Parki narodowe w Polsce. Sprawdź, które są już otwarte

[object Object]
Tatrzański Park Narodowy pozostaje zamkniętytvn24
wideo 2/3

Od poniedziałku znów możemy korzystać z lasów. Wynika to z łagodzeniem obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. W Polsce mamy 23 parki narodowe. Sprawdź, które z nich są już otwarte dla spacerowiczów.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Środowiska dyrektorzy parków narodowych sami mają podjąć decyzję o otwarciu całości bądź części parku.

"Dyrektorzy mogą w ramach lokalnego rozpoznania zamknąć określony rejon lub szlak, jednak nie cały park." - przekazał resort środowiska.

Nie wszystkie parki narodowe poinformowały już o tym, w jakim zakresie będą otwarte. Poniżej znajdziecie listę wszystkich parków, która będzie aktualizowana.

CZY W LESIE TRZEBA NOSIĆ MASECZKĘ?

1. Białowieski Park Narodowy - otwarty

W komunikacie czytamy, że w celach turystycznych i rekreacyjnych udostępnione są:

- Park Pałacowy z wyłączeniem polany edukacyjnej;

- Obręb Ochronny Rezerwat, przy czym limitowana osób na obszarze ochrony ścisłej to maksymalnie cztery osoby. Nie ma tam możliwości wjazdu bryczką;

- Rezerwat Pokazowy Żubrów, gdzie przebywać może do 40 osób. Wyłączony z użytku jest plac zabaw, tarasy widokowe oraz część wystawowa i edukacyjna w Pawilonie Edukacyjnym.

2. Babiogórski Park Narodowy - otwarty

W poniedziałek otwarto większość szlaków w Babiogórskim Parku Narodowym - poinformowała dyrekcja Parku. Zamknięty jest jedynie szlak żółty zwany Akademicką Percią. Rokrocznie korzystać z niego można dopiero wtedy, gdy pozwali na to pogoda. Akademicka Perć, służąca tylko do podchodzenia, jest zawsze zamknięta przez cały sezon zimowy.

Dyrekcja Babiogórskiego Parku Narodowego, z uwagi na epidemię koronawirusa, zaapelowała w poniedziałek do turystów, by przestrzegali kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim muszą zakrywać usta i nos maseczką lub chustą, a także zachować dystans co najmniej dwóch metrów od innych osób. Zalecane jest użycie rękawiczek jednorazowych, które po wykorzystaniu należy wyrzucić do kosza. Przyrodnicy podkreślili, że szlaki i infrastruktura turystyczna w Parku nie są dezynfekowane.

3. Biebrzański Park Narodowy

Brak informacji na stronie internetowej parku i w mediach społecznościowych.

4. Bieszczadzki Park Narodowy - otwarty

- W związku z ogłoszeniem pierwszego etapu łagodzenia obostrzeń informujemy, iż począwszy od poniedziałku udostępniamy szlaki piesze - powiedział zastępca dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego dr Przemysław Wasiak.

"Korzystanie z wiat nie jest dozwolone. Nieczynne są pola biwakowe. Prosimy o dostosowanie się do poleceń Służby Parku. Na bieżąco będziemy wydawać kolejne szczegółowe komunikaty" - przypomina dyrekcja parku.

5. Park Narodowy "Bory Tucholskie" - otwarty

Jak czytamy w komunikacie, dozwolone jest poruszanie się wyłącznie po wyznaczonych, udostępnionych szlakach turystycznych. Jedynie dwa fragmenty zielonego szlaku pieszego we wschodniej i południowej części Parku są nadal zamknięte.

Zamknięte pozostaje Centrum Edukacji Przyrodniczej w Chocińskim Młynie wraz z Zagrodą Pokazową Zwierząt oraz Botaniczna ścieżka dydaktyczna w Charzykowach. Obowiązuje zakaz korzystania z miejsc małej infrastruktury leśnej i wiat.

Dyrekcja parku zaznacza, że dostępne są wszystkie miejsca postoju na jego terenie, ale z ograniczoną pojemnością.

6. Gorczański Park Narodowy - otwarty

Obszar Gorczańskiego Parku Narodowego dostępny jest do celów edukacyjnych, turystycznych, rekreacyjnych, sportowych, filmowania i fotografowania, a także w celach zarobkowych.

Jak czytamy na stronie parku, wyjątkiem są miejsca biwakowania. Zamknięty ze względów bezpieczeństwa jest szlak spacerowy z doliny Kamienicy drogą stokową do polany Jaworzyna Kamienicka).

Od 20 kwietnia można wchodzić do lasówKancelaria Premiera

7. Park Narodowy Gór Stołowych - otwarty

Teren Parku Narodowego Gór Stołowych otwarto celach edukacyjnych, turystycznych, rekreacyjnych, sportowych, filmowania i fotografowania oraz w celach zarobkowych.

8. Kampinoski Park Narodowy - otwarty

W Kampinoskim Parku Narodowym otwarte są szlaki turystyczne, ścieżki dydaktyczne i parkingi. Zamknięte pozostają jednak ośrodki ośrodki edukacyjne i obiekty infrastruktury turystycznej, czyli polany rekreacyjne, place zabaw, urządzenia sportowe, miejsca odpoczynku i wiaty.

