Najnowsze

Perseidy 2021. Maksimum roju na waszych zdjęciach

Najnowsze

Perseidy widoczne w 2020 roku
Kontakt 24Perseidy widoczne w 2020 roku

Za nami jedna z najpiękniejszych, jeśli chodzi o zjawiska, które można obserwować na niebie, nocy w tym roku. Doszło do maksimum meteorów z roju Perseidów.

w nocy z czwartku na piątek niebo raz po raz rozświetlały Perseidy. To kosmiczne skały, które są fragmentami komety Swifta-Tuttle'a, krążącej między Słońcem a orbitą Plutona. Każdego roku Ziemia przechodzi w pobliżu ścieżki komety, a jej odłamki pokazują się na naszym niebie jako meteory.

Perseidy spadają grupami po kilka lub kilkanaście w czasie kilku minut. Ponieważ meteory te mają wspólne pochodzenie, na niebie wydają się wybiegać z jednego punktu, tak zwanego radiantu. W ciągu roku aktywnych jest wiele rojów meteorów, o różnej intensywności. Roje nazywane są od gwiazdozbiorów, w których znajduje się ich radiant. Do najintensywniejszych zaliczają się właśnie Perseidy, najlepiej widoczne tuż przed połową sierpnia. W maksimum mogą osiągać nawet 100 zjawisk na godzinę.

To, jak wyglądało niebo podzcas tegorocznego maksimum roju Perseidów, pokazywaliście nam wy - Reporterzy 24 za pomocą Kontaktu 24.

Autor: map / Źródło: Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości