"Po raz pierwszy od 300 lat nie mieszka tu ani jedna osoba"

Wyspa Barbuda przed przejściem huraganuNASA

Uderzenie huraganu Irma dla rajskiej Barbudy było nokautującym ciosem. Na karaibskiej wyspie po raz pierwszy od setek lat nie mieszka zupełnie nikt, a zabudowa właściwie przestała istnieć.

Kiedy Irma nadciągnęła nad Karaiby, była huraganem najwyżej, piątej kategorii. Antigua i Barbuda, niewielkie wyspiarskie państwo położone na morzu Karaibskim, znalazło się na jej trasie.

- Zniszczenia są całkowite - powiedział tydzień po przejściu żywiołu Ronald Sanders, ambasador Antigui i Barbudy w USA, cytowany przez portal telewizji CNN. - To jest katastrofa humanitarna - dodał.

- Po raz pierwszy od 300 lat nie mieszka tu ani jedna osoba - powiedział ambasador i dodał, że cywilizacja, która istniała na wyspie przez tyle lat, została zniszczona.

Barbuda przed i po huraganieNASA

Antigua i Barbuda znajdują się na południowy wschód od Portoryko w miejscu, gdzie Ocean Atlantycki spotyka się z wodami Morza Karaibskiego. W 1981 roku stała się niepodległym państwem we Wspólnocie Narodów.

W lipcu miało 94 731 mieszkańców, przy czym 97 procent zamieszkiwało wyspę Antigua. Mieszkańcy od lat czerpali większość dochodów z turystyki - było to 60 proc. PKB na wyspach.

Kiedy uderzył huragan, na Antigui doszło do niewielkich strat, ale infrastruktura na Barbudzie została zrównana z ziemią. Zginęła co najmniej jedna osoba, wprowadzono stan wyjątkowy.

Jak podał ambasador, 1700 osób ewakuowano z Barbudy na Antiguę, a reszta przyjechała tam na własną rękę. Warunki do życia nie są idealne, ale ewakuowani są bezpieczni i młodzi ludzie z Barbudy pójdą do szkoły na Antigui.

- Staramy się, aby warunki mieszkaniowe były jak najlepsze w tych okolicznościach. Na szczęście zaplanowaliśmy to i zamówiliśmy zapasy z Miami, zanim huragan uderzył - powiedział Sanders.

- To są obiekty rządowe, w których ludzie zostali umieszczeni. My otworzyliśmy też inne. Na przykład przekształciliśmy dom spokojnej starości w miejsce noclegowe i mieszkańcy Antigui byli bardzo hojni w udostępnieniu domów dla mieszkańców Barbudy, szczególnie dla tych z małymi dziećmi - powiedział ambasador.

Powroty na Barbudę

Według rządu niektórzy mieszkańcy Barbudy zostaną na Antigui nawet po tym, jak ich wyspa zostanie odbudowana, ale wiele osób będzie chciało wrócić do domu.

- To mała wyspa, 161 kilometrów kwadratowych, jej mieszkańcy mają silne poczucie przynależności. Tutaj są pochowani ich przodkowie - powiedział Sanders. - Pokolenia ludzi żyły na tej wyspie. Nie znają nic innego. Przywiązanie do wyspy jest bardzo silne. Mają silne poczucie, kim są - tłumaczył ambasador.

Irma spustoszyła Karaiby
Irma spustoszyła KaraibyCNN, NASA

Pomoc dla wyspy

Rząd zamierza odbudować Barbudę, co zajmie trochę czasu. Mała wspólnota wyspiarska nie jest w stanie tego zrobić bez wsparcia. Potrzebna jest międzynarodowa pomoc.

Między innymi Robert de Niro prosił o pomoc dla wyspy. Dokonano już darowizn na łączną kwotę około pięciu milionów dolarów, ale to kropla w morzu potrzeb.

- Jesteśmy gospodarką o wartości jednego miliarda, mierzącą się z problemem o wartości 250 milionów - powiedział ambasador. - Musimy patrzeć, w jaki sposób przywrócimy wyspę do wcześniejszego stanu - dodał.

Według Ronalda Sandersa nie da się określić terminu, kiedy wyspa zostanie odbudowana. To wszystko zależy od funduszy.

Dużo pracy

Najpierw trzeba posprzątać, aby rozpocząć budowę wystarczająco wytrzymałych budynków, które przetrwają ewentualny kolejny huragan.

