Pół miliarda lat temu w oceanach żyły zwierzęta, które zupełnie nie przypominają współczesnych gatunków. Niedawno naukowcy odkryli skamieliny niezwykłego stworzenia, które było olbrzymie w porównaniu z typowymi dla tego czasu formami życia.
Nowo odkryta skamielina należy do gatunku Titanokorys gainesi. Ten prymitywny stawonóg mógł osiągać nawet pół metra długości. W porównaniu do innych prehistorycznych morskich zwierząt, które rzadko były większe niż mały palec, Titanokorys gainesi był olbrzymem.
Oszałamiająca wielkość
Skamielina została znaleziona w Marble Canyon, położonym w północnej części Parku Narodowego Kootenay w Kanadzie. To popularne miejsce wykopalisk. W przeszłości znajdowano tam bardzo wiele okazów, z których część ma nawet 508 milionów lat. Marble Canyon jest częścią Burgess Shale - złoża dobrze zachowanych skamieniałości w Kanadyjskich Górach Skalistych, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W środę w czasopiśmie akademickim "Royal Society Open Science" opublikowano szczegółowe badania dotyczące nowo odkrytej skamieliny.
- Sam rozmiar tego zwierzęcia jest absolutnie oszałamiający. To jedno z największych zwierząt z okresu kambryjskiego, jakie kiedykolwiek znaleziono - stwierdził Jean-Bernard Caron, kurator działu paleontologii bezkręgowców w Royal Ontario Museum.
Zaskakująca budowa ciała
Titanokorys był naprawdę zdumiewającym zwierzęciem. Miał paszczę w kształcie plastra ananasa, zęby i kolczaste pazury umieszczone pod głową, służące do chwytania ofiar. Jego ciało było wyposażone w szereg "klapek", które pomagały mu pływać. Titanokorys miał też pancerz na głowie - osłonę obronną, przypominającą skorupę współczesnych krabów lub żółwi.
- Titanokorys należy do podgrupy radiodontów, charakteryzującej się niewiarygodnie długą głową pokrytą trzyczęściowym pancerzem, który mógł przybierać różne kształty. Jego głowa była tak długa w stosunku do ciała, że zwierzęta te były tak naprawdę po prostu pływającymi głowami - powiedział współautor badania Joe Moysiuk, doktorant ekologii i biologii ewolucyjnej w Royal Ontario Museum.
- Te enigmatyczne zwierzęta z pewnością miały duży wpływ na ekosystemy dna morskiego z ery kambru. Ich przednie kończyny przypominają ułożone w stos grabie. Dzięki nim bardzo dobrze chwytały pożywienie i przenosiły je do otworu gębowego. Ogromny grzbietowy pancerz mógł funkcjonować jak pług - zaznaczył Caron.
Życie na dnie prehistorycznych mórz
Innym odkrytym wcześniej radiodontem był Cambroraster falcatus. Został tak nazwany, ponieważ jego pancerz na głowie przywodził na myśl statek kosmiczny Sokół Millenium z "Gwiezdnych Wojen". Badacze twierdzą, że oba te gatunki mogły konkurować ze sobą na dnie morza.
Skamielinę Titanokorysa będzie można podziwiać w Royal Ontario Museum od grudnia.
Źródło: CNN, Royal Ontario Museum
Źródło zdjęcia głównego: Lars Fields, Royal Ontario Museum