Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem i intensywnymi opadami oraz przed upałem. Alerty drugiego i pierwszego stopnia obowiązują w kilku województwach. Zjawiska mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Synoptycy przestrzegają także przed ryzykiem niebezpiecznie znaczącego podniesienia się poziomu wód.
Alerty pogodowe drugiego i pierwszego stopnia obowiązują w wielu województwach. Wydano je w związku ze spodziewanymi gwałtownymi i silnymi zjawiskami meteorologicznymi, mogącymi narobić spore szkody i stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia.
Burze z gradem i silne nawałnice
Synoptycy prognozują wystąpienie burz z gradem w centralnej i wschodniej Polsce.
Alert 1. stopnia obowiązuje w województwie:
- mazowieckim od godz. 12 do 3 w nocy 13 lipca z powodu przewidywanego wystąpienia burz sprowadzających opad o natężeniu od 15-25 do 30 l/mkw. i silny wiatr (w porywach od 70 do 90 km/h) oraz niewykluczonego gradobicia;
- kujawsko-pomorskim od godz. 23 do 2 w nocy 13 lipca z powodu przewidywanego wystąpienia burz sprowadzających opad o natężeniu od 20-30 do 40 l/mkw. i silny wiatr (w porywach do 90 km/h) oraz niewykluczonego gradobicia;
Alert 2. stopnia obowiązuje w województwie:
- podlaskim, w subregionie południowym i centralnym od godz. 16 do godz. 16 dnia następnego z powodu spodziewanych nawałnic z opadem o natężeniu 15-30 do 50 l/mkw. i towarzyszącego im silnego wiatru (w porywach do 75 km/h) i lokalnego gradobicia;
- łódzkim od godz. 15 do 22 z powodu spodziewanych burz sprowadzających gradobicie oraz opady o natężeniu od 30-40 o 50 l/mkw. i wiatr osiągający w porywach prędkość 90-110 km/h;
- lubelskim od godz. 12 do 3 w nocy 13 lipca z powodu prognozowanych burz ściągających opady o natężeniu od 15-25 do 30 l/mkw., silnego wiatru (w porywach 80-100 km/h) i lokalnie gradobicie;
Intensywne opady
IMGW ostrzega także przed skutkami intensywnych opadów deszczu.
Wydany w związku z prognozami alert 1. stopnia obowiązuje w województwie:
- warmińsko-mazurskim (subregion wschodni) od godz. 19 do godz. 19 następnego dnia (13 lipca) z powodu spodziewanych opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym, rzędu od 15 do 30 l/mkw., lokalnie do 45 l/mkw.
- Suwalszczyźnie od godz. 19 do godz. 19 następnego dnia (13 lipca) z powodu spodziewanych opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym, rzędu od 15 do 30 l/mkw., lokalnie do 45 l/mkw.
- podlaskim (subregion południowy i centralny) od godz. 16 do godz. 16 następnego dnia (13 lipca) z powodu spodziewanych burz i opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym zwłaszcza podczas burz, kiedy to spadnie od 15 do 30 l/mkw., lokalnie do 50 l/mkw. W czasie zjawisk może wystąpić gradobicie, a wiatr może osiągnąć w porywach prędkość 75 k/mkw.
- opolskim od godz. 22 do godz. 8 następnego dnia (13 lipca) z powodu opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym, rzędu od 15 do 30 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw.
- wielkopolskim (subregion kalisko-leszczyński) od godz. 22 do godz. 10 następnego dnia (13 lipca) z powodu spodziewanych burz i opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym, rzędu od 15 do 30 l/mkw., lokalnie do 50 l/mkw.
Z kolei alert 2. stopnia obowiązuje w województwie:
- śląskim od godz. 22 do godz. 13 dnia następnego (13 lipca) z powodu spodziewanych intensywnych opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym, rzędu 30-40 do 50 l/mkw.;
- łódzkim od godz. 22 do godz. 16 dnia następnego (13 lipca) z powodu prognozowanych intensywnych opadów rzędu 40-50 do 70 l/mkw.;
- mazowieckim od godz. 12 do godz. 15 dnia następnego (13 lipca) z powodu przewidywania wystąpienia opadów o natężeniu od 40-60 do 70 l/mkw.;
Upały
W części woj. lubelskiego (w subregionie południowym) synoptycy IMGW także prognozują wysoką temperaturę. Termometry w najcieplejszym momencie dnia w tych regionach wskażą od 29 do 32 st. C. W nocy temperatura wyniesie od 16 do 19 st. C. Alert obowiązuje do środy do godz. 18.
Co oznaczają ostrzeżenia?
Ostrzeżenie drugiego stopnia wiąże się z wystąpieniem "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
Alert pierwszego stopnia przewiduje "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
Alerty hydrologiczne
Ostrzeżenie przed niebezpiecznym wzrostem wód obowiązuje w województwie śląskim i łódzkim, gdzie od godz. 18 do godz. 12 dnia następnego (13 lipca) obowiązuje alert 1. stopnia dla zlewni górnej Warty i Prosny w związku z prognozowanymi opadami deszczu o charakterze burzowym, przechodzącymi w opad jednostajny. - W zlewni górnej Warty i Prosny, głównie na małych ciekach i zlewniach zurbanizowanych, możliwe są gwałtowne wzrosty stanów wody do strefy stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych - wskazują.
Na Śląsku zagrożenie może pojawić się m.in. w zlewni górnej Warty, gdzie ze względu na spodziewane gwałtowne wzrosty stanów wody do strefy stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych alert 1. stopnia obowiązuje od godz. 22 do godz. 14 dnia następnego (13 lipca).
IMGW wskazuje także, że w rejonach występowania prognozowanych opadów o natężeniu umiarkowanym i silnym przewiduje się gwałtowne wzrosty stanów wody. Na górnej Odrze i na jej dopływach wzrosty stanów wody mogą osiągnąć ok. 150-170 cm.
Drugi stopień ostrzeżenia wydano dla zlewni Małej Wisły, Przemszy, Brynicy, Soły, obowiązujące od godz. 22 do godz. 15 dnia następnego (13 lipca) w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu we wspomnianych zlewniach powyżej kaskady zbiorników oraz na innych mniejszych rzekach na terenie województwa spodziewane są wzrosty poziomu wody do strefy stanów średnich oraz wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.
- Miejscami zjawisko może mieć charakter gwałtowny. Punktowo, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów deszczu, mogą zostać przekroczone stany alarmowe - podkreślają.
Co oznaczają alerty
Alert hydrologiczny 1. stopnia wydawany jest w sytuacji, gdy stany wody układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych - Ho, przy czym prognozowany jest gwałtowny przyrost stanu wody przekraczający 100 cm w ciągu 6 godz., 12 godz. lub doby. Alert 2. stopnia ogłasza się, gdy "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych - Ho lecz poniżej stanów alarmowych - Ha".
Autor: zupi/jap/msb/pul / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: IMGW, TVN Meteo