Naukowcy z Niemieckiego Centrum Badań nad Cukrzycą przeanalizowali wyniki 25 lat badań obejmujących prawie 900 pacjentów w stanie przedcukrzycowym. Biorąc pod uwagę poszczególne wskaźniki, takie jak ilość tłuszczu w wątrobie czy poziom glukozy, wyszczególnili sześć rodzajów schorzenia. Może to pomóc lekarzom szybciej diagnozować chorych.
O stanie przedcukrzycowym mówimy, gdy poziom cukru we krwi przekracza normę, ale nie jest jeszcze tak wysoki, by zdiagnozować cukrzycę typu drugiego. Czasami zmiany postępują, jednak zdarza się, że dzięki odpowiednio szybkiej reakcji uda się je zatrzymać. Cukrzyca typu drugiego postępuje stopniowo, jednak dotychczas trudno było wychwycić różnice w poszczególnych stadiach.
"Trudno było przewidzieć, czy schorzenie może rozwinąć się w cukrzycę"
Niemieccy naukowcy przyjrzeli się badaniom obejmującym dane 899 pacjentów z 25 lat. Dzięki wyszczególnionym markerom, takim jak poziom glukozy, lipidów we krwi, obciążenie genetyczne czy ilość tłuszczu zlokalizowanego w wątrobie, udało im się wyróżnić sześć rodzajów początkowego stadium choroby.
Definiują one poziomy ryzyka rozwoju stanu przedcukrzycowego do cukrzycy typu drugiego.
- W przypadku osób ze stanem przedcukrzycowym do tej pory trudno było przewidzieć, czy schorzenie może rozwinąć się w cukrzycę, czy też uda się uniknąć najpoważniejszych konsekwencji - tłumaczył Hans-Ulrich Häring z Niemieckiego Centrum Badań nad Cukrzycą (DZD).
Specyficzne rodzaje chorób we wstępnej fazie cukrzycy
W grupach pierwszej, drugiej i czwartej występuje niskie ryzyko pojawienia się cukrzycy. Wszystkie obejmują uczestników, którzy nie mają nadwagi lub którzy mają kilka nadprogramowych kilogramów, ale przy tym stosunkowo zdrowy metabolizm.
Przynależność do pozostałych grup wiąże się zwiększonym ryzykiem cukrzycy i chorób wtórnych.
Osoby z trzeciej podgrupy cechuje wytwarzanie zbyt małej ilości insuliny. Oprócz tego wyróżniają się większą grubością błony wewnętrznej i środkowej w tętnicach.
Podgrupa piąta obejmuje osoby odporne na działanie insuliny z jednoczesnym stwierdzeniem większej ilości tłuszczu zalegającego na wątrobie.
Osoby w szóstej podgrupie mają wyższy poziom poszczególnych rodzajów tkanki tłuszczowej. Chociaż u tych osób ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego jest mniejsze w porównaniu z osobami zaliczanymi do trzeciej i piątej podgrupy, eksperci zauważyli, że u nich istnieje większe ryzyko śmiertelności i większe prawdopodobieństwo wystąpienia niewydolności nerek.
- Istnieją specyficzne rodzaje chorób we wstępnej fazie cukrzycy, które charakteryzują się różnym poziomem glukozy we krwi, działaniem insuliny i jej wydzielaniem, rozkładem tkanki tłuszczowej w organizmie czy ilością tłuszczu w wątrobie - powiedział diabetolog Robert Wagner z DZD.
Porównali wyniki
Aby potwierdzić swoje spostrzeżenia, naukowcy porównali wyniki z danymi z Wielkiej Brytanii zebranymi w ramach innego projektu. Przy zastosowaniu podobnych metod udało im się zidentyfikować takie same podgrupy.
Wyróżnienie stadiów może pomóc opracować właściwą ścieżkę leczenia, zamiast klasyfikować wszystkich jako pacjentów cierpiących jeden i ten sam rodzaj stanu przedcukrzycowego.
Szacuje się, że do 2045 roku na cukrzycę typu drugiego chorować będzie na całym świecie nawet 700 milionów osób. Z jej powodu każdego roku mogą umierać miliony osób.
Autor: kw//rzw / Źródło: sciencealert.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock