"Powietrze drgało od gorąca". Minęły 23 lata od wielkiego pożaru w Puszczy Noteckiej

Pożar Puszczy Noteckiej (zdj. ilustracyjne)

10 sierpnia minęły 23 lata od jednego z największych pożarów lasów w Polsce. Miał on miejsce w Puszczy Noteckiej. - To była wielka tragedia, nie tylko dla środowiska ale przede wszystkim dla ludzi tam mieszkających - wspomina wydarzenie Dominik Dembski z OSP w Wieleniu.

Las zapalił się o godzinie 16.27 10 sierpnia 1992 roku pomiędzy Miałami a Drawskim Młynem. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieleniu otrzymali zgłoszenie o 16.40. Bez zbędnej zwłoki wyjechali na akcję. Jeszcze zanim dojechali na miejsce, z oddali dostrzegli słup dymu. Już wtedy wiedzieli, że to nie będzie prosta akcja, a pożar trawi znaczną część lasu. Dym widoczny z odległości 20 km, sięgał wysokości 2000 m.

"Dym był niczym gęsta mgła. Powietrze drgało od gorąca" - opisuje wydarzenie Dominik Dembski z OSP w Wieleniu.

Silny wiatr rozprzestrzeniał płomienie

Prędkość wiatru sięgała 15 metrów na sekundę. Zmiana jego kierunku na zachodni spowodowała szybkie przemieszczanie się ognia, a mały cyklon, który spowodował bardzo silną turbulencję, doprowadził do burzy ogniowej. W tym czasie z tego powodu wycofano z akcji samoloty.

"Spalił nam się lakier na samochodzie. A asfalt był tak rozgrzany, że na ulicy zostawały ślady opon" wspomina Dominik Dembski.

Na pomoc mieszkańcom

Największą uwagę skupiono na obronie budynków mieszkalnych, co zakończyło się sukcesem. Strażacy krążyli po okolicznych wioskach, niosąc pomoc i ostrzegając ludzi. Strażacy z OSP w Wieleniu pojechali do Zawady i Potrzebowic. Ostatnia miejscowość była cała zagrożona; zarówno budynki mieszkalne jak i magazyny czy składy paliwa. Leśne drogi były nieprzejezdne, dlatego ratownicy nie byli w stanie do niej dojechać.

W Miałach krajobraz wyglądał jak w filmach wojennych. Ludzie wynosili dobytek z domów i koczowali na ulicach. Część mieszkańców opuściła wieś. Połowa załogi spała, a druga połowa gasiła pożar zabudowań.

Zbawienna burza

Pożar trwał do godz. 0.30 następnego dnia i zakończył się dzięki gwałtownej burzy, która w ciągu zaledwie 15 minut ugasiła ogień, ratując tym samym pozostałą część Puszczy Noteckiej. Burza okazała się zbawienna, strażacy dogasili ogień i około godziny 4 nad ranem wycofano ich z akcji.

"Ludzie klęczeli i płakali ze szczęścia" przywołuje wspomnienia Dominik Dembski.

Nikt nie ucierpiał

Pożar ten jest drugim co do wielkości pożarem lasu w Polsce po drugiej wojnie światowej. Na pierwszym miejscu plasuje się pożar w Kuźni Raciborskiej. W ciągu dziewięciu godzin w Puszczy Noteckiej spłonęło prawie 6 tys. hektarów lasów, 19 budynków gospodarczych i trzy gospodarstwa. Nie było ofiar w ludziach.

"Widziałem teraz ludzi, którzy stracili dorobek całego życia. To była wielka tragedia, nie tylko dla środowiska ale przede wszystkim dla ludzi mieszkających w Puszczy" wspomina Dembski.

Pożar wzniecił pociąg

Dopiero po pożarze okazało się, że ogień wzniecił się od iskier sypiących się z zablokowanych hamulców pociągu relacji Poznań-Krzyż. Mimo natychmiastowo podjętej akcji gaśniczej, ogień szybko się rozprzestrzenił m.in. wskutek niskiej wilgotności ściółki, która wynosiła około 7 procent. Strażacy z OSP w Wieleniu byli trzecią jednostką, która podjęła działania w samym zarzewiu ognia.

W kolejnych latach wzdłuż torowiska utworzono 8-metrowe pasy przeciwpożarowe (pozbawione roślinności), a także biologiczne pasy bezpieczeństwa o szerokości od 50 do 100 metrów, porośnięte wyłącznie gatunkami liściastymi - niepodatnymi na ogień.

