

Padł rekord. Termometry pokazały ponad 51 stopni

Padł rekord. Termometry pokazały ponad 51 stopni

Źródło:
AFP, Gulf Today

Malowniczy wschód Księżyca nad Śnieżką został uchwycony przez Reportera24. Jak opowiadał autor zdjęcia, wykonanie takiej fotografii wymaga odpowiednich przygotowań i sporo umiejętności. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Królowa Karkonoszy w doborowym towarzystwie. Zobacz zdjęcie

Królowa Karkonoszy w doborowym towarzystwie. Zobacz zdjęcie

Źródło:
Kontakt24

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 26.05. W nocy w części kraju będzie spokojnie, ale mieszkańcy zachodniej Polski powinni przygotować parasole. W dzień strefa opadów będzie przemieszczała się na wschód, przynosząc przelotny deszcz w kolejnych regionach. Termometry pokażą do 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek 26.05. W niektórych regionach noc będzie deszczowa

Pogoda na jutro - poniedziałek 26.05. W niektórych regionach noc będzie deszczowa

Źródło:
tvnmeteo.pl

Młody daniel samotnie błąkał się w sobotę po ulicach Ustki (woj. pomorskie). Zwierzę poruszało się blisko ruchliwej drogi, co stanowiło zagrożenie dla jego bezpieczeństwa. Ostatecznie młody osobnik trafił do lecznicy weterynaryjnej. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Młody daniel błąkał się przy ruchliwej drodze. Pomogli mu spacerowicze

Młody daniel błąkał się przy ruchliwej drodze. Pomogli mu spacerowicze

Źródło:
Kontakt24, Encyklopedia Leśna

Czy mumia może pachnieć? Tak - i to całkiem przyjemnie. Korzystając z szeregu technik laboratoryjnych i własnych nosów, naukowcy wyizolowali substancje zapachowe utrwalone podczas egipskich ceremonii pogrzebowych. Niewykluczone, że w przyszłości będziemy mogli sami doświadczyć tego zapachu.

Jak pachnie mumia? Przyjemniej niż się spodziewano

Jak pachnie mumia? Przyjemniej niż się spodziewano

Źródło:
Reuters, CNN

W sobotę przez pakistański Pendżab przeszła burza piaskowa, po której nastąpiły ulewy. Kilka osób zginęło. Załamanie pogody przyszło po nękającej prowincję od kilku dni fali upałów.

Załamanie pogody zabiło osiem osób. Przyszło po gigantycznych upałach

Załamanie pogody zabiło osiem osób. Przyszło po gigantycznych upałach

Źródło:
Reuters, CNN

Po raz pierwszy w materiale genetycznym komarów żyjących na terenie Wielkiej Brytanii wykryto Wirusa Zachodniego Nilu (WNV), o czym poinformowała w tym tygodniu UK Health Security Agency.

WNV po raz pierwszy wykryty u komarów w Wielkiej Brytanii

WNV po raz pierwszy wykryty u komarów w Wielkiej Brytanii

Źródło:
Guardian

W sobotę w środkowej Słowacji niedźwiedzica, której towarzyszyły młode, zaatakowała 49-letniego mężczyznę. Trafił on do szpitala. Do ataku doszło na terenie firmy produkującej pokrycia dachowe.

Niedźwiedzica zaatakowała 49-latka na terenie firmy

Niedźwiedzica zaatakowała 49-latka na terenie firmy

Źródło:
PAP, noviny.sk

Na terenie kopalni "Bełchatów" odkryto szczątki krokodyla liczące około 17 milionów lat. Pochodzą z epoki miocenu. We wczesnym i środkowym miocenie Europa Środkowa była siedliskiem dwóch różnych rodzajów krokodyli.

Szczątki krokodyla na terenie kopalni "Bełchatów". Niezwykłe odkrycie

Szczątki krokodyla na terenie kopalni "Bełchatów". Niezwykłe odkrycie

Źródło:
PAP

Błazenki plamiste, niewielkie ryby, które sławę zyskały dzięki filmowi "Gdzie jest Nemo", posiadły niezwykłą zdolność adaptacyjną. Potrafią się kurczyć, gdy temperatura wody podnosi się do niebezpiecznie wysokiego poziomu.

Rybki znane z "Gdzie jest Nemo" posiadły niezwykłą umiejętność

Rybki znane z "Gdzie jest Nemo" posiadły niezwykłą umiejętność

Źródło:
CNN

Pomimo że mamy koniec maja, śniegu w Tatrach jest coraz więcej. Biało zrobiło się między innymi na Polanie Chochołowskiej, a w wyższe partie gór wróciło zagrożenie lawinowe

Dosypało 15 centymetrów śniegu. W tej części kraju zima trzyma mocno

Dosypało 15 centymetrów śniegu. W tej części kraju zima trzyma mocno

Źródło:
PAP

W sobotę 24 maja - osiem dni wcześniej niż zwykle - monsun pojawił się w Kerali, stanie leżącym na południu Półwyspu Indyjskiego. To jego najwcześniejsze przybycie od 16 lat.

Monsun przyszedł najwcześniej od 16 lat

Monsun przyszedł najwcześniej od 16 lat

Źródło:
Reuters

Alergia to choroba XXI wieku. Według Światowej Organizacji Alergii (WOA) u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że z alergią zmaga się blisko połowa Polaków. Najczęstszym czynnikiem, który ją wywołuje, są pyłki roślin. Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami? 

