Poznajcie góralka: to nosorożec, słoń i koń w jednym ciele
Góralki, choć są małe jak świnki morskie, mają w sobie cechy wielu potężnych zwierząt. Najstarsze kopalne gatunki pochodzą z oligocenu. Zobaczcie te wyjątkowe ssaki.
W Chester Zoo w Anglii podziwiać można małe góralki. Maluchy nie dają spokoju swojej mamie i cały czas chcą się bawić. Czwórka potomstwa, jeden samiec i trzy samice, jest bardzo aktywna. Gdy matka próbuje chwilę odpocząć, małe od razu się na nią wspinają i dokazują. Małe góralki przyszły na świat 14 lipca i ważą niecałe 300 gram.
Spokrewnione z wieloma zwierzętami
Genetycznie góralki są bardzo ciekawymi zwierzętami. Choć z wyglądu przypominają świnki morskie, w rzeczywistości biorąc pod uwagę wszystkie zwierzęta na świecie, są najbardziej spokrewnione ze słoniem. Zwierzęta mają podobny kształt stopy, strukturę czaszki a także stale rosnące siekacze, które przypominają kły słonia. Samce mają większe i ostrzejsze kły od samic. Podobnie jak słonie mają doskonałą pamięć.
Żołądek góralków ma budowę podobną do budowy żołądka konia. Struktura tylnych kończyn zbliżona jest do struktury tylnych kończyn tapira. Górne siekacze przypominają siekacze gryzoni, górne uzębienie bardzo jest podobne do górnego uzębienia nosorożca, dolne przypomina uzębienie hipopotama. Góralki mają wielokomorowe żołądki, mimo że nie są przeżuwaczami. Samce góralków nie mają moszny, a ich jądra zmieniają się wraz z porami roku. Na plecach mają gruczoły, które produkują śmierdzącą maź, którą zaznaczają swoje terytorium. Małe ssaki zazwyczaj mają krótki okres ciąży, jednak u góralków trwa ona aż siedem miesięcy. Na wolności zamieszkują one kontynent afrykański, Półwysep Arabski, Bliski Wschód i Turcję.
Autor: AD/jap / Źródło: zooborns.com, wired.com
Źródło zdjęcia głównego: STORYFUL/x-news
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
IMGW opublikował prognozę zagrożeń. W niedzielę w większości kraju spodziewane są burze, a lokalnie mogą obowiązywać alarmy drugiego stopnia. Niebezpiecznie ma być także na początku przyszłego tygodnia.
Mogą wrócić pomarańczowe alarmy. Prognoza zagrożeń IMGW
W kolejnych dniach Polska pozostanie pod wpływem układów niżowych i towarzyszących im frontów atmosferycznych. Nad nasz kraj zaczną napływać masy cieplejszego powietrza, ale niestety nie oznacza to przerwy od pochmurnego nieba i opadów deszczu.
Pogoda na 5 dni. Na pogodne niebo jeszcze trochę poczekamy
Wraz z wielkim deszczem przyszedł wielki chłód. Choć lato termiczne w Polsce się trzyma, bo średnia dobowa temperatura nie spada na nizinach poniżej 15 stopni, to w najwyższe partie Tatr wkroczyła na chwilę zima. Wierzchołki Karpat przyprószył niedawno śnieg i w weekend również zrobi się tam biało. Kropla chłodu, w której znalazła się Europa Środkowa, zostanie wkrótce wyparta przez napierające od południa masy ciepłego powietrza.
Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza
Hiszpania mierzy się z ulewami i podtopieniami związanymi ze zjawiskiem DANA. W sobotę we wschodniej części kraju obowiązywały ostrzeżenia meteorologiczne najwyższego stopnia. Jak przekazały lokalne media, w sobotę najtrudniejsza sytuacja panowała w Katalonii i Aragonii.
Zalany szpital, auta w rzece. DANA zagraża Hiszpanii
Alert przed tornadem zakłócił w piątek wyścigi samochodowe w stanie Iowa. Na nagraniach z miejsca zdarzenia widać ciemne chmury i słychać syreny alarmowe. Wszystkie wydarzenia sportowe zaplanowane tego dnia na torze zostały odwołane.
Tornado przerwało wyścigi. "Natychmiast znajdź schronienie"
Trudno uwierzyć w te zniszczenia - powiedział Donald Trump po wizycie w Teksasie, gdzie doszło do ogromnej powodzi, która zabiła co najmniej 121 osób. Prezydent USA odwiedził miejsca, w których odnotowano największe zniszczenia, i spotkał się z rodzinami ofiar.
Donald Trump: nigdy nie widziałem czegoś takiego, a widziałem wiele złego
Niecodzienny widok zaskoczył mieszkańców jednego z osiedli w Great Falls w stanie Wirginia: ulicami dumnie przechadzał się paw. Jak się okazało, kolorowy ptak nie był uciekinierem z ogrodu zoologicznego, lecz ich sąsiadem.
