Góralki, choć są małe jak świnki morskie, mają w sobie cechy wielu potężnych zwierząt. Najstarsze kopalne gatunki pochodzą z oligocenu. Zobaczcie te wyjątkowe ssaki.
W Chester Zoo w Anglii podziwiać można małe góralki. Maluchy nie dają spokoju swojej mamie i cały czas chcą się bawić. Czwórka potomstwa, jeden samiec i trzy samice, jest bardzo aktywna. Gdy matka próbuje chwilę odpocząć, małe od razu się na nią wspinają i dokazują. Małe góralki przyszły na świat 14 lipca i ważą niecałe 300 gram.
Spokrewnione z wieloma zwierzętami
Genetycznie góralki są bardzo ciekawymi zwierzętami. Choć z wyglądu przypominają świnki morskie, w rzeczywistości biorąc pod uwagę wszystkie zwierzęta na świecie, są najbardziej spokrewnione ze słoniem. Zwierzęta mają podobny kształt stopy, strukturę czaszki a także stale rosnące siekacze, które przypominają kły słonia. Samce mają większe i ostrzejsze kły od samic. Podobnie jak słonie mają doskonałą pamięć.
Żołądek góralków ma budowę podobną do budowy żołądka konia. Struktura tylnych kończyn zbliżona jest do struktury tylnych kończyn tapira. Górne siekacze przypominają siekacze gryzoni, górne uzębienie bardzo jest podobne do górnego uzębienia nosorożca, dolne przypomina uzębienie hipopotama. Góralki mają wielokomorowe żołądki, mimo że nie są przeżuwaczami. Samce góralków nie mają moszny, a ich jądra zmieniają się wraz z porami roku. Na plecach mają gruczoły, które produkują śmierdzącą maź, którą zaznaczają swoje terytorium. Małe ssaki zazwyczaj mają krótki okres ciąży, jednak u góralków trwa ona aż siedem miesięcy. Na wolności zamieszkują one kontynent afrykański, Półwysep Arabski, Bliski Wschód i Turcję.
Autor: AD/jap / Źródło: zooborns.com, wired.com
Źródło zdjęcia głównego: STORYFUL/x-news