Otyłość może powodować raka

Otyłość powoduje poważne konsekwencje zdrowotneShutterstock

Otyłość niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Może powodować raka, migreny lub bezpłodność. Osoby otyłe mogą cierpieć także na zaburzenia snu lub być obiektem niemiłych żartów, czy kpin. Poznaj ciekawe wyniki badań.

OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE

Od dawna wiadomo, że otyłość zwiększa ryzyko chorób serca i wystąpienia cukrzycy. Jednak zbyt duża waga ciała ma także wiele innych poważnych konsekwencji, między innymi może powodować raka.

Nowe badania wykazały, że 10 proc. przypadków raka woreczka żółciowego, nerek, wątroby i okrężnicy jest powiązanych z otyłością.

41 proc. przypadków raka macicy również jest związanych z tuszą, tak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie "The Lancet".

Według Centrum Kontroli Chorób i Prewencji w Atlancie ponad 36 proc. Amerykanów cierpi na otyłość, a około 34 proc. ma nadwagę (2014 r.).

Rak

W badaniach przeprowadzonych przez "The Lancet" przebadano 5,4 mln osób. Okazało się, że przy wzroście wskaźnika BMI (body mass index) o jeden punkt dla całej populacji, w każdym roku było prawie o cztery tysiące więcej przypadków raka.

Od 1971 roku średnie BMI wzrosło o dwa i pół punktu dla mężczyzn i o prawie cztery punkty u kobiet. Narodowy Instytut Raka oszacował, że otyłość przyczynia się do wzrostu przypadków raka, o 34 tys. u mężczyzn i 50 tys. u kobiet, co roku.

Jeśli każdy dorosły człowiek zredukowałby swoje BMI o 1 proc., czyli o ok. 1 kg, można byłoby uniknąć ok. 100 tysięcy nowych przypadków raka.

Migreny

Badania opublikowane w czasopiśmie "Neurology" wykazały, że otyłość może powodować migreny. Naukowcy z Johns Hopkins University w Baltimore przebadali cztery tysiące ludzi. Z badań wynika, że im wyższy wskaźnik masy ciała, tym większa była szansa na migrenę. Ludzie otyli byli w 81 proc. bardziej podatni na migrenowe bóle głowy występujące nawet 14 razy w miesiącu, w porównaniu do osób o prawidłowej wadze. Z powodu chronicznego bólu głowy najbardziej cierpiały otyłe kobiety powyżej 50. roku życia.

Bezpłodność

Otyłym kobietom trudniej jest zajść w ciążę. Badania przeprowadzone w Indiach na 300 chorobliwie otyłych kobietach wykazały, że u 90 proc. z nich rozwinął się zespół policystycznych jajników (PCOS). Ta dolegliwość jest powiązana z bezpłodnością.

Tak jak w przypadku raka, powiązanie otyłości z bezpłodnością również jest bardzo widoczne.

- Otyłość to stan zapalny, który sam w sobie może zmniejszać płodność - powiedział dr Marc Bessler, dyrektor z Center for Weight Loss and Metabolic Surgery na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. - To może być również wynikiem zmian hormonalnych wytworzonych przez tkankę tłuszczową - dodał lekarz.

Bessler powiedział, że duża liczba jego otyłych pacjentek doświadczyła problemów z zajściem w ciążę. Wiele klinik leczenia niepłodności nie przyjmuje pacjentek z wysokim wskaźnikiem masy ciała. Wszystko przez to, że ich szanse na poczęcie dziecka są zmniejszone. Dr Bessler dodał także, że niektóre jego pacjentki zaszły w ciążę kilka miesięcy po operacji bariatrycznej, gdy straciły na wadze kilka kilogramów.

Przedwczesne porody

Jednak dla grubszych kobiet po zajściu w ciążę problemy wcale się nie kończą. Badania opublikowane w tygodniku wydawanym przez organizację amerykańskich lekarzy (American Medical Association) wykazały, że otyłość kobiet powoduje wzrost szans na to, że dzieci urodzą się zbyt wcześnie. Szczególnie dotyczy to kobiet, których BMI wynosi 35 lub więcej.

Autorzy badań przypuszczają, że zbyt duża ilość tłuszczu może powodować stan zapalny i osłabienie macicy oraz błon szyjki macicy. Niezależnie od przyczyny, to może mieć bardzo poważne skutki. Przedwczesne porody są główną przyczyną śmierci niemowląt i długotrwałej niepełnosprawności.

