Intensywne opady śniegu mogą sparaliżować drogi nawet w najbardziej rozwiniętych regionach. Zapominamy, że niskie temperatury są dla nas niebezpieczne nawet gdy podróżujemy samochodem. Jak przygotować się do podróży o tej porze roku?
Okres świąteczny to czas, kiedy wielu z nas wsiada za kółko, by odwiedzić swoje rodziny. Oprócz pięknych krajobrazów zima funduje nam masę niebezpieczeństw na drogach. Jedną z przyczyn ofiar śmiertelnych w zimie jest niewłaściwe przygotowanie samochodu do sezonu oraz brak wiedzy, jak się zachować, gdy utkniemy podczas podróży z powodu awarii samochodu bądź złych warunków atmosferycznych.
Sprawdź stan samochodu
Zimą nie wystarczy jedynie zmienić opon z letnich na "zimówki". Jeszcze przed nadejściem pierwszych przymrozków najlepiej sprawdzić także stan akumulatora, układu zapłonowego, układu ogrzewania, oświetlenia pojazdu, świateł awaryjnych i hamulców. Należy także skontrolować poziom płynu chłodzącego i oleju. Jeżeli istnieje taka potrzeba, zmieniamy olej na wersję zimową. Przez częste opady konieczne są również sprawne wycieraczki i poziom płynu do spryskiwacza, również w wersji zimowej. I najważniejsze, chociaż tak oczywiste - należy mieć zatankowany samochód.
Absolutną koniecznością są opony zimowe. Te sezonowe są znaczenie mniej bezpieczne. "Zimówki" skutecznie "odprowadzają" śnieg, a przede wszystkim potrafią zachować swoje optymalne parametry w niskich temperaturach.
Przygotuj się do podróży
Sprawdź szczegółową prognozę pogody. Jeżeli warunki na drogach będą szczególnie utrudnione przez gwałtowne pogorszenie się pogody, lepiej rozważyć przełożenie podróży na inny termin.
Nawet jeżeli nie wybierasz się na Syberię, zadbaj o wysokoenergetyczne suche pożywienie, termos z gorącym napojem i kilka butelek wody. W razie niechcianego postoju, racjonalnie wykorzystuj te zapasy.
Wyjeżdżając w podróż, warto także powiadomić rodzinę bądź znajomych o planowanej godzinie przyjazdu na miejsce docelowe.
Niezbędnik
Podróże, szczególnie te zimowe, mogą się przedłużać. Nigdy nie wiadomo, ile czasu będziemy musieli spędzić w samochodzie, jeżeli napotkamy utrudnienia. Co w takich sytuacjach warto mieć ze sobą? Na pewno naładowany telefon i ładowarkę samochodową - w razie wypadku będziemy mogli poprosić o pomoc bądź uspokoić bliskich i zawiadomić o opóźnieniu. W samochodzie wozimy także śpiwór lub koc, przydatna będzie mała łopatka (np. saperka) i latarka - najlepiej pulsacyjna z zapasowymi bateriami.
Na wyposażeniu naszego auta powinna znaleźć się apteczka pierwszej pomocy, niezbędne leki oraz jaskrawa tkanina, która w razie gdy samochód zostanie unieruchomiony, posłuży nam jako flaga sygnalizacyjna. Przyda się także dodatkowy jaskrawy element odzieży, np. kamizelka odblaskowa.
Sytuację mogą uratować zabrane ze sobą podręczne narzędzia - klucz do kół, śrubokręt, czy szczypce uniwersalne, przewody do rozruchu silnika oraz łańcuchy na opony.
Jak się zachować w przypadku awarii?
Gdy na drodze zaskoczy nas zamieć śnieżna bądź samochód się zepsuje, koniecznie, jeśli to możliwe, należy zepchnąć go na pobocze. Jeżeli pomoc nie znajduje się w widocznej odległości, nie należy wychodzić z auta i szukać jej, gdy nie znamy terenu. Możemy zabłądzić, a wędrówka w śniegu i mrozie może tylko osłabić nasze siły. Na antenie samochodu umieśćmy flagę sygnalizacyjną.
Gdy "utkniemy" w samochodzie, racjonalnie go ogrzewajmy (paliwo może się skończyć). Silnik w takim wypadku należy włączać okresowo - np. co godzinę na 10 minut. Upewnijmy się, że rura wydechowa nie jest zakryta (np. śniegiem). Trzeba uważać, aby nie zatruć się spalinami - w tym celu delikatnie uchylmy okno.
Pchanie samochodu w niskich temperaturach może obciążyć nasze serce. W takich sytuacjach powinniśmy unikać nadmiernego wysiłku, ale nie zapominać o delikatnych ćwiczeniach ruchowych, które pozwolą utrzymać prawidłowe krążenie krwi.
Telefony alarmowe
Gdy zostaniemy uwięzieni przez zimową pogodę, warto pamiętać o najbardziej potrzebnych numerach.
112 - telefon ratunkowy
997 - policja
998 - straż pożarna
999 - pogotowie ratunkowe
986 - straż miejska
Kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc był gościem w studiu TVN24 BiS i tłumaczył dlaczego zmiana opon jest tak ważna. Więcej na ten temat przeczytasz w TVN24 BiS.
Autor: agr/map / Źródło: rcb.gov.pl