9. Karkonoski Park Narodowy - otwarty

Karkonoski Park Narodowy otworzono, ale niektóre szlaki nadal są zamknięte. Z powodu ograniczeń w przekraczaniu granicy z Czechami zamknięta jest Droga Przyjaźni - szlak czerwony, grzbietowy od Mokrej Przełęczy do Przełęczy Okraj wraz ze Śnieżką. W związku z ograniczeniami epidemicznymi, nieczynny jest Wodospad Kamieńczyka. Nie można korzystać też z wiat i stref wypoczynku.

Władze Karkonoskiego Parku Narodowego poinformowały, że niektóre szlaki nieczynne są ze względu na zagrożenie lawinowe: szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki (Kocioł pod Śnieżką); szlak żółty od schroniska Pod Łabskim Szczytem w stronę Śnieżnych Kotłów; szlak zielony od schroniska Pod Łabskim Szczytem; szlak niebieski na Śnieżkę (Droga Jubileuszowa); szlak żółty przez Biały Jar; szlak zielony od górnej stacji wyciągu na Szrenicę do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym przy skałkach Trzy Świnki oraz szlak niebieski od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia.

Zamknięte z powodów przyrodniczych, dla ochrony cietrzewi i sokołów wędrownych, są też szlaki: niebieski od Domku Myśliwskiego do Schroniska Samotnia; zielony tzw. Ścieżka nad Reglami od schroniska pod Łabskim Szczytem do Rozdroża pod Wlk. Szyszakiem; żółty od schroniska pod Łabskim Szczytem w kierunku Śnieżnych Kotłów; niebieski od Skalnego Stołu do Przełęczy Okraj; zielony od Polany Bronka Czecha do szlaku czerwonego niedaleko Słonecznika.

10. Magurski Park Narodowy - otwarty

Dla celów turystycznych i rekreacyjnych otwarto obszar Magurskiego Parku Narodowego. Nadal obowiązuje zakaz korzystania z parku w celach edukacyjnych, sportowych, fotografowania i filmowania.

11. Narwiański Park Narodowy - otwarty

Narwiański Park Narodowy jest otwarty dla zwiedzających, ale dalej są zamknięte kładki turystyczne: przy siedzibie parku w Kurowie oraz kładka Śliwno-Waniewo.

12. Ojcowski Park Narodowy - otwarty

Dyrekcja Ojcowskiego Parku Narodowego poinformowała o odwołaniu jego zamknięcia, jednak kilka obiektów nadal jest nieczynnych. Mowa o znajdujących się w zarządzie parku, czyli Zamku Kazimierzowskim w Ojcowie, ekspozycji przyrodniczej, Jaskini Ciemnej i Jaskini Łokietka.

13. Pieniński Park Narodowy - otwarty

Otwarte zostały szlaki turystyczne w Pienińskim Parku Narodowym. Jak czytamy na stronie internetowej parku, udostępnienie galerii widokowych na szczytach Trzech Koron i Sokolicy nastąpi 21 kwietnia, a ruiny zamku w Czorsztynie w kolejnych dniach.

Zalecono też limity liczby odwiedzających. Na Galerii widokowej Trzech Koron i Sokolicy jednocześnie powinny przebywać po cztery osoby, a w zamku w Czorsztynie 40 osób.

14. Poleski Park Narodowy - otwarty

W Poleskim Parku Narodowym dostępne są ścieżki przyrodnicze i edukacyjne. W komunikacie na stronie internetowej Parku znajduje się prośba m.in. o zakrywanie nosa i ust, noszenie rękawiczek jednorazowych "podczas korzystania z infrastruktury turystycznej Parku", jak np. kładki na ścieżkach dydaktyczno-przyrodniczych, zadaszenia turystyczne, wieże i pomosty widokowe.

Nadal czasowo zamknięte są w PPN ośrodki edukacyjne, muzeum, wystawy i ekspozycje oraz zawieszone zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, warsztaty edukacyjne, konferencje. Odwołane zostały też organizowane przez Park konkursy i imprezy w tym m.in. "Noc Sów w Poleskim Parku Narodowym".

Mapa aktualnego zagrożenia pożarowego (bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie)IBL

15. Roztoczański Park Narodowy - otwarty

Szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe, poznawcze i spacerowe w Roztoczańskim Parki Narodowym zostały otwarte. Dyrekacja RPN zaznacza jednak, że wyłączone z użytku są nadal ośrodek edykacyjno-muzealny i punkt informacji turystycznej.

16. Słowiński Park Narodowy - otwarty

Słowiński Park Narodowy został otwarty, ale znajdujące się w nim obiekty nadal są nieczynne.

- Odwiedzający mogą skorzystać z jego (parku - red.) uroków, przejść się po nim, przejechać rowerem. Natomiast szereg różnych urządzeń, obiektów położonych w parku pozostaje zamkniętych. Nie możemy ich udostępnić ze względu na nadal obowiązujące obostrzenia - powiedział dyrektor SPN Marek Sobocki.

