We wtorek w Tatrach bardzo silnie wieje. Zamknięta została kolej linowa na Kasprowy Wierch, gdzie porywy wiatru w południe przekraczały 100 kilometrów na godzinę. W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.
Na Kasprowym Wierchu we wtorek o godzinie 12 wiatr w porywach osiągał 101 kilometrów na godzinę. Jeszcze trzy godziny wcześniej było to około 70 km/h. Z powodu silnego wiatru kolej linowa na Kasprowy Wierch jest nieczynna.
Jak relacjonował reporter TVN24 Maciej Stasiński wiatr cały czas z dolin podwiewa śnieg.
Na Kasprowym Wierchu leży prawie 100 metrów śniegu. W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin.
"Praktycznie w wyższych partach jest jeszcze pełna zima"
Jak powiedział ratownik Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego Piotr Konopka, panują "warunki przejściowe między zimą a latem". - Praktycznie w wyższych partach (gór - red.) jest jeszcze pełna zima - przekazał. Ratownik przypomniał, że wychodząc w góry należy mieć ze sobą odpowiedni sprzęt, taki jak raki, czekan i lawinowe ABC oraz umieć się nim posługiwać.
"W wyższych partiach Tatr pokrywa śnieżna jest zróżnicowana w zależności od wystawy i wysokości. Zalegający na szlakach śnieg jest w miejscach nasłonecznionych, w godzinach popołudniowych, mokry i grząski, zaś w miejscach zacienionych, zwłaszcza po stronie północnej, twardy. Miejscami śnieg jest wytopiony do warstwy skał" - napisano w komunikacie na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Jak dodano, na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk występują oblodzenia. "Śnieg miejscami wytopił się już całkowicie, są jednak miejsca, zwłaszcza te zacienione, gdzie nadal zalega - jest to mokry, często ubity śnieg, na którym jest ślisko. Na wielu szlakach występuje błoto pośniegowe oraz kałuże" - czytamy.
Autor: ps/dd / Źródło: TVN24, TPN, TOPR, pkl.pl, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24