W czasie pandemii COVID-19 wzrosła liczba ataków orek na jednostki pływające u wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego. Przez dziewięć miesięcy 2021 roku odnotowano ponad 105 takich incydentów. Dotychczas powód nasilonej agresji tych zwierząt nie jest znany naukowcom. Jak zaznacza biolog Lopez Fernandez, zaobserwowana została ona również na wodach Atlantyku z dala od wybrzeża.
Tylko pomiędzy styczniem a listopadem 2021 roku hiszpańska Grupa Robocza ds. Orki Atlantyckiej (GTOA) potwierdziła 105 ataków tych stosunkowo łagodnych dotychczas ssaków na jachty i statki u wybrzeży Hiszpanii.
Z szacunków niezależnego zespołu ekspertów, opublikowanych na stronie GTOA, wynika, że największy wzrost ataków orek na jednostki pływające nastąpił w lipcu i sierpniu 2021 r. Według GTOA, współpracującej też z biologami z Portugalii i Francji, najwięcej ataków orek - 89 - odnotowano w rejonie Zatoki Kadyksu i Cieśniny Gibraltarskiej.
U południowych brzegów hiszpańskiej Andaluzji wypadki morskie spowodowane furią orek dotyczyły często jachtów. Jednym z nich była polska jednostka "Rockandroll", która pod koniec czerwca została okrążona przez dziesięć orek. W efekcie zdarzenia jeden z członków załogi został ranny. Uszkodzeniu uległ też ster.
Biolog z GTOA Alfredo Lopez Fernandez zaznacza, że dotychczas naukowcy nie wypracowali sposobu odpowiadania na nagłe rozdrażnienie orek. Uważa, że zjawisko wynika z "potrzeby obrony" swojego terytorium przez te ssaki. Dodał, że w 15 procentach ataków na statki i jachty orkom udaje się urwać ster.
"Nie udało się ustalić powodów tego dziwnego zachowania"
W Portugalii, gdzie w 2021 potwierdzono 37 agresywnych zachowań orek, biolodzy również nie znają przyczyn nasilającego się zjawiska.
Lopez Fernandez podkreśla, że fenomen nasilił się nie tylko przy brzegach Półwyspu Iberyjskiego, ale też na wodach Atlantyku z dala od wybrzeża. Obliczył, że o ile w całym 2020 r. doszło do 46 ataków orek na pełnym oceanie, w 2021 r. było ich 142.
- Dotychczas nie udało się ustalić powodów tego dziwnego zachowania, które w żadnym innym miejscu nie zostało (poza rejonem Atlantyku i Płw. Iberyjskiego) dotychczas zaobserwowane u orek - powiedziała Marina Sequeira z GTOA. Przypomniała, że zanotowane po raz pierwszy w 2020 r. ataki tych ssaków z rodziny delfinowatych na jednostki pływające dotyczyły młodych osobników. Wskazała, że z czasem nietypowe zachowanie przejęły również dorosłe orki.
Źródło: PAP