To będzie zaprzeczenie pory roku, która zaczyna się w najbliższy poniedziałek - tak spodziewaną pogodę na okres okołoświąteczny opisywał w TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski. Szanse na "białe Boże Narodzenie" przeanalizował i oszacował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy podkreślają, że to wstępna prognoza pogody na święta i możliwe są różne pogodowe scenariusze. Choć jeden z nich jest najbardziej prawdopodobny.
Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej obecne prognozy wskazują na stabilność i przewidywalność pogody do poniedziałku 21 grudnia. To zaś oznacza pochmurne niebo, miejscami słabe opady deszczu lub deszczu ze śniegiem, a na termometrach w najcieplejszych chwilach kilka stopni na plusie.
Najbardziej prawdopodobna - "chłodna jesień" w zimie
Przewidywania na kolejne dni są obciążone większym ryzykiem błędu. Od wtorku 22 grudnia można spodziewać się bardziej zmiennej aury i - jak zaznaczają synoptycy z IMGW - "wiele istotnie różniących się scenariuszy może mieć miejsce". Wśród nich jest zarówno wariant pogodowy z wysoką temperaturą i opadami deszczu, jak i nadejście łagodnej zimy z wyczekiwanym przez wielu śniegiem.
Jednak statystycznie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie pogoda typowa dla chłodnej jesieni lub ciepłej zimy. Temperatura w nocy nieznacznie może spadać poniżej 0 stopni Celsjusza, w dzień będzie się utrzymywać powyżej tej wartości, z rozmaitymi opadami. Najczęściej byłby to deszcz, w tym także marznące opady deszczu lub mżawki, rzadziej deszcz ze śniegiem lub śnieg.
Jakie szanse na śnieg?
"Z każdym dniem po Wigilii incydenty śnieżne są bardziej prawdopodobne" - czytamy w komunikacie IMGW. Na podstawie prognozy średnioterminowej modelu GFS 0°25, prawdopodobieństwo tego, że w święta spadnie śnieg oceniono na 20 procent.
Jak jednak radził Mateusz Barczyk, zastępca dyrektora Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, "do wyników modeli średnioterminowych takich jak GFS 0°25 proszę podejść z pewną rezerwą".
"Prognozy te są deterministyczne, to znaczy bazują na ściśle zdefiniowanych warunkach początkowych, przeliczanych przy użyciu skomplikowanych równań fizycznych. Z powodu nieznajomości precyzyjnych warunków oraz chaotycznego charakteru procesów modelowanych, z czasem błąd prognozy powiększa się" - wyjaśnił Barczyk. Jak dodał, "można porównać to do toczącej się kuli śniegowej".
Skrajności nie będzie
To, co eksperci z IMGW uznali za "pewne", to że "nadchodzące święta Bożego Narodzenia nie będą tak chłodne jak te w 2002 roku, które były najchłodniejsze w ostatnim 30-leciu. Wówczas temperatura minimalna na wschodzie kraju spadła poniżej -25 st. C. (26 grudnia 2002 r.)". Z drugiej strony, w święta nie będzie aż tak ciepło jak w rekordowym pod tym względem w skali 30-lecia roku 2015, kiedy "temperatura powietrza w woj. dolnośląskim przekroczyła 16 st. C".
IMGW zaznaczył, że prognozy będą stabilizować się na początku następnego tygodnia. Wtedy też można oczekiwać precyzyjnych informacji dotyczących pogody podczas świąt Bożego Narodzenia.
CZYTAJ TAKŻE: Ubiegła zima w Polsce była najcieplejsza od połowy XIX wieku. Czy tegoroczna pobije rekord?>"To będzie zaprzeczenie tego, co powinno się dziać o tej porze roku"Po zimowym epizodzie, w części Polski termometry znów pokazują wysokie wartości jak na grudzień. W czwartek w niektórych regionach kraju w najcieplejszym momencie dnia temperatura sięgnie 8 st. C. Jak zwrócił uwagę na antenie TVN24 w programie "Wstajesz i wiesz" prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, "to, co dzieje się teraz w pogodzie, mimo że już wygląda niezwyczajnie jak na grudzień, to jest tylko przygrywka do tego, co stanie się już przed świętami". Dodał, że na początku kolejnego tygodnia napłynie do nas znad Morza Śródziemnego na tyle ciepłe powietrze, że na zachodzie i południu kraju może być 12, a może nawet 13 st. C.- To będzie zaprzeczenie pory roku, która zaczyna się w najbliższy poniedziałek. To będzie zaprzeczenie tego, co powinno się dziać o tej porze roku i w drugiej połowie grudnia - podsumował.Zobacz także autorską prognozę Tomasza Wasilewskiego na 16 dni>
Autor: ps///rzw / Źródło: IMGW, TVN24, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/IMGW