Zaburzenia snu

Sen i nadwaga nie są sprzymierzeńcami. Według ankiety przeprowadzonej przez Amerykańską Fundację Snu, prawie 80 proc. starszych, otyłych Amerykanów skarży się na problemy ze snem.

Problemy ze snem przyczyniają się do wielu chorób, między innymi do cukrzycy, chorób serca i jak na ironię, do otyłości. Wiele badań łączy niedobór snu z powiększającym się obwodem talii. Badania pielęgniarek z Harvardu dowodzą, że ci, którzy śpią krócej niż pięć godzin dziennie, mają o 15 proc. większe szanse na przybycie na wadze, niż osoby, które śpią co najmniej siedem godzin.

Dr Donald Hensrud, specjalista od żywienia i ekspert medycyny prewencyjnej w departamencie endokrynologii, cukrzycy, metabolizmu i odżywiania w Klinice Mayo w Rochester w Minnesocie, powiedział, że jednym z najbardziej bezpośrednich zagrożeń życia dla osób otyłych jest bezdech senny. Jest to stan, gdy osoba wstrzymuje oddech lub chwilowo przestaje oddychać podczas snu.

Bezdech senny może być spowodowany przez nagromadzenie się tkanki tłuszczowej wokół szyi. Naciska on wtedy na tkanki miękkie w drogach oddechowych i w ten sposób może blokować dopływ tlenu, szczególnie, gdy osoba leży na plecach. W konsekwencji, takie osoby źle sypiają, mają niższą zawartość tlenu we krwi, a ich serce pracuje ciężej.

Znęcanie się

Niestety, często osoby otyłe są celem żartów i niemiłych zaczepek. Może to zostawić trwały ślad w psychice, szczególnie, jeśli dotyczy to dzieci.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Yale wykazały, że waga jest jednym z głównych powodów znęcania się nad ludźmi w różnym wieku. Osoby, nad którymi się znęcano, mają niższe poczucie własnej wartości, wyższy poziom depresji i podniesione ryzyko samobójstwa.

Według naukowców z Yale, źródłem kpin często są osoby najbliższe.

- Ponad 40 proc. dzieci, które poszukiwały leczenia związanego z utratą wagi, powiedziało, że dokuczał im członek rodziny - powiedziała główna autorka badań Rebecca Puhl. - Kiedy pytamy otyłe kobiety, kto je najbardziej napiętnuje, 72 proc. mówi, że to ktoś z rodziny - dodała.

Puhl powiedziała, że rozmowy o tyciu z najbliższymi zwykle są uwłaczające i poniżające, oraz odbierane jako krytyka, nawet jeśli ich intencje są dobre. Najbardziej efektywnym podejściem aby pomóc komuś, kto zmaga się ze zbędnymi kilogramami, jest zaoferowanie wsparcia i otuchy.

Trudności ze znalezieniem lekarza

Kto jest kolejnym źródłem przykrości?

Według badań w Yale 67 proc. otyłych kobiet i mężczyzn spotkało się ze złym traktowaniem w gabinecie lekarskim. Wg. 50 proc. lekarzy otyli pacjenci są kłopotliwi, brzydcy, o słabym charakterze i nie stosują się do rad i leczenia. 24 proc. pielęgniarek przyznało, że otyli pacjenci są odpychający.

Negatywne przyjęcie przez przedstawicieli opieki zdrowotnej jest szczególnie szkodliwe dla otyłych osób, które zmagają się z wieloma problemami zdrowotnymi.

Złe traktowanie osób otyłych przez przedstawicieli opieki zdrowotnej może doprowadzić do tego, że takie osoby zaczną całkowicie unikać chodzenia do lekarzy, nawet jeśli będą miały problem.

Jednak każdy kij ma dwa końce. Okazuje się, że ludzie mniej chętnie stosują się do zaleceń lekarskich i częściej zmieniają lekarza, jeśli ma on nadwagę.

Niższe zarobki

Otyłość może mieć wpływ także na wysokość wynagrodzenia.

Według badań na Uniwersytecie George'a Washington'a istnieje silny związek pomiędzy rosnącą otyłością i zmniejszającą się pensją.

Przeanalizowano dane z 2004 roku, pochodzące z "National Longitudinal Survey of Youth". Badacze odkryli, że pensje otyłych ludzi były: o prawie dziewięć tysięcy dolarów niższe u kobiet i o prawie pięć tysięcy dolarów niższe u mężczyzn, w porównaniu do osób szczuplejszych na tych samych stanowiskach.

