Już w tym tygodniu nad naszymi głowami spadnie ulewny deszcz spadających gwiazd. Sprawdź, kiedy wypada maksimum roju Perseidów oraz jak się przygotować do tego wydarzenia.
Maksimum aktywności Perseidów będzie przypadać na noc z 12 na 13 sierpnia. Ponieważ Księżyc zajdzie dość wcześnie, aż do świtu będziemy mogli liczyć na dobre warunki obserwacji nieba, oczywiście o ile pogoda dopisze. Deszcz spadających gwiazd można oglądać już teraz, ale częstotliwość pojawiania się Perseidów nie jest tak duża.
Tegoroczny rój może być jedną z najlepszych okazji do podziwiania Perseidów w ciągu najbliższych kilku lat. Za rok deszcz spadających gwiazd wypadnie w trakcie pełni Księżyca, a to zdecydowanie utrudni podziwianie przelatujących meteorów. Trudno może być także w 2023, kiedy nasz naturalny satelita będzie znajdował się dosyć wysoko na niebie.
Perseidy 2021. Jak obserwować?
Najpierw upewnij się, że jest ci wygodnie. Zamiast stać i gapić się w niebo - narażając się na tzw. zesztywnienie karku - rozłóż się wygodnie na ocieplanym śpiworze lub leżaku i przykryj się ciepłym kocem. Pamiętaj, że temperatura przy gruncie może być niższa od tej, która jest prognozowana na wysokości dwóch metrów na tę noc.
Kiedy po raz pierwszy wychodzisz na zewnątrz, daj swoim oczom czas na dostosowanie się do ciemności. Po około 20 minutach źrenice otwierają się niczym studnie, zbierając cztery lub pięć razy więcej światła niż zwykle. Im dłużej przebywasz w ciemności, tym więcej gwiazd i meteorów zobaczysz. Jeśli używasz latarki, zakryj soczewkę czerwoną folią, ponieważ słabe czerwone światło ma znacznie mniejszy wpływ na oczy niż światło białe.
Prowadząc obserwacje grupowe, zastanówcie nad zbieraniem materiałów, które możecie przekazać naukowcom. Obserwatorzy amatorzy mogą dokonywać ciekawych obserwacji, licząc meteory w kilku kolejnych jednogodzinnych odstępach czasu przez możliwie jak największą liczbę nocy. Wszystko, czego do tego potrzebujesz, to ołówek, notatnik i krzesło bądź koc. Aby liczenie było udane, powinno być wykonywane z otwartej przestrzeni, gdzie nic nie narusza pola widzenia.
Poradnik obserwatora
Uważnie obserwuj niebo i, nie spoglądając w dół, rób notatki, gdy tylko zobaczysz meteor. Dokładne liczenie w ciągu godziny jest przydatne do określenia, kiedy rój osiąga szczytowe tempo, a jego aktywność wzrasta lub spada. Zapisz czas rozpoczęcia i zakończenia sesji obserwacyjnej oraz czas wszelkich przerw, podczas których nieba nie obserwujesz.
Określenie "deszcz meteorów", którym czasami nazywany jest rój Perseidów, może być czasami mylące. Jak zaznacza Joe Rao z portalu space.com, jeśli mamy do czynienia z deszczem, to bardzo rozproszonym, bardziej czymś w rodzaju "kapania z kranu". Ale jeśli masz wystarczające szczęście, to będziesz mógł zobaczyć kilka pięknych, spadających gwiazd.
Perseidy - czym są
Perseidy to fragmenty komety Swift-Tuttle, która krąży między Słońcem a orbitą Plutona raz na 133 lata. Każdego roku Ziemia przechodzi w pobliżu ścieżki komety, a odłamki pozostawione przez Swift-Tuttle pokazują się na naszym niebie jako meteory. Rój swoją nazwę zawdzięcza temu, że meteory sprawiają wrażenie, jakby nadlatywały z gwiazdozbioru Perseusza (w pobliżu Barana i Taurusa na nocnym niebie).
Autor: dd/map / Źródło: NASA, space.com, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock