Poniedziałkowa temperatura w Wielkiej Brytanii pobiła kilka rekordów ciepła o tej porze roku.
Poniedziałkowy poranek w Wielkiej Brytanii okazał się mglisty, zaś termometry wskazywały 2 stopnie Celsjusza. W ciągu dnia rozpogodziło się tak bardzo, że w hrabstwie Ceredigion w Walii temperatura sięgnęła 20,3 st. C. Tego dnia nawet w Algierii, Atenach, Rzymie czy na Ibizie było chłodniej.
Rekordowe wyniki
Temperatura, jaka panowała w Ceredigion, pobiła kilka dotychczasowych rekordów. Ostatnio tak wysokie wartości na termometrach w lutym zauważono w Greenwich w 1988 roku. Wtedy temperatura sięgnęła 19,7 st. C.
To również pierwszy przypadek w historii Wielkiej Brytanii, kiedy w sezonie zimowym (od grudnia do marca) termometry pokazały więcej niż 20 st. C. Poniedziałek wpisze się w karty historii Wielkiej Brytanii jako dzień, w którym najwcześniej pojawiła się tak wysoka temperatura. Dotychczasowy rekord odnotowano 2 marca 1977 roku, kiedy termometry na lotnisku w Exeter wskazały 20,2 st. C.
Więcej niż 20 st. C tego dnia było również w dzielnicy Northalt w Londynie (20,2 st. C) i Plas Gogerddan w zachodniej Walii (20,1 st. C).
Gorąca mieszanka
Jak podało brytyjskie biuro meteorologiczne (Met Office), niemal letnią pogodę powoduje połączenie wysokiego nasłonecznienia w całej Wielkiej Brytanii z napływem ciepłych mas powietrza z Afryki i Hiszpanii. Im dalej powietrze przemieszcza się w głąb lądu, tym bardziej się osusza i ogrzewa. Dlatego również w Londynie jest dużo cieplej niż zazwyczaj o tej porze roku. - To niebywałe, że jest tak ciepło - stwierdził meteorolog z Met Office Alex Burkill.
Średnia lutowa temperatura w Wielkiej Brytanii sięga około 8 st. C.
Radość, ale i niepokój
Pogoda cieszy Brytyjczyków, którzy szturmem ruszyli do parków. Dla nich to miła odmiana po zeszłorocznej zimie, kiedy musieli zmagać się z "Bestią ze Wschodu", która zafundowała im siarczysty mróz i intensywne opady śniegu.
Wysoka temperatura niepokoi jednak niektórych polityków. Caroline Lucas z brytyjskiej Partii Zielonych powiązała panujące warunki atmosferyczne ze zmianą klimatu. Wezwała też rząd, aby "przebudził się" i zaczął walczyć z globalnym ociepleniem. - Tak samo jak każdy, lubię spędzać popołudnie w promieniach słońca, ale nie mogę pozbyć się wrażenia, że nie jest to w porządku - powiedziała.
Według Met Office, skutki zmian klimatycznych w Wielkiej Brytanii będą odczuwalne jako zwiększenie ekstremalnych warunków pogodowych oraz skrajnej temperatury - coraz niższej i ponad przeciętnie wysokiej.
Według biura, pogoda zmieni się pod koniec tygodnia. Już w czwartek na Wyspy powróci typowo brytyjska deszczowa aura.
Autor: kw/map / Źródło: www.telegraph.co.uk, ENEX