Bardzo prawdopodobne jest pojawienie się szczepionki na COVID-19 już w styczniu, dostępnej dla tych wszystkich, którzy najbardziej jej potrzebują - stwierdził premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej.
Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w piątek 21 629 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To największy bilans od początku epidemii w Polsce. Bilans ofiar śmiertelnych COVID-19 zwiększył się o 202 osoby. Łączna liczba zakażeń w Polsce sięga ponad 340 tysięcy osób.
Sytuacji epidemicznej w Polsce poświęcona była piątkowa konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Jak przekazał szef rządu, dzień wcześniej odbył w sprawie szczepionek "posiedzenie w formie wideokonferencji Rady Europejskiej z premierami, prezydentami wszystkich państw Unii Europejskiej".
Szczepionka "na zasadzie dobrowolności"
- Jest nadzieja - ocenił Morawiecki. - Przewodnicząca Komisji Europejskiej (Ursula von der Leyen - red.) zaprezentowała plan szczepień. Bardzo prawdopodobne jest pojawienie się szczepionki na COVID-19 już w styczniu, dostępnej dla tych wszystkich, którzy najbardziej jej potrzebują, czyli dla osób starszych i dla służb medycznych - powiedział premier.
Jak tłumaczył, szczepienia będą się odbywały "na zasadzie dobrowolności". - Ale będziemy namawiać wszystkich, by z tej szczepionki skorzystali - dodał.
"Równy dostęp" do szczepionek
- Później w kolejnych paru miesiącach ta szczepionka ma być dostępna szerzej. Taki plan został przedstawiony przez przewodniczącą Komisji Europejskiej. Polska zakup tych szczepionek (planuje - red.) - jeszcze nie wiemy dokładnie, od której firmy - oświadczył premier.
- Wpłaciliśmy kwotę, pulę do budżetu Unii Europejskiej, po to, żeby zapewnić sobie równy dostęp, podobnie jak bogate kraje Unii Europejskiej, do tej szczepionki, nie gorszy od innych - stwierdził Morawiecki.
Co uzgodnili unijni przywódcy
Unijni przywódcy podczas czwartkowej wideokonferencji zgodzili się, że Unia Europejska potrzebuje "sprawiedliwego" rozdziału szczepionek i szybkich testów na obecność koronawirusa.
Jak powiedział późnym wieczorem w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli szef Rady Europejskiej Charles Michel, żaden z uczestników spotkania nie miał wątpliwości, że sytuacja w Unii Europejskiej jest bardzo poważna. - To poważny kryzys, druga fala - podkreślił.
Poinformował, że przywódcy dyskutowali także o tym, jak osiągnąć porozumienie w sprawie wzajemnego uznawania i wykorzystywania szybkich testów identyfikujących COVID-19, co ma pozwolić na łatwiejsze przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii. Prace nad tą kwestią mają być kontynuowane.
CZYTAJ WIĘCEJ: Państwa członkowskie Unii Europejskiej dostaną szczepionki w tym samym czasie i pod tymi samymi warunkami>
Autor: kw//rzw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Vesna_Pixi/Pixabay.com