Obiekty, które pozostają zamknięte, to między innymi: Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie oraz jego filie w Rowach i w Rąbce. Nie skorzystamy też z wieży widokowej Rowokół i latarni morskiej w Czołpinie.

17. Świętokrzyski Park Narodowy - otwarty

Na obszarze Świętokrzyskiego Parku Narodowego udostępniono wszystkie szlaki turystyczne i edukacyjne. Nadal nieczynne są Muzeum Przyrodnicze ŚPN na Świętym Krzyżu i Ośrodek edukacyjny w Bodzentynie.

18. Park Narodowy Ujście Warty - otwarty

Na terenie Parku Narodowego "Ujście Warty" ponownie udostępnione dla turystów są szlaki i ścieżki przyrodnicze. Jak podaje dyrekcja parku, nadal zamknięte pozostają: plac edukacyjnpo-sprawnościowy na Górce Czarnowskiej, ośrodek edukacyjny w Parku w Chyrzynie i wszystkie toalety na ternie parku.

"Pozostała infrastruktura jest dostępna ale nie jest dezynfekowana! Dlatego zalecamy, w miarę możliwości, unikanie dotykania poręczy, stołów, elementów czatowni itp." - podkreślają władze parku w komunikacie.

19. Wielkopolski Park Narodowy - otwarty

Wielkopolski Park Narodowy został otwarty. Jego władze przypominają jednak o standardowych zasadach zachowania bezpieczeństwa w związku z pandemią. Nie należy też między innymi grupowo korzystać z parkingów oraz unikać zatłoczonych szlaków turystycznych, ścieżek dydaktycznych czy miejsc widokowych.

20. Wigierski Park Narodowy - otwarty

W celach turystycznych i rekreacyjnych ponownie otwarty jest Wigierski Park Narodowy. W komunikacie parku zaznaczono, że wyłączone z użytku pozostają urządzenia przeznaczone do zabawy dla dzieci, wiaty, place zabaw, wieże widokowe, toalety i miejsca biwakowania. Do odwołania zamknięte będą budynki WPN.

21. Woliński Park Narodowy - otwarty

Jak poinformowało biuro prasowe zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, parki z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego są otwarte. W ich skład wchodzi Woliński Park Narodowy. Można korzystać też z plaż.

22. Drawieński Park Narodowy - otwarty

Drawieński Park Narodowy jest częścią Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Tak jak Woliński Park Narodowy też jest otwarty dla turystów.

23. Tatrzański Park Narodowy

Teren Tatrzańskiego Parku Narodowego nie został na razie otwarty dla turystów. Jak przekazała Paulina Kołodziejska z Zespołu Komunikacji i Wydawnictw TPN, trzeba zaznaczyć, że parki narodowe mają różną specyfikę. Nie każdy generuje duży ruch turystyczny. Otwarcie szlaków w części parków narodowych spowoduje ruch jedynie lokalny, spacerowy, a w innych parkach - jak w tatrzańskim, karkonoskim czy nadmorskim - otwarcie spowoduje generację ludzi i bardzo duży ruch turystyczny.

- Mamy pewne obawy, ponieważ otwarcie nawet wybranych odcinków szlaków w Tatrach spowoduje u nas generację dużego ruchu i koncentrację ludzi - wyjaśniła.

CZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI W TATRZAŃSKIM PARKU NARODOWYM

Autor: ps/aw / Źródło: PAP, Parki narodowe w Polsce

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Śnieżna aura utrzymuje się nad Polską. Od piątkowego poranka w wielu regionach pada śnieg, który ma szansę utrzymać się jeszcze przez chwilę. Wiele osób, w tym Reporterzy24, zdecydowało się spędzić czas na świeżym powietrzu.

"Jest pięknie, bardzo się cieszę"

"Jest pięknie, bardzo się cieszę"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu mogą zamarzać na drogach i chodnikach, tworząc niebezpieczną warstwę lodu. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Miejscami powieje też silny wiatr. Alarmy obowiązują w prawie całym kraju.

Uważajmy. W prawie całej Polsce na drogach będzie niebezpiecznie

Uważajmy. W prawie całej Polsce na drogach będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Kalifornia musi zmierzyć się z ulewami i śnieżycami wywołanymi przez tak zwaną rzekę atmosferyczną. Jak podaje stacja CNN, w północnej części tego stanu mogą zostać odnotowane rekordowo wysokie opady deszczu.

Rzeka atmosferyczna może sprowadzić ulewy i śnieżyce

Rzeka atmosferyczna może sprowadzić ulewy i śnieżyce

Źródło:
CNN, Reuters

Pogoda na dziś. Piątek 22.11 przyniesie przelotne opady śniegu, które miejscami mogą być obfite. Termometry pokażą maksymalnie 0-3 stopni. Biomet będzie niekorzystny.

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci gromadzi w rosnącym tempie nieduże, centymetrowej wielkości kawałki plastiku pochodzące z różnych części świata. Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Źródło:
PAP, theoceancleanup.com, iopscience.iop.org

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7