Rafa koralowa zmniejszyła znacząco swój zasięg od połowy lat 50. XX wieku. To następstwo zmian klimatu, przełowienia, zanieczyszczeń i niszczenia morskich siedlisk - informują naukowcy.
Rafa koralowa kurczy się, w efekcie tracimy różnorodność gatunkową ryb, które ją zamieszkują - wynika z analizy amerykańskich i kanadyjskich naukowców. Niestety, zdaniem badaczy, tendencja ta będzie się utrzymywać w miarę dalszego ocieplania się naszej planety. Badania opublikowano w piątek 17 września w czasopiśmie "One Earth".
Rafa koralowa. Badania i analizy
Naukowcy przyjrzeli się dokładnie 14 705 badaniom nad rafami w 87 krajach. Wykazały one, że stan tego morskiego ekosystemu pogarsza się z roku na rok. W 2002 roku liczebność gatunków ryb rafowych osiągnęła najwyższy poziom i od tego czasu stale maleje.
Badanie wykazało też, że różnorodność gatunków na rafach spadła o ponad 60 procent, a całkowity zasięg raf zmniejszył się o około połowę.
- Rafy koralowe należą do najbardziej wrażliwych ekosystemów na naszej planecie, więc są pierwszymi, które naprawdę doświadczają skutków zmian klimatycznych. W latach 60. i 70. odnotowano dość dramatyczne ich spadki - powiedział Tyler Eddy, naukowiec z Memorial University of Newfoundland, który prowadził badania. - Jeśli spojrzymy na trendy na poziomie kraju w zakresie pokrycia rafy koralowej, widzimy, że największe spadki występują w Papui Nowej Gwinei, na Jamajce i Belize - dodał.
Podczas przeglądu badań naukowcy zauważyli, że skład gatunkowy rafy zmienia się w niektórych obszarach, ilość wrażliwych na temperaturę ryb spada i dominują bardziej odporne gatunki.
Rafy koralowe - źródło pożywienia
Rafy koralowe są ważnym źródłem pożywienia dla milionów ludzi na całym świecie, zwłaszcza rdzennych społeczności wyspiarskich, gdzie ryby są podstawowym źródłem białka zwierzęcego. Naukowcy zauważyli, że spadek liczby ryb w wodach wzbudza obawy o przyszłą stabilność żywieniową.
- Niestety, ciągle tracimy koralowce z większości światowych raf. Wzrost temperatury w wodach prowadzi do coraz częstszych i poważniejszych przypadków blaknięcia raf, w tym w najbardziej odizolowanych i dziewiczych miejscach na świecie - powiedział John Bruno, ekolog z Uniwersytetu w Karolinie Północnej i współautor badania.
Źródło: the Guardian
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock