W piątek niebo będzie pełne atrakcji. Czeka nas pełnia Truskawkowego Księżyca, ale przy wschodzie Srebrnego Globu będziemy mogli zobaczyć też jego półcieniowe zaćmienie.
Pełnia Księżyca nastąpi 5 czerwca o godzinie 21.12. Moment początku zaćmienia obliczenia astronomów wskazują na na godz. 19.46 polskiego czasu, ale w naszym kraju Księżyc wzejdzie około godz. 20.54. Faza maksymalna zaćmienia nastąpi o 21.25, a koniec o 23.04.
Zaćmienie półcieniowe nie jest tak spektakularne jak całkowite, ale warto je zobaczyć. Widowisko na niebie będzie można oglądać z Polski, wschodniej Europy, prawie całej Afryki, Azji i Australii.
Zaćmienie półcieniowe - co to jest?
Zaćmienia Księżyca występują w sytuacji, gdy Ziemia znajdzie się pomiędzy Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Srebrny Glob wejdzie w cień naszej planety. Ponieważ jej cień nie jest jednorodny, wyróżnia się strefę głównego cienia i tak zwanego półcienia. W czasie zbliżającego się zaćmienia Księżyc w całości swojej tarczy wejdzie w tę drugą strefę, co oznacza, że będzie świecił nieco słabej niż zwykle.
Czym różnią się cień i półcień? Kiedy Księżyc znajduje się w półcieniu Ziemi, wtedy z perspektywy punktu na jego powierzchni widoczna jest część Słońca. Gdy natomiast jest w całkowitym cieniu Ziemi, Słońce jest niewidoczne.
Rozróżnia się też zaćmienie Księżyca całkowite i częściowe. Zaćmienie całkowite zachodzi wtedy, gdy cała tarcza Księżyca znajdzie się w cieniu Ziemi, a częściowe, gdy cieniem pokryta jest tylko jej część.
Dlaczego Truskawkowy?
Nazwa Truskawkowego Księżyca pochodzi z kultury Indian z Ameryki Północnej, którzy stosowali nazwy słowne dla pełni Srebrnego Globu w poszczególnych miesiącach. Czerwcowa pełnia uzyskała swoje miano dlatego, że to czas zbierania truskawek. Nazwę tę stosowały plemiona Algonkinów. Inne nazwy tej pełni to Różany Księżyc lub Gorący Księżyc.
Nieco wcześniej, bo w środę 3 czerwca Księżyc, mijał punkt swojej orbity położony najbliżej Ziemi, czyli tzw. perygreum. Kiedy dochodzi do zbieżności tego momentu z pełnią, mówi się potocznie o superpełni Księżyca albo superksiężycu. Wówczas wydaje się on nieco większy i jaśniejszy niż zwykle.
Autor: ps/map / Źródło: PAP, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Simon Moore/Unsplash