Pożary Amazonii wciąż spędzają sen z powiek mieszkańcom Brazylii. Aby pomóc strażakom w walce z ogniem, wprowadzono nowe narzędzie do obrony - specjalnie przygotowaną platformę. Jej zadaniem ma być analiza danych satelitarnych i meteorologicznych, by strażacy mogli sprawniej reagować na najbardziej niepokojące pożary.
Rząd federalny Brazylii we współpracy z ministerstwem obrony i strażą pożarną uruchomił w środę platformę "Painel de Fogo" (w tłumaczeniu na język polski "panel przeciwpożarowy"). Narzędzie łączy w sobie technologię satelitarną, informacje meteorologiczne, jak również system monitorowania stanu Amazonii. Dzięki niemu strażacy będą mogli sprawniej i dokładniej organizować swoją pracę.
- Panel przeciwpożarowy jest platformą, dzięki której można zidentyfikować pojedyncze zdarzenie, niezależnie od tego, czy jest to pożar, czy zarzewie ognia. Oprócz identyfikacji, daje także konkretną analizę na podstawie danych satelitarnych - tłumaczył menager projektu "Painel de Fogo" Henrique Bernini.
Ciągły monitoring
Szacuje się, że amazońskie lasy deszczowe zajmują powierzchnię 5,5 miliona kilometrów kwadratowych, a opanowanie wszystkich pożarów, przy ograniczonych zasobach jest mocno utrudnione.
- Na samym początku panel pomoże nam wybrać te punkty, w których należy pilnie zadziałać. Biorąc pod uwagę wielkość Amazonii, problemy, z jakimi trzeba się zmierzyć, a także liczbę pożarów, jednoczesne objęcie wszystkiego akcjami gaśniczymi jest to bardzo trudne - tłumaczył strażak Tadeu Sanchez ze stanu Rondonia.
W samym sierpniu ogień wybuchał w Amazonii ponad 28 tysięcy razy. We wrześniu zaobserwowano około 17 tysięcy pożarów. Lokalne zespoły strażackie najczęściej nie mają możliwości ani funduszy, aby zareagować na każdy z osobna. Ale dzięki najnowszej platformie, władze mogą teraz na bieżąco monitorować najpoważniejsze pożary, które wymagają opanowania.
Grzywny za podpalenia
Władze kraju wskazują, że we wrześniu 2021 wybuchło o wiele mniej pożarów, niż w latach 2020 i 2019. Na korzystniejszą sytuację w Amazonii wpłynęły przede wszystkim deszczowa aura oraz bardziej surowe kary za brak egzekwowania prawa i celowe podpalenia.
- Tysiące grzywien zostało wystawionych za nielegalne wylesianie i pożary w Amazonii - przyznał Alberto Setzer, starszy pracownik naukowy, specjalizujący się w danych dotyczących pożarów w brazylijskim Krajowym Instytucie Badań Kosmicznych (INPE).
Amazonia jest największym na świecie lasem deszczowym i jest postrzegana jako ważny bastion, chroniący przed zmianami klimatycznymi ze względu na ogromną ilość dwutlenku węgla, który jest pochłaniany i magazynowany przez roślinność.
Źródło: Reuters, gov.br