W 2008 roku naukowcy zauważyli, że płace były o ok. sześć tysięcy dolarów niższe u otyłych kobiet, niż u tych, z prawidłową wagą. Okazało się także, że szczuplejsze kobiety mają grubsze portfele. Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie na Florydzie wynikało, że kobiety, które ważą o ok. 12 kg mniej niż wynosi średnia, zarabiają o ok. 16 tysięcy dolarów więcej, niże kobiety o normalnej wadze. Natomiast kobiety, które ważą o ok. 12 kg powyżej średniej, zarabiają o ok. 14 tysięcy dolarów mniej niż kobiety o normalnej wadze. Takie różnice nie wystąpiły u mężczyzn.

Reporterka "Faktów" Magda Łucyan w swoim materiale przybliżyła skalę problemu, jakim jest otyłość wśród coraz większej liczby Polaków zarówno starszych, jak i młodszych:

Otyłość w Polsce to coraz bardziej powszechne zjawisko
Otyłość w Polsce to coraz bardziej powszechne zjawiskoFakty TVN 24

Autor: AP/rp / Źródło: abcnews.go.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałek nad południowo-wschodnią Polską przechodzi fala intensywnych opadów śniegu - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W części dwóch województw obowiązują żółte alarmy.

Obfite opady. Są kolejne ostrzeżenia IMGW

Obfite opady. Są kolejne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy północnych regionów Japonii zmagają się z trudnymi, zimowymi warunkami. W niektórych miejscach wystąpiły śnieżyce, a warstwa białego puchu wyniosła kilkadziesiąt centymetrów. Były miejsca, gdzie stanął ruch pociągów.

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Źródło:
Reuters, NHK

W poniedziałkowy poranek mieszkańców kilku miejscowości przywitała zimowa aura. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia między innymi z województw: podlaskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Z prognoz wynika, że dziś obfite opady mogą pojawić się na południu kraju.

Biały poranek w kilku miejscowościach

Biały poranek w kilku miejscowościach

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Co najmniej 11 delfinów i ponad 100 ptaków padło po olbrzymim wycieku ropy naftowej z dwóch rosyjskich tankowców, które zatonęły w okolicach Cieśniny Kerczeńskiej na Morzu Czarnym. Według ekologów do środowiska mogło przedostać się kilka tysięcy ton paliwa. Zdaniem ekspertów usuwanie skutków katastrofy może zająć nawet 1,5 roku.

"Dopiero gdy tu dotarliśmy, zrozumieliśmy, jak poważna jest skala zniszczeń"

"Dopiero gdy tu dotarliśmy, zrozumieliśmy, jak poważna jest skala zniszczeń"

Źródło:
Reuters, Espreso, Nowaja Gazieta

Pogoda na dziś. Poniedziałek 23.12 będzie przeważnie pochmurny z chwilami rozpogodzeń - tylko lokalnie na południowym wschodzie może popadać deszcz ze śniegiem i śnieg. W ciągu dnia termometry pokażą maksymalnie 5 stopni Celsjusza, a we wszystkich regionach odczujemy chłód.

Pogoda na dziś - poniedziałek 23.12. Zza chmur wyjdzie słońce, ale lokalnie sypnie śniegiem

Pogoda na dziś - poniedziałek 23.12. Zza chmur wyjdzie słońce, ale lokalnie sypnie śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielne popołudnie zawalił się most łączący dwa stany na północnym wschodzie Brazylii. W momencie katastrofy na konstrukcji znajdowało się kilka pojazdów, które wpadły do wody. Jednym z nich była cysterna wypełniona kwasem siarkowym. Nie żyje co najmniej jedna osoba.

Zawalił się most. Do rzeki wpadła cysterna z kwasem siarkowym. Ten zaczął się uwalniać

Zawalił się most. Do rzeki wpadła cysterna z kwasem siarkowym. Ten zaczął się uwalniać

Źródło:
Reuters, PAP, Globo

Populacja bliskiej wymarcia jaszczurki z Karaibów odbudowała się w ciągu zaledwie sześciu lat. W 2018 roku na świecie żyło mniej niż 100 osobników Pholidoscelis corvinus, ale dzięki wysiłkom ekspertów obecnie ich liczba zwiększyła się szesnastokrotnie. Przypadek ten pokazuje, jak ważną rolę pełni odpowiednia ochrona gatunkowa.

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Źródło:
Fauna & Flora

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online