- Wyspa nie jest teraz bezpieczna - powiedział ambasador. Jest pełna martwych zwierząt i śmieci, które stanowią zagrożenie epidemiologiczne, nie ma elektryczności i bieżącej wody.

Huragan Irma nad Karaibami. Wyspa St. Martin/Sint Maarten zrujnowana (Koninklijke Marine)
Huragan Irma nad Karaibami. Wyspa St. Martin/Sint Maarten zrujnowana (Koninklijke Marine)Koninklijke Marine

Antigua i Barbuda jest w odmiennej sytuacji niż inne zniszczone przez huragan wyspy na Karaibach. Są one w większości terytoriami zamorskimi zamożnych państw,takich jak USA, Wielka Brytania, Francja czy Holandia.

- To malutkie miejsce i nie mamy ojca chrzestnego - powiedział Sanders.

Władze przewidują zorganizowanie konferencji darczyńców, gdzie międzynarodowe agencje i inne państwa będą miały okazję zaplanować odbudowę.

Jak zaznacza Sanders, byłoby o wiele gorzej, gdyby Antigua również została zniszczona przez Irmę. Na szczęście przemysł turystyczny nadal funkcjonuje tam dobrze.

- Antigua pozostaje otwarta na biznes - powiedział Sanders.

Piękno Barbudy

Sanders wspominał także niezwykłe piękno Barbudy i jej plaż. - Krystalicznie czysta woda z plażami z różowym piaskiem. Stoisz w wodzie po szyję i możesz spojrzeć na dół na swoje palce u stóp - powiedział.

Chociaż odbudowa to żmudne zajęcie, alternatywa o jej porzuceniu jest "szalona". Jeśli zostanie opuszczona, stanie się rajem dla handlarzy narkotyków.

- Wyspa musi być chroniona. Musi zostać zaludniona. Musi być patrolowana - podsumował ambasador.

Autor: AP/ja / Źródło: CNN, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2025. W kolejnych dniach czeka nas sporo słońca i będzie coraz cieplej. Początek długiego weekendu majowego może przynieść lokalnie nawet 25 stopni Celsjusza. Zmiana na termometrach prognozowana jest jednak pod koniec tygodnia.

Pogoda na majówkę. Może być nawet 25 stopni

Pogoda na majówkę. Może być nawet 25 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zagrożenie pożarowe w wielu regionach Polski jest wysokie - wynika z danych Instytutu Badawczego Leśnictwa. Takie warunki tuż przed zbliżającym się długim weekendem majowym wzbudziły obawy o możliwość zamknięcia lasów. Do sprawy odniósł się minister spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak.

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Źródło:
PAP

27-letni student z Chin dwukrotnie potrzebował pomocy ratowników podczas wspinaczki na szczyt góry Fudżi w Japonii. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby obie interwencje nie wydarzyły się w tym samym miejscu w przeciągu jednego tygodnia.

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Źródło:
BBC, The Guardian

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń. Wynika z niej, że pod koniec tygodnia na północy Polski może pojawić się silny wiatr. Sprawdź szczegóły.

Pod koniec tygodnia może silnie powiać

Pod koniec tygodnia może silnie powiać

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W Płocku w weekend pojawił się wir pyłowy. Nagranie tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W weekend południowo-zachodnią Oklahomę nawiedziły ulewy. Co najmniej jedna osoba zginęła. To nie koniec gwałtownych zjawisk w tej części USA. W poniedziałek alarmami pogodowymi objęto ponad 36 milionów mieszkańców.

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Źródło:
PAP, NBC News

Bulusan, czynny wulkan położony na filipińskiej wyspie Luzon, niepokoi mieszkańców. W poniedziałek doszło do erupcji. Z krateru wydobyła się kolumna popiołu, która wzbiła się na wysokość 4,5 kilometra.

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Źródło:
Reuters

Na przełomie kwietnia i maja czeka nas duże, ale krótkie ocieplenie. Jaka będzie majówka? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Poniedziałek 28.04 przyniesie sporo słońca w całym kraju. Zrobi się cieplej, termometry pokażą nawet 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 28.04. Dużo słońca i nawet 20 stopni

Pogoda na dziś - poniedziałek, 28.04. Dużo słońca i nawet 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Szczeniak przeżył potężną eksplozję, do której doszło w weekend w największym porcie handlowym Iranu. Jak pisze agencja Reuters, małego czworonoga wyciągnięto spod gruzów. Pomocy udzielili mu wolontariusze irańskiego Czerwonego Półksiężyca.

