Przed nami pierwszy wakacyjny weekend. Czeka nas wysoka temperatura, dużo słońca, ale także gwałtowne burze. W te upalne dni wiele osób postanowi ochłodzić się, pływając w jeziorze lub w morzu. Temperatura wód w wielu polskich akwenach już jest wysoka, miejscami przekracza 22 st. C.
Wiele osób pierwszy wakacyjny weekend zapragnie spędzić nad wodą. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej najcieplejsze akweny w Polsce to jeziora Bachotek (woj. kujawsko-pomorskie) i Gopło, gdzie temperatura wody według pomiaru z 23 czerwca wynosi 22,3 st. C. Zbiorniki z temperaturą wód powyżej 21 st. C to jezioro Sławianowskie (woj. wielkopolskie), Ełckie, Śniardwy, Jeziorak (woj. warmińsko-mazurskie), Lubie (woj. zachodniopomorskie), Niesłysz (woj. lubuskie), Morzycko (woj. zachodniopomorskie), Sławskie (woj. lubuskie), Rajgrodzkie (woj. podlaskie), Jamno (woj. zachodniopomorskie), Ostrowite (woj. kujawsko-pomorskie) i nad Zalewem Wiślanym.
Ponad 20 stopni ciepła notuje się także w jeziorach Litygajno (woj. warmińsko-mazurskie), Ińsko (woj. zachodniopomorskie), Łebsko, Jasień (woj. pomorskie), Roś (woj. warmińsko-mazurskie), Bytyń Wielki (woj. zachodniopomorskie), Powidzkim (woj. wielkopolskie), Nidzkim (woj. warmińsko-mazurskie), Sępoleńskim (woj. kujawsko-pomorskie), Komorze (woj. zachodniopomorskie), Selmęt Wielki (woj. warmińsko-mazurskie), Wigry, Rospuda Filipowska (woj. podlaskie) i w Zalewie Szczecińskim. Temperaturę poniżej 19 st. C wody notuje się jedynie w jeziorze Hańcza (16,4 st. C).
Do 20 st. C w Bałtyku
Nad Bałtykiem temperatura wody jest niższa niż w jeziorach. Najwyższa występuje w Pucku (20,2 st. C). Dość ciepła woda jest także Międzyzdrojach (18,9 st. C) i w Świnoujściu (18 st. C) . Najchłodniejsza woda Bałyku występuje w Władysławowie (13,6 st. C).
Prognoza pogody na pierwszy wakacyjny weekend
W piątek kończy się rok szkolny, a uczniowie rozpoczynają wakacje. Pogoda tego dnia przeważnie dopisze. W wielu regionach Polski na niebie zaświeci słońce. W drugiej części dnia na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie oraz w górach pojawią się kłębiaste chmury, z których może przelotnie popadać i zagrzmieć. Podczas burz spadnie do 30 l/mkw. wody. Będzie bardzo ciepło. Temperatura powietrza wyniesie od 28 st. C na Suwalszczyźnie, przez 32 st. C w centrum kraju, do 34 st. C na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Odpoczynek od gorąca przyniesie umiarkowany i okresami dość silny wiatr, który podczas burzy rozpędzi do 90 km/h.
Pierwszego dnia wakacyjnego weekendu pogoda zacznie się zmieniać. W sobotę na zachodzie, południu i w centrum kraju niebo będzie się chmurzyć. W tych rejonach może popadać, niewykluczone, że zagrzmi. Miejscami burze mogą być gwałtowne z opadami do 20-60 l/mkw. i gradobiciem. W pozostałych regionach będzie pogodnie i bez opadów. Wszędzie w najcieplejszym momencie dnia odczujemy upał. Temperatura powietrza będzie się wahać od 30 st. C na Pomorzu Zachodnim, przez 34 st. C na południu kraju, do 35 st. C w centrum. Opady, wraz z umiarkowanym i okresami dość silny wiatrem, chwilami obniżą odczucie gorąca. Podczas wyładowań powieje z prędkością dochodzącą do 80-100 km/h.
W niedzielę opady do 60 l/mkw. i grad
W niedzielę w całym kraju może przelotnie popadać i zagrzmieć. Na wschodzie, południu i w centrum kraju zjawiska będę gwałtowne z gradem i opadami do 20-60 l/mkw. deszczu. Najniższą temperaturę powietrza odnotujemy na Pomorzu Zachodnim (23 st. C), a najwyższą na Podkarpaciu (32 st. C). Upalną pogodę zapowiadamy także w centrum kraju. Podmuchy wiatru chwilami będą silniejsze, a podczas burz powieje z prędkością dochodzącą do 80-100 km/h.
Autor: AD/map / Źródło: TVN Meteo, IMGW