Kalendarz pylenia - sprawdź, co i kiedy pyli w Polsce. Praktyczne porady dla alergików 

Źródło:
Otrivin

Astronautka Ann McClain nagrała z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) film pokazujący burze, które przechodziły nad częścią USA. Przyznała, że była zaskoczona skalą tych zjawisk atmosferycznych.

Błyskawice "duże jak miasta". Skala burz zdumiała astronautkę

Błyskawice "duże jak miasta". Skala burz zdumiała astronautkę

Źródło:
Reuters

Mgła morska, inaczej nazywana napływową, pojawiła się w sobotę wcześnie rano nad Bałtykiem w Gdańsku.

Mgła morska pojawiła się dziś nad Bałtykiem. Czym jest

Mgła morska pojawiła się dziś nad Bałtykiem. Czym jest

Źródło:
tvnmeteo.pl

W ostatnich dniach z południowego zachodu nad Węgry nadciągnęło niestabilne powietrze. Przyniosło silne burze z opadami gradu i ulewy prowadzące do powodzi błyskawicznych.

Zwały gradu trzeba było usuwać łopatami

Zwały gradu trzeba było usuwać łopatami

Źródło:
ENEX

W prognozach widać ciepło - i to duże. Po 25 maja zmieni się sytuacja baryczna w Europie, a to dlatego, że do głosu dojdą układy niżowe znad Atlantyku oraz Wyż Azorski. Dzięki nim częściej będą napływać do nas ciepłe masy powietrza z zachodu i południa.

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Grecja przygotowuje się do nadchodzącego sezonu pożarowego. Jak podały władze, liczba specjalistycznych dronów ma zostać podwojona. - Warunki będą w tym roku szczególnie trudne - powiedział Ioannis Kefalogiannis, minister do spraw kryzysu klimatycznego i obrony cywilnej.

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Źródło:
PAP

Pasożyt powodujący malarię może stać się "niewidzialny" dla układu odpornościowego nawet przez wiele lat. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ekspertów z nowojorskiej akademii medycznej Weill Cornell Medicine, w regionach, w których malaria jest endemiczna, dorośli mogą być bezobjawowymi nosicielami pasożytów.

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Źródło:
Weill Cornell Medicine

Polak spadł we włoskich Górach Sybillińskich podczas lotu na paralotni. Do wypadku doszło w czwartek wieczorem. Jak podali strażacy, akcja ratunkowa była trudna - mężczyzna został uwięziony na niedostępnym terenie, a dookoła panowały niemal zimowe warunki pogodowe.

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Źródło:
Corriere Adriatico, RAI News

Ulewy spowodowały zejście serii osuwisk w południowych Chinach. W prowincji Kuejczou masy błota i gruzu porwały ze sobą budynki - cztery osoby zginęły, a 17 jest poszukiwanych. Do poważnego zdarzenia doszło także w sąsiednim regionie, gdzie osuwisko uszkodziło 10 domów.

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Źródło:
Reuters, Xinhua

Co najmniej pięć osób zginęło w wyniku powodzi, które nawiedziły australijski stan Nowa Południowa Walia - przekazały w piątek lokalne władze. Szacuje się, że kataklizm odciął od świata około 50 tysięcy osób.

Katastrofalne powodzie. Rośnie bilans ofiar

Katastrofalne powodzie. Rośnie bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Fotografia Drogi Mlecznej wykonana przez Polkę otrzymała tytuł Astronomicznego Zdjęcia Dnia przyznawany przez NASA. Ujęcie powstało na Hawajach. Jak tłumaczyła autorka kadru Marzena Rogozińska, astrofotografia wymaga sporo cierpliwości, ale efekt końcowy jest wart pracy.

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

Źródło:
PAP

Pustoszące Stany Zjednoczone tornada biją rekordy - 2025 rok już teraz przyniósł najwięcej zgłoszeń tego typu zjawisk od 2011 roku. Statystyki pokazują, że cztery stany - Missisipi, Illinois, Missouri i Teksas - szczególnie wyróżniają się na tym tle. Eksperci przewidują, że nadchodzący sezon może dorównać najbardziej ekstremalnym latom w historii.

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

Źródło:
PAP

Czwartek w części kraju upływa pod znakiem groźnej aury - grzmi, mocno pada i wieje. Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się Strzelnie na Dolnym Śląsku.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku Mumford Bar Trailhead w kalifornijskim hrabstwie Placer. Akcja ratunkowa została uchwycona na nagraniu.

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
CNN, CBS News

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 odnotowano w pobliżu północno-wschodniego wybrzeża Krety. Z tego powodu wszystkie służby na wyspie zostały postawione w stan najwyższej gotowości, a lokalne władze ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami. Europejscy sejsmolodzy zwracają uwagę, że wysokie fale mogą pojawić się nie tylko w Grecji.

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Greek Reporter, Independent, Kontakt24

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać rodzinę żurawi. "Wspaniale jest obserwować i nagrywać maluchy cieszące się każdą chwilą, odkrywające kolejne leśne zakamarki, uważając przy tym, by nie oddalić się zbytnio od swoich rodziców" - napisał autor filmu.

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24