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Źródło:
Reuters

Puma złożyła nietypową wizytę mieszkańcom okolic ruchliwej drogi w rejonie miasta Las Vegas. Zwierzę spacerowało nocą po podwórkach. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

Źródło:
FOX5

Osobom cierpiącym na alergię pokarmową towarzyszą nieustanne obawy, że zjedzą coś nieodpowiedniego, co może się skończyć dla nich wstrząsem. Jak mówił doktor Wojciech Feleszko, dla tych, którzy nie mogą spożywać jajek, mleka, glutenu czy orzechów, niemal 95 procent potraw jest wykluczonych.

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

Źródło:
PAP

W niedzielę w Tatrach, w rejonie Rysów, doszło do dwóch śmiertelnych wypadków. Turyści spadli z dużej wysokości. Warunki były trudne, dlatego też ratownicy ewakuowali ze szczytu też trzy inne osoby.

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Suczka o imieniu Valerie, która uciekła właścicielom w czasie kempingu w 2023 roku, została odnaleziona dzięki organizacji Kangala Wildlife Rescue. Jamniczka spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu - podaje BBC.

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Źródło:
Reuters, BBC

Niektóre gatunki ptaków, które rozmnażają się na większych obszarach geograficznych, mogą wcale nie być tak odporne na zmiany klimatu, jak wcześniej sądzono - wynika z analizy naukowców. Badacze sprawdzili też, czy wielkość mózgów tych zwierząt może pomagać w radzeniu sobie ze skutkami kryzysu klimatycznego.

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Źródło:
University of Texas at Austin, tvnmeteo.pl

Indyjskie miasto Byrnihat zostało okrzyknięte najbardziej zanieczyszczonym miastem 2024 roku na świecie. Mieszkańcy opowiadają o tym, jak żyje się w takim miejscu.

"Wszędzie sadza", "córka oddychała jak ryba"

"Wszędzie sadza", "córka oddychała jak ryba"

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze, którym towarzyszyły obfite opady deszczu, doprowadziły do powstania powodzi w południowo-zachodniej części Oklahomy. Ulice w Norman, trzecim co do wielkości mieście tego amerykańskiego stanu, zmieniły się w rwące potoki.

Ulice jak rwące potoki. "Straciliśmy wszystko"

Ulice jak rwące potoki. "Straciliśmy wszystko"

Źródło:
Reuters, CNN, foxweather.com

Przełom kwietnia i maja to idealny moment, aby posłuchać ptasich śpiewów. Dla zwierząt tych nie jest to jednak taka prosta umiejętność. Jak opowiadał ekoaustyk doktor habilitowany Michał Budka, niektóre gatunki potrzebują czasu na naukę śpiewania. Inne, aby zrobić miejsce na nowe dźwięki, muszą "usunąć" stare odgłosy ze swojej pamięci.

Tego o śpiewie ptaków na pewno nie wiedziałeś

Tego o śpiewie ptaków na pewno nie wiedziałeś

Źródło:
PAP

Kilkumetrowa anakonda narobiła strachu pewnej rodzinie z brazylijskiego stanu Amazonas. Na miejsce przyjechali strażacy, którzy schwytali pokaźnych rozmiarów zwierzę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Na podwórku pojawiła się 3,5-metrowa anakonda

Na podwórku pojawiła się 3,5-metrowa anakonda

Źródło:
Portaldo Holanda, The Reptarium, Amazon Agency

Czerwony alert wulkaniczny wydano na Kostaryce w związku z wybuchem wulkanu Poas. Trwającej od kilku dni erupcji towarzyszą wyrzuty ogromnej ilości materiału wulkanicznego - kolumny pyłu wznoszą się na wysokość ponad 4000 metrów. Popioły osadziły się także w okolicznych rzekach.

Woda w rzekach stała się gęsta i szara. Ogłoszono czerwony alert

Woda w rzekach stała się gęsta i szara. Ogłoszono czerwony alert

Źródło:
cne.go.cr, The Tico Times

Pod powierzchnią Parku Narodowego Yellowstone leży superwulkan, który drzemie od setek tysięcy lat. Naukowcy odkryli pod nim twór o zaskakujących właściwościach.

