Nawet 190 tysięcy ludzi może umrzeć w pierwszym roku pandemii COVID-19 w Afryce, a 44 miliony mogą się zakazić, jeżeli nie zostaną tam podjęte odpowiednie środki ograniczające rozprzestrzenianie się koronawirusa - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia.
Koronawirus SARS-CoV-2 w większości afrykańskich państw pojawił się później niż na innych kontynentach, a przyrost nowych przypadków zakażenia jest wolniejszy niż w innych rejonach świata. Zdaniem WHO przełoży się to na dłuższy czas trwania pandemii.
Badanie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jak opisuje portal telewizji BBC, objęło 47 państw w Afryce, które zamieszkuje łącznie miliard osób. Nie uwzględniono takich krajów jak: Egipt, Libia, Tunezja, Maroko, Erytrea, Sudan, Somalia i Dżibuti.
Według badania, w krajach wziętych pod uwagę, w pierwszym roku zmagania się z koronawirusem może zostać zakażonych od 29 do 44 milionów ludzi. Choroba, którą wywołuje SARS-CoV-2 może zakończyć się śmiercią u 83-190 tysięcy zakażonych. Najbardziej ucierpieć mogą małe kraje oraz Algieria, Republika Południowej Afryki i Kamerun.
Potrzebne odpowiednie działania
- COVID-19 może stać się stałym elementem naszego życia przez następne kilka lat, jeżeli wystarczająco dużo rządów w tym regionie nie zaprezentuje proaktywnego podejścia - powiedziała Rebecca Moeti, dyrektor Biura Regionalnego WHO w Afryce. Zaznaczyła, że trzeba przeprowadzać wystarczającą liczbę testów, izolować i leczyć zakażone osoby oraz śledzić ich kontakty z innymi.
Afrykańskie kraje wprowadziły obostrzenia mające na celu zahamowania rozprzestrzeniania się pandemii. W tej chwili restrykcje zaczyna łagodzić Nigeria, Republika Południowej Afryki czy Wybrzeże Kości Słoniowej.
Jak podają Afrykańskie Centra ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, na całym kontynencie potwierdzono ponad 56 tysiący przypadków zakażenia koronawirusem (na świecie niemal cztery miliony), a zmarło ponad dwa tysiące osób. Wyzdrowiało ponad 19 tysięcy pacjentów. Żadnego zachorowania nie odnotowano tylko na terenie Lesotho.
Najwięcej zachorowań, bo ponad 8400, odnotowano w Egipcie oraz Republice Południowej Afryki (8200), a najwięcej zgonów potwierdzono w Egipcie (ponad 500) i Algierii (ponad 480).
Autor: ps/ja / Źródło: BBC News, The Sydney Morning Herald, worldometers.info