Na Uniwersytecie Cambridge wrony śpiewająco zdały tak zwany test pianki, którym do tej pory sprawdzano umiejętności dzieci. To nie pierwszy dowód na zdolność do uczenia się krukowatych. Materiał magazynu "Polska i Świat".
Te ptaki nie szukają wiatru w polu. Krukowate wiedzą, że twardy orzech do zgryzienia nie jest przeszkodą nie do pokonania.
- Wrona, pod pewnymi względami, byłaby inteligentniejsza nie tylko od dziecka, ale również od dorosłego człowieka - mówi publicystka i lekarz weterynarii Dorota Sumińska.
Test pianki
Problem w tym, że wronom nie jesteśmy w stanie wytłumaczyć tego, co zrozumie nawet dwuletnie dziecko.
Mimo tych barier krukowate potrafią się wykazać. W tak zwanym teście pianki, sprawdzającym zdolność samokontroli, wrony brodate (Corvus moneduloides) miały przed sobą dwa przysmaki. Jeden leżał na obracającej się tacy i był do zjedzenia od razu. Na drugi mogły liczyć dopiero, gdy mechanizm się obróci. Za każdym razem drugi frykas był większy lub atrakcyjniejszy.
- Odraczanie sytuacji, zaspokojenia potrzeb, kontrolowanie impulsów wymaga dosyć skomplikowanych procesów poznawczych - tłumaczy behawiorysta Andrzej Kłosiński.
Z kolei dzieci w tym samym teście sprawdzano na przykładzie naklejek. Po obrocie tacy kilkulatek dostawał ich więcej lub naklejki były nowe, większe i bardziej kolorowe. - Zwierzę dąży w poszukiwaniu jakiegoś tam pokarmu, a nie - jak człowiek - dóbr materialnych - mówi profesor Tomasz Piasecki, ornitolog z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Podczas eksperymentu, kiedy nagrody były widoczne, zarówno dzieci, jak i wrony czekały na tę atrakcyjniejszą.
Poza podstawowymi potrzebami zwierzęta mogą pochwalić się imponującą inteligencją emocjonalną.
- Inteligencja uczuciowa wron bardzo mi imponuje. Jeżeli są dwie wrony, które są ze sobą związane, to bez wahania jedna za drugą odda życie - tłumaczy Dorota Sumińska.
Inteligencja u innych zwierząt
Za prymusów na ludzkim podwórku uchodzą psy. A już absolutnym kujonem, a właściwie kujonką, jest Chaser. Suczka rasy border collie zapamiętała nazwy ponad tysiąca swoich zabawek. Kiedy została poproszona o jedną z nich, potrafiła ją rozpoznać po usłyszeniu nazwy.
- Zabawa jest umiejętnością właściwą dla zwierząt bardziej złożonych o wyższych zdolnościach poznawczych. Ptaków i ssaków przede wszystkim. Występuje również u ośmiornic - mówił Kłosiński.
Ośmiornice potrafią też o wiele więcej, na przykład zbudować sobie kryjówki, a także polować z ukrycia. To, czego człowiek na razie nie jest w stanie zbadać u zwierząt, to posiadanie przez nich świadomości.
- Dzisiaj przyjmuje się dość powszechnie, że zwierzęta mają świadomość, że są świadome, co dzieje się w ich otoczeniu. Są też świadome tego, co dzieje się z ich psychiką, ich organizmami - powiedział behawiorysta.
Zobacz cały materiał Polska i Świat:
Autor: anw/aw / Źródło: Polska i Świat
Źródło zdjęcia głównego: pelican/ Wikipedia (CC BY-SA 2.0)