Za nami najcieplejszy październik w historii pomiarów meteorologicznych. Temperatura miejscami była wyższa o kilka stopni. Ponadto dzięki niemu od 135 lat nie mieliśmy tak ciepłych pierwszych dziesięciu miesięcy roku.
Średnia globalna temperatura powietrza nad lądami i oceanami w październiku 2015 była najwyższa od 135 lat, czyli od czasu, od kiedy prowadzi się pomiary tego typu.
Osiągnęła ona wartość aż o 0,98 st. C wyższą od średniej z XX wieku, która wynosi 14 st. C.
Gdzie najgoręcej?
Najcieplej w październiku 2015 było w południowej Australii (na całym kontynencie aż o 2,89 st. C cieplej niż w okresie 1961-1990, z którego to wielolecia wyciągnięto średnią). Ponadto wyższą temperaturę zanotowano w niektórych regionach południowej i południowo-wschodniej Azji, w centralnej i południowej Afryce, a także w Ameryce Środkowej.
A jak było w Europie? W zazwyczaj chłodnej Skandynawii październik 2015 okazał się o 1,2 st. C cieplejszy niż średnio. Na pozostałym obszarze kontynentu anomalie w zakresie temperatury były mniejsze.
Znalazły się też miejsca, gdzie było chłodniej niż zazwyczaj o tej porze. Należy wymienić tu Argentynę, północno-wschodnią Kanadę, wschodnią i centralną Rosję oraz Japonię.
Rekordowa anomalia
Październik 2015, własnie dzięki 0,98 st. C, zapisał się w historii także jako miesiąc o najwyższym odchyleniu od średniej temperatury dla danego miesiąca. Na drugim miejscu jest wrzesień 2015 roku, podczas którego zanotowano temperaturę wyższą od średniej o 0,91 st. C. Kolejne miejsca także należą dla miesięcy z 2015 roku, a dokładnie dla marca i lutego. Wtedy było, kolejno, o 0,89 i o,88 st. C cieplej.
Rekordowo ciepły okres
Październik jest ósmym miesiącem w 2015 roku, który pobił dotychczasowe rekordy najwyższej średniej temperatury. Tylko w styczniu i kwietniu nie było rekordowo ciepło.
Pierwszych 10 miesięcy 2015 roku składa się na najcieplejszy taki okres od 1880 roku, czyli od początku pomiarów. Średnia temperatura dla tego przedziału w 2015 roku jest wyższa o 0,86 st. C od średniej dla XX wieku. Warto dodać, że wcześniejszy rekord dla tego okresu należał do 2014 roku, kiedy to było cieplej o 0,12 st. C.
El Nino płata figle
Tylko nad lądami w ubiegłym miesiącu było cieplej o 1,33 st. C. Natomiast nad oceanami średnia temperatura przewyższała średnią z XX wieku (15,9 st. C) o 0,85 st. C. Specjaliści podkreślają, że przyczyniło się do tego trwające własnie zjawisko El Nino, które zwiększa temperaturę przypowierzchniowej warstwy wody.
U bram ocieplenia klimatu
Specjaliści twierdzą, że wszystkie te oznaki są niezaprzeczalnym dowodem na to, że klimat się ociepla - i to na naszych oczach. Dane meteorologiczne trudno podważyć, ponieważ są to parametry które opisują pogodę taką, jaka była naprawdę.
Autor: AD/map / Źródło: NOAA