Zniknął bez śladu, potem pojawił się w wieczornych wiadomościach
Polska Agencja Kosmiczna podała oficjalny harmonogram powrotu misji Axiom-4 na Ziemię. Załoga, w której skład wchodzi polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski, ma opuścić Międzynarodową Stację Kosmiczną w poniedziałek. Jak jednak zaznaczyli przedstawiciele agencji, w harmonogramie mogą nastąpić przesunięcia.
Kiedy polski astronauta wróci na Ziemię? Znamy harmonogram
Tokio i okolice zmagały się w czwartek wieczorem z gwałtownymi ulewami, które spowodowały powodzie. Japońska Agencja Meteorologiczna wydała ostrzeżenia, prognozując kolejne intensywne opady i apelując do mieszkańców o zachowanie ostrożności. Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Jokohamie.
Zalane drogi, wyrwana studzienka. Chaos po ulewach
Zbliża się coroczny maraton na biegunie północnym, podczas którego biegacze mogą zobaczyć niedźwiedzia polarnego. Uczestnicy przygotowują się do wysiłku, trenując na pokładzie lodołamacza. Dostarczenie zawodników na biegun nie jest jednak jedynym celem statku.
Walczą z zimnem, zobaczą niedźwiedzie polarne. Wyjątkowy maraton coraz bliżej
- Źródło:
- Reuters
W Korei Północnej panują upały. Tamtejsze media przekazały, że wiele regionów kraju zmaga się z wysokimi temperaturami i wilgotnością. W związku z przerwami w dostawie prądu niektórzy obywatele szukają alternatywnych źródeł energii do zasilania wentylatorów i klimatyzatorów.
Sprowadzają panele słoneczne z zagranicy, by się schłodzić
Zjechali z autostrady, by zobaczyć piękne górskie widoki. Nie spodziewali się jednak, że w ciągu kilku minut spotkają aż pięć niedźwiedzi. Pan Przemysław i jego syn uwiecznili niezwykłe spotkanie z dziką naturą w Tatrach Słowackich, a nagranie wysłali na Kontakt24.
Spotkali pięć niedźwiedzi w 10 minut. "Dla takich chwil warto żyć"
Nadleśnictwo Baligród podzieliło się w mediach społecznościowych zdjęciem znalezionego w strumieniu realgaru - rzadkiego minerału, który w Polsce można znaleźć w Bieszczadach. Choć piękny, realgar jest jednak niebezpieczny i nie powinno się go dotykać.
Niezwykły kamień znaleziony w Bieszczadach. Jest niebezpieczny
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował eksperymentalną prognozę pogody na drugą część wakacji i jesień. Jakiej pogody możemy się spodziewać w poszczególnych regionach? Sprawdź najnowsze prognozy na sierpień, wrzesień, październik i listopad 2025.
Co w pogodzie czeka nas jesienią? Prognoza długoterminowa IMGW
Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej powoli dobiega końca, ale polski astronauta nie przestaje dzielić się z nami materiałami ze swojego życia na ISS. Tym razem Polak wrzucił do sieci materiał wideo, na którym ćwiczy.
Tak wygląda pozaziemski trening. "Wyzwanie dla ludzkiego ciała"
- Źródło:
- POLSA, x.com
Władze Stanów Zjednoczonych przygotowują się na walkę z muchą śrubową, groźnym pasożytem zwierząt i ludzi, który pojawił się w Meksyku. Departament Rolnictwa USA planuje wyhodować miliony wysterylizowanych samców tego gatunku i wypuścić je z samolotów.
Wyhodują miliony much i zrzucą je z samolotów
Mieszkańcy Gwatemali walczą ze skutkami serii trzęsień ziemi. Od wtorkowego popołudnia kraj położony w Ameryce Środkowej nawiedziło łącznie ponad 150 wstrząsów, z czego najsilniejszy miał magnitudę 5,7. Władze poinformowały o pięciu ofiarach śmiertelnych.
Budynki pęknięte na pół, ciała pod gruzami
We wtorek południową część stanu Nowy Meksyk w USA nawiedziła powódź błyskawiczna. Lokalne władze poinformowały o co najmniej trzech ofiarach śmiertelnych, w tym dwójce dzieci. Żywioł niszczył wszystko, co spotkał na swojej drodze. Na jednym z nagrań widać, jak rwąca woda porywa i doszczętnie niszczy jeden z domów.
Woda porwała budynek. "Byłam w tym domu i mam z nim wspomnienia"
Co najmniej kilkadziesiąt osób zostało rannych w wyniku burzy, jaka nawiedziła chorwackie miasto Split. Żywioł przyniósł intensywne opady deszczu oraz wiatr, który powalał drzewa i łamał gałęzie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały ze sparaliżowanego miasta.