Mobilne punkty poboru wymazów w całym kraju działają na pełnych obrotach. Mimo to ustawiają się do nich olbrzymie kolejki pojazdów, a na wynik testu trzeba czekać kilka dni. Jak mówił doktor nauk medycznych Tomasz Anyszek, wzrost zainteresowania testami jest spowodowany rosnącą liczbą nowych przypadków zakażeń. O czym należy pamiętać przed testem, jak się do niego przygotować i co zrobić, by chociaż minimalnie usprawnić postępowanie kolejki?
Od kilku dni wykonanie testu na obecność koronawirusa może być zlecone przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Skierowanie może być wystawione po teleporadzie lub wizycie domowej. Z informacji na stronie pacjent.gov.pl można się dowiedzieć, że pobranie takiego wymazu następuje w mobilnym punkcie pobrań. Tu jednak pojawiają się pewne problemy.
Kolejki, kolejki
Jak widać w punktach pobrań w większych miastach Polski, w tym w Warszawie przy ulicy Powsińskiej, do punktów ustawiają się długie kolejki samochodów. Według relacji pacjentów niektórzy czekają na wymaz kilka godzin, a podawane informacje dotyczące godzin otwarcia nie są na bieżąco aktualizowane.
- Jest dramat, bo są źle podawane godziny. Wczoraj w Narodowym Funduszu Zdrowia powiedzieli, że jest otwarte od godziny 8, a jest od 9. Przedwczoraj byłam w Puławach, tam okazało się, że są zapisy. Jestem po operacji i mam skierowanie do sanatorium. Nie ma dla takich ludzi w ogóle żadnego pierwszeństwa. A pogoda jest jaka jest, więc przykre, że nie jest to aktualizowane - mówiła w rozmowie z reporterką TVN24 jedna z oczekujących pacjentek.
W Warszawie przygotowano 13 mobilnych punktów pobrań wymazów. Przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia w województwie mazowieckim poinformowali, że godziny pracy tych miejsc mają zostać wydłużane. W stolicy przybędzie także samych punktów, do końca tygodnia przyszłego tygodnia ma być ich 19.
"Działamy na granicy swojej wytrzymałości"
- Są ogromne kolejki wszędzie, bardzo jest utrudniony dostęp. To nie ma znaczenia, skąd przychodzą pacjenci, każdy musi swoje niestety odczekać. Z mojej perspektywy mogę zapewnić, że my działamy na granicy swojej wytrzymałości. I wiem, że tak jest w punktach w całej Polsce - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl doktor nauk medycznych Tomasz Anyszek, pełnomocnik zarządu do spraw medycyny laboratoryjnej spółki Diagnostyka.
Jak dodał specjalista, z powodu ogromnego zainteresowania testami, laboratoria nie nadążają z przyjmowaniem i badaniem wymazów. Dlatego zdarza się, że oczekiwanie na wynik może trwać nawet trzy dni. Nie wszyscy pacjenci są wystarczająco cierpliwi.
- Cały czas są nieprzyjemne uwagi, ale taka jest rzeczywistość, tak jest i inaczej nie będzie. Nastąpił wzrost zainteresowania testami, bo po pierwsze ludzie zaczynają się gorzej czuć, a po drugie dlatego, że drastycznie wzrosła liczba nowych przypadków zakażeń - mówił.
Kilkaset w całej Polsce
W całej Polsce dostępnych jest kilkaset mobilnych punktów pobrań wymazów. Lokalizacje wszystkich dostępne są TUTAJ.
- W kraju działa 465 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2. W ostatnich pięciu dniach liczba ta zwiększyła się o ponad 20 - poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia Sylwia Wądrzyk. - Codziennie liczba ta rośnie wraz ze zwiększonym zapotrzebowaniem na wykonywanie testów. Tylko ciągu ostatnich pięciu dni liczba punktów zwiększyła się o ponad 20. W najbliższych dniach planowane jest uruchomienie kolejnych punktów pobrań. Na bieżąco reagujemy na pojawiające się w tym zakresie potrzeby - zaznaczyła.
O czym pamiętać?
By otrzymać jasny, czytelny wynik należy pamiętać o tym, by na dwie godziny przed pobraniem wymazu nie spożywać jedzenia, nie pić oraz powstrzymać się od palenia papierosów.
- Najlepiej przyjechać do punktu po prostu po lekkim śniadaniu - powiedział Anyszek.
Jak można usprawnić tempo pobierania wymazów? Warto mieć ze sobą wcześniej przygotowany i wypełniony formularz pobraniowy, zamiast uzupełniać go na miejscu. Oprócz tego dokumentem niezbędnym do przeprowadzenia badania jest posiadanie dokumentu ze zdjęciem.
- Apelujemy o rozsądek, jeśli stoimy w kolejce. Drive thru jest wygodną formą, ponieważ wszyscy jesteśmy w pojazdach. Ale jeśli stoimy, to pamiętajmy o podstawowych zasadach, to jest rozsądek w kolejkach, wszyscy w maseczkach i w odpowiednim dystansie do siebie - mówił Anyszek.
Dobrą informacją jest to, że po odbiór wyników nie trzeba fatygować się już do punktu. Te są wysyłane mailowo na podany w formularzu adres lub dostępne są na tak zwanym Internetowym Koncie Pacjenta.
Jak przypomina NFZ, przed udaniem się do punktu pobrań warto sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy punkt, w jakich godzinach jest otwarty, bo liczba nowo otwartych punktów codziennie się zwiększa. Dzięki temu możemy uniknąć oczekiwania w kolejce na pobranie wymazu.
- W przypadku jakichkolwiek zgłaszanych problemów, oddziały wojewódzkie NFZ podejmują natychmiastową reakcję, by w pełni zabezpieczyć dostęp do punktów pobrań, szczególnie w tych miejscach, gdzie występuje wzrost zachorowań - zapewniła Wądrzyk.
Autor: kw/dd / Źródło: tvn24, tvnmeteo.pl, pacjent.gov.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24/pacjent.gov.pl