Pod superwulkanem kryje się "oddychający" twór

Pod superwulkanem kryje się "oddychający" twór

Źródło:
Live Science

Kwiecień dobiega końca, a na horyzoncie już maj, który w Polsce jest miesiącem dość ciepłym, choć nocne przymrozki nie są rzadkie. Tak stoi w meteorologicznych annałach i w tej materii niewiele się w Polsce zmieniło. Na najbliższe dni rysują się w prognozach trzy fale chłodu, które przynieść mogą lekki mróz. O ile mieszkańcom miast ujemna temperatura po prostu uprzykrzy życie, o tyle ogrodników zmobilizuje do "działań obronnych". Często polegają one na wstawianiu zapalonych zniczy pomiędzy rabatki, sadzonki, pod tunele oraz w skrzynki z kwiatami, co sprawia, że ogrody w kwietniu i maju roztaczają cmentarną aurę.

Trzy fale chłodu w maju. Kiedy ruszyć do ogrodu z pomidorami

Trzy fale chłodu w maju. Kiedy ruszyć do ogrodu z pomidorami

Źródło:
TVN24+

Nawet 1,5 miliona mieszkańców Polski może nie wiedzieć o tym, że ma astmę. Jak tłumaczą eksperci, nieleczona choroba może prowadzić do poważnego pogorszenia jakości życia. Sama diagnoza jednak nie wystarczy - wśród leków na astmę narosło wiele mitów, które mogą zniechęcać chorych do terapii.

1,5 miliona Polaków może nie wiedzieć, że ją ma

1,5 miliona Polaków może nie wiedzieć, że ją ma

Źródło:
PAP

W stanie New Jersey trwa walka z gigantycznym pożarem lasu. Od wtorku płomienie strawiły ponad 6100 hektarów, niszcząc kilka budynków i zagrażając wielu innym. Jak podali strażacy, do zaprószenia ognia doszło na skutek niewłaściwie zgaszonego ogniska.

Nastolatek rozpalił ognisko. Wybuchł jeden z największych od 20 lat pożarów

Nastolatek rozpalił ognisko. Wybuchł jeden z największych od 20 lat pożarów

Źródło:
Reuters, ABC News

Na hawajskiej wyspie Oahu odkryto mięsożerny gatunek gąsienicy. Porusza się po pajęczynach, żywiąc się uwięzionymi owadami. Nazwano ją "kolekcjonerką kości", bo kamufluje się przed pająkami, które chętnie by ją zjadły, "ubierając" się w szczątki martwych owadów.

Nazwano ją "kolekcjonerką kości". Odkryto mięsożerną gąsienicę

Nazwano ją "kolekcjonerką kości". Odkryto mięsożerną gąsienicę

Źródło:
Reuters, AP News, science.org

Archeolodzy odkryli w Peru szczątki zmarłej pięć tysięcy lat temu kobiety. Zdaniem ekspertów prawdopodobnie należała do wyższych sfer w kulturze Caral, która rozwijała się tam równolegle ze starożytnym Egiptem czy Chinami.

Niezwykłe znalezisko w Peru. "To ważny pochówek"

Niezwykłe znalezisko w Peru. "To ważny pochówek"

Źródło:
Reuters, PAP

Ogromny wir pojawił się w czwartek w Krzyżowicach w województwie śląskim. Po południu nad jedną z dróg utworzył się lej, który w efektowny sposób unosił masy piasku nad ziemią.

Gigantyczna kolumna piachu wirowała nad drogą w Krzyżowicach

Gigantyczna kolumna piachu wirowała nad drogą w Krzyżowicach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad 200 razy interweniowały polskie służby w związku ze skutkami intensywnych opadów deszczu i burz, jakie przechodziły w ostatnich godzinach nad Polską. Jak przekazał TVN24 rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej zgłoszenia nie dotyczyły żadnych poważnych zdarzeń.

"Odnotowaliśmy podtopienia dróg, podtopienia budynków"

"Odnotowaliśmy podtopienia dróg, podtopienia budynków"

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, Bielskie Drogi, tvnmeteo.pl

Ogromny bolid pojawił się nad brazylijskim stanem Rio Grande do Sul. Według lokalnych ekspertów mógł to być największy zarejestrowany meteor w tym regionie. Obecnie trwają poszukiwania jego szczątków.

Niezwykły przelot kosmicznej skały. Na kilka sekund noc zamieniła się w dzień

Niezwykły przelot kosmicznej skały. Na kilka sekund noc zamieniła się w dzień

Źródło:
CNN, TVN24, G1 Globo