Zmiana drzewostanu

Usuwanie skutków pożaru trwało trzy lata. Przy wyrębie spalonego lasu pracowało 5 tys. osób, w tym 4 tys. drwali. Na miejscu spalonego lasu posadzono 80 mln. sadzonek. Przed pożarem sosna stanowiła 99 proc., brzoza - tylko 0,4 proc. składu gatunkowego drzewostanu. W nowym drzewostanie, po pożarze, na sosnę przypada zaledwie 74 proc., na brzozy aż 18 proc., a na dęby i modrzewie po 2 proc.

AKTUALNIE W POLSCE OBOWIĄZUJE NAJWYŻSZY STOPIEŃ ZAGROŻENIA POŻAROWEGO W LASACH

Zakazy wstępu do lasów
Zakazy wstępu do lasówTVN 24

Autor: AD/mk / Źródło: OSP Wieleń

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne najwyższego stopnia przed burzami. W poniedziałkowe popołudnie szczególnie niebezpieczne zjawiska spodziewane są w południowo-wschodniej Polsce. Obowiązują także alarmy meteorologiczne przed upałami.

Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW przed burzami. Są też alarmy przed piekielnym gorącem

Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW przed burzami. Są też alarmy przed piekielnym gorącem

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Gdzie jest burza? W poniedziałek nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, pada i wieje. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Uwaga, w tych miejscach występują gwałtowne zjawiska

Gdzie jest burza? Uwaga, w tych miejscach występują gwałtowne zjawiska

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejne dni przyniosą mieszankę wysokich wartości na termometrach i gwałtownych zjawisk pogodowych. W środę temperatura wzrośnie do nawet 35 stopni Celsjusza, ale w większości kraju gorącu będą towarzyszyć burze z ulewami i gradem.

Pogoda na 5 dni. Nadciąga gorąco w towarzystwie ulew i gradu

Pogoda na 5 dni. Nadciąga gorąco w towarzystwie ulew i gradu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gradobicie nawiedziło południową Polskę w poniedziałek. W Zakopanem (woj. małopolskie) lodowe okruchy pokryły chodniki i trawniki. Niebezpiecznie może być tam aż do wieczora.

Potężne gradobicie. W Zakopanem na chwilę zrobiło się biało, potem przyszła ulewa

Potężne gradobicie. W Zakopanem na chwilę zrobiło się biało, potem przyszła ulewa

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed poniedziałkowymi burzami, które mogą powodować przerwy w dostawie prądu. Do mieszkańców dwóch województw wysłano SMS-owe ostrzeżenia.

Alert RCB wysłany do mieszkańców dwóch województw

Alert RCB wysłany do mieszkańców dwóch województw

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Huragan Beryl uderzył w Teksas, przynosząc ze sobą porywy wiatru rozwijające prędkość do 151 kilometrów na godzinę. Mieszkańcy stanu przygotowują się na powodzie błyskawiczne i przerwy w dostawie prądu - obecnie problemy ma już ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.

Beryl natarł na Teksas. 1,5 miliona ludzi w ciemnościach

Beryl natarł na Teksas. 1,5 miliona ludzi w ciemnościach

Źródło:
PAP, NHC, City of Houston

W Dolinie Śmierci w Kalifornii, jednym z najgorętszych miejsc na świecie, w sobotę zmarła jedna z osób uczestniczących w wycieczce motocyklowej - poinformowały służby. Tego dnia temperatura sięgała 53 stopni Celsjusza.

Były 53 stopnie. Śmierć od upału w Dolinie Śmierci

Były 53 stopnie. Śmierć od upału w Dolinie Śmierci

Źródło:
latimes.com, tvnmeteo.pl

Już za kilka dni termometry pokażą wartości sięgające aż 35 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami skwar? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tegoroczny czerwiec był najcieplejszy w historii, kontynuując trwającą ponad rok serię, w której bite były miesięczne rekordy temperatury - podała europejska agencja Copernicus Climate Change Service (C3S).

Za nami najgorętszy czerwiec w historii. To dwunasty miesiąc z rzędu, w którym padł taki rekord

Za nami najgorętszy czerwiec w historii. To dwunasty miesiąc z rzędu, w którym padł taki rekord

Źródło:
Reuters, AP, The Guardian, Copernicus

Ogromna dawka adrenaliny dla żądnych przygód osób w każdym wieku. Nieco spokojniejsze atrakcje dla dzieci, także tych najmłodszych. Do tego wspaniały park wodny z basenami, nad którymi czuwają ratownicy. W Energylandii znajdziemy różnorodne strefy i ponad 130 atrakcji, które zapewnią całej rodzinie uśmiech, moc energii i dobrej zabawy. A wspomnienia, które z nami zostaną, sprawią, że z pewnością wrócimy po więcej. Dziś sprawdzamy co oferuje największy park rozrywki w Polsce, także pod kątem nowości, do których należą nowa strefa i opcje płatności. Zapraszamy do lektury!

Przeżyj fantastyczną przygodę z całą rodziną

Przeżyj fantastyczną przygodę z całą rodziną

Źródło:
Energylandia

W niedzielę przez część kraju przeszły nawałnice. Najtrudniejsza sytuacja była w Mielcu (Podkarpackie), który nawiedziła superkomórka burzowa. Wiatr uszkodził dachy i połamał drzewa, doszło też do zalań piwnic. Niektóre domy w rejonie Rzeszowa i Krosna wciąż nie mają prądu.

"Nie było nic widać. Grad tak bił w okna, że coś okropnego"

"Nie było nic widać. Grad tak bił w okna, że coś okropnego"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Około 130 milionów osób jest zagrożonych upałami w Stanach Zjednoczonych, gdzie w ostatnich dniach padło wiele rekordów temperatury i spodziewane są kolejne. Na południowym zachodzie kraju "niebezpieczna i historycznie wysoka fala upałów dopiero się zaczyna" - ostrzegła Narodowa Służba Pogodowa (NWS).

Padają rekordy, a "historyczna fala upałów dopiero się zaczyna"

Padają rekordy, a "historyczna fala upałów dopiero się zaczyna"

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem przez Polskę przetoczyły się gwałtowne burze. Wiało tak mocno, że w Międzychodzie (Wielkopolskie) pękł ponad stuletni dąb i przewrócił się na samochód. W Radgoszczy silny podmuch wiatru poderwał dwa dmuchane zamki, cztery osoby zostały ranne.

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Węgrzy przygotowują się na uderzenie drugiej fali upałów w tym roku. Dla całego kraju ogłoszono czerwony alert. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć 39 stopni. Wzrasta również ryzyko pożarów - w sześciu komitatach wydano zakaz palenia ognisk.

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Źródło:
PAP, idokep.hu

Ranny strażak został uratowany w Kalifornii. Do wypadku doszło podczas akcji gaśniczej w hrabstwie Fresno, gdzie pożar wybuchł ponad tydzień temu. Ogień spalił w tym regionie ponad 5,6 tysięcy hektarów i wciąż nie został opanowany.

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
Reuters, Cal Fire

Co najmniej 14 osób zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni w Nepalu. Kraj nawiedziła fala monsunowych ulew, która spowodowała poważne powodzie i osuwiska. Wciąż prowadzone są akcje poszukiwawcze.

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Himalayan Times, PAP

Niedźwiedzica przedostała się na teren zoo w Rumunii. Jak podały lokalne media, drapieżnik przez kilka nocy wdzierał się do ogrodu. W czasie swoich wizyt zabił trzy jelenie i emu. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, władze miasta podjęły decyzję o zastrzeleniu niedźwiedzia.

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Źródło:
PAP, Digi24

Rośnie liczba potwierdzonych przypadków boreliozy w Polsce. Od początku roku do końca czerwca było ich 9134. To więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowano także 159 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Źródło:
PAP

Do śmiertelnego wypadku doszło w Tatrach. W sobotę turysta spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci. To najtrudniejszy szlak w polskich górach.

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Źródło:
TOPR, TPN, PAP, TVN24

Od kilku dni włoski wulkan Stromboli wyrzuca w powietrze popiół i materiał piroklastyczny. Takie widoki przyciągają niektórych turystów, którzy podpływają łódkami w okolice miejsca erupcji, podziwiać niecodzienny dla nich widok.

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trójka polskich turystów utknęła w piątek w Tatrach Wysokich na Słowacji. Wspinacze musieli przerwać wycieczkę z powodu wychłodzenia i zmęczenia, a w górach zastał ich zmrok. Na pomoc ruszyli ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby.

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Źródło:
PAP, HZS

Trąba powietrzna przeszła w piątek przez centrum miasta we wschodnich Chinach. Świadkowie uwiecznili na nagraniach żywioł porywający fragmenty budowli. Wskutek silnego wiatru zginęło pięć osób, a prawie 90 zostało rannych.

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Źródło:
Reuters, The Straits Times

W Hiszpanii trwa fala upałów. Na skutek udaru cieplnego w ostatnich dniach zmarły dwie osoby - poinformowały lokalne media.

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Źródło:
ENEX, diariodesevilla.es, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Po wędrówce po jednym z parków w stanie Arizona, gdzie panował ponad 40-stopniowy upał, zmarł 10-latek. Chłopiec poczuł się źle, dlatego jego krewni wezwali pomoc. Niestety w szpitalu nie udało się uratować dziecka.

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

Źródło:
CNN, abcnews.go.com