Peruwiańscy naukowcy odkryli na stanowisku archeologicznym Cajamarquilla, położonym na wschód od Limy, czternaście preinkaskich mumii. Szacuje się, że liczą sobie 800-1000 lat.
Yomira Huaman, archeolożka z peruwiańskiego Uniwersytetu Świętego Marka (UNMSM), powiedziała, że z tych 14 mumii sześć należy do dzieci.
- Potwierdziliśmy też, że dwie mumie należą do dorosłych kobiet, płeć pozostałych wciąż analizujemy. Ich wiek szacuje się na 800-1000 lat - opowiadała Yomira Huaman, kierowniczka stanowiska archeologicznego Cajamarquilla w Peru.
Peru. Ludzie złożeni w ofierze
Archeolodzy uważają, że dzieci i dorośli zostali złożeni w ofierze na cześć postaci z lokalnej elity, której mumia została znaleziona pod koniec 2021 roku.
- Andyjskie społeczności wierzyły, że po odejściu ludzie nie znikają. Śmierć nie była końcem, ale początkiem, przejściem do równoległego świata - powiedział Reutersowi w niedzielę (13 lutego) profesor Pieter Van Dalen Luna, archeolog z UNMSM. - W ramach rytuałów pogrzebowych składano na cześć miejscowej elity ludzi w ofierze. Umieszczano ich przy wejściu do grobowca, aby towarzyszyli w drodze zmarłym - dodał.
Przy mumiach znaleziono różne przedmioty, takie jak ceramiczne garnki, zdobione tykwy, przybory dziewiarskie i szczątki botaniczne. Dzięki nim archeolodzy mogą oszacować wiek znaleziska.
Źródło: Reuters