Choć arktyczny krajobraz na Spitsbergenie może wydawać się dość monotonny, badaczom z Polskiej Stacji Polarnej nie brakuje ciekawych widoków. - Od kilku dni Księżyc zaskakuje nas swoją wielkością i kolorami - piszą. I dzielą się na swoim profilu w Kontakcie Meteo nagraniem, na którym sami możemy obejrzeć niebo nad Hornsundem.
Pierwsza część filmu wykonanego techniką poklatkową pokazuje niebo nad Spitsbergenem Południowym 5 kwietnia o godz. 20:00. O tej porze niebo jest dość jasne, a Księżyc ma lekko różową barwę o 22.30 jest już bardziej żółty i silnie kontrastuje z kolorem nieba.
- Księżyc w pełni o tak niezwykłej barwie można obserwować, kiedy znajduje się on blisko linii horyzontu. Wówczas światło Księżyca ma do pokonania najdłuższą drogę do Ziemi, a zanieczyszczenia atmosfery wpływają na odbieraną przez nas jego barwę - wyjaśnia Liliana Keslinka-Nawrot ze stacji Hornsund.
- Dodatkowo położenie Księżyca blisko linii horyzontu sprawia, że wydaje się on znacznie większy, niż gdy znajduje się wysoko na niebie - zaznacza badaczka.
W najbliższym czasie badaczy w stacji Hornsund będzie czekać coraz mniej ciemnych godzin. - Zbliża się dzień polarny, dlatego też z każdym dniem noc staje się jaśniejsza i krótsza - relacjonuje Adam Nawrot.
Autor: js/ŁUD / Źródło